strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Час позбутися проблеми недопалків, адже це токсичне сміття

Недопалки Отрута вилуговується з 4 трильйонів цигаркових фільтрів, які люди щороку викидають у сміття, що завдає однакової шкоди як нашому здоров'ю, так і навколишньому середовищу. Прийшов час це припинити.

Фото: publicdomainpictures.net

Протягом останніх двох десятиліть, екологічна група Ocean Conservancy організовує щорічне Міжнародне Прибирання Узбережжя. Сотні тисяч добровольців прочісують пляжі по всьому світу, збираючи сміття . До цих пір, серед усіх видів сміття, яке їм трапляється, беззаперечними лідерами є недопалки. Торік їхня кількість, зібрана волонтерами, перевищила 2 мільйони. Недопалки також виявились найбільш частотним видом сміття згідно тематичних опитувань у містах.

небезпечні недопалки

За однією з оцінок, щороку близько двох третин з 6 трильйонів викурених цигарок в усьому світі в кінцевому підсумку навмисно чи випадково викидаються в навколишнє середовище, що у сумі складає близько 750 тисяч тонн.

Вплив цигарок на здоров'я курців добре відомий. Я гадаю, що прийшов час приділити більше уваги впливу цигаркових відходів на здоров'я населення і навколишнє середовище .

Мій некомерційний Проект Забруднення Недопалками (Cigarette Butt Pollution Project) вивчав цигаркові відходи з різних точок зору, в тому числі в плані токсичності, випадкового споживання їх дітьми та тваринами, і потенційного впливу на здоров'я людини. Результати вказують на те, що нам необхідно терміново позбутися цього тягаря токсичних відходів.

Старі недопалки – це не просто шматки пластику, що не піддаються біохімічному розкладанню. Вони також містять канцерогени, нікотин і токсини, що присутні в усіх тютюнових виробах.

Ми виявили, що один недопалок, замочений у літрі води протягом 96 годин, вилужує достатньо токсинів, щоб вбити половину риби у прісній або солоній воді , яка піддається їхньому впливу. Ми знаємо, що діти і тварини з необачності споживають ці шматки токсичного сміття, що виділяються кошти з кишень громад, які вимушені вирішувати це питання. Існує також біологічна правдоподібність думки, що така велика кількість недопалків, яка скидається в навколишнє середовище щорічно, може виділяти хімікати, які впливають на здоров'я людини.

Ми також виявили, що тютюнова промисловість ретельно дистанціює себе від будь-якої відповідальності. Багато інших галузей підписалися на програму Розширеної відповідальності виробника – РВВ (Extended Producer Responsibility), яка накладає відповідальність за екологічне регулювання побутових відходів на виробників оригінального продукту. РВВ поширюється на електричні прилади, батарейки та акумулятори, фарби, матраци, автомобільні шини, електронні пристрої, тари для напоїв та інші споживчі товари, і вже досягла значного зменшення шкоди для довкілля і зниження ризиків для здоров'я, пов'язаних з цими продуктами. Тим не менш, такої відповідальності старанно уникають виробники одного з найбільш смертоносних споживчих товарів – цигарок.

Тварини у небезпеці від наших цигарок

Тютюнова промисловість усвідомлює проблему недопалків, але в значній мірі залишає відповідальність з їхнього прибирання за суспільством та окремими курцями. Їхні власні зусилля більше спрямовані на підтримку свого іміджу, ніж на рішучі дії, і полягають здебільшого в підтримці кампаній відомих екологічних груп з прибирання та розповсюдженні ручних попільничок, нібито це могло б якось мотивувати курців не струшувати попіл та не викидати недопалки будь-де. Ці підходи вже показали себе неефективними.

Дехто в тютюновій промисловості запропонував замінити пластикові фільтри на такі, що мають властивість до біорозкладання. Цей варіант, проте, також не вирішує проблему. Фільтри, що піддаються біологічному розкладанню, будуть як і раніше виділяти токсини, і разом з тим хибно обнадіювати курців, що вони захищають навколишнє середовище. Дуже імовірно, що вони будуть ще більше викидати своїх недопалків у довкілля, не відчуваючи такої провини, як зараз.

Ми запропонували ряд варіантів для вирішення цієї проблеми . Один з них є особливо перспективним: позбутися фільтрів взагалі.

За даними Міністерства охорони здоров’я та Національного інституту раку США, фільтри не мають жодних переваг для здоров'я курців; насправді ж, ризик захворіти на рак зріс за останні 50 років, протягом яких їх використовують.

Фільтри були розроблені головним чином, щоб не давати частинкам тютюну потрапляти до рота курців, а не для захисту їх здоров'я. Тож вони насправді є нічим іншим, як маркетинговим інструментом. Тютюнові компанії запевняють курців таким чином в тому, що вони роблять щось для того, щоб обмежити негативні наслідки для здоров'я від паління і, таким чином, насправді відбивають їх бажання кинути палити. Вони також роблять паління більш приємним і легшим для того, щоб діти починали палити. Вентиляція, яку забезпечує фільтр, можливо і зменшує вміст смол і нікотину цигарок, згідно вимірів спеціалізованого обладнання, але курці компенсують це зміною своїх дихальних звичок, вдихаючи глибше.

З цих причин, фільтри можна вважати небезпечними для здоров'я . Якщо їхнє призначенням є лише продаж якомога більшої кількості цигарок, а також спроба зробити їх такими, що легко викликають звикання, вони повинні бути заборонені. Це одночасно скоротить тягар відходів з недопалків на довкілля і зменшить потенційне звикання до тютюну. І навколишнє середовище, і здоров'я населення від цього лише виграють.

Перші кроки в цьому напрямку вже робляться. На початку цього року, група політиків подала до Державних зборів штату Каліфорнія законопроект, щоб заборонити продаж цигарок з фільтром. Законопроект не пройшов, але його прибічники запевняють, що вони будуть робити спроби і надалі.

Водночас, ця проблема, швидше за все, буде поглиблюватися. Заборона паління в приміщеннях можливо і зробила громадські місця більш приємними, але тепер курці викидають більше недопалків на вулиці. Екологічна благодійна організація Підтримай чистоту Британії (Keep Britain Tidy) повідомила про збільшення цигаркового засмічення в Англії на 43 % після того, як заборона паління в приміщенні була введена в дію в 2007 році. А електронні сигарети, що нині так широко використовуються курцями, можуть стати новим джерелом забруднення навколишнього середовища, якщо батарейки та використані нікотинові картриджі будуть недбало утилізовуватись .

Курці і політики були введені в оману обіцянкою того, що фільтри – це пристрої для захисту здоров'я, коли насправді вони не роблять цигарки більш безпечними і відбивають бажання кинути палити. Якби ці маркетингові інструменти не застосовувались, дуже багато курців вирішили б кинути палити, значно менше дітей тягнулися б за цигаркою, навколишнє середовище було б чистішим, а ті, хто кинув палити, витрачали б свої гроші на інші споживчі товари. Саме час робити свідомі кроки та утилізувати недопалки належним чином.

Ця стаття вийшла в друці під заголовком «Час позбутись недопалків»

Томас Новотни,
професор з охорони здоров'я в Державному університеті Сан Дієго, штат Каліфорнія,
а також засновник і виконавчий директор Проекту Забруднення Недопалками

Читати також: Компанія знайшла спосіб переробки недопалків

Для КліматІнфо переклала та підготувала ]]> Євгенія Марінєнко ]]>

Редактор: Наташа Чебишева

Поділитись в соціальних мережах: