strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Де можна зустріти FSC і що це таке

Знак FSC Деревина вважається відновлюваним ресурсом, однак це не означає, що на місці кожного зрубаного дерева виросте нове. Насправді, інтенсивна вирубка дерев призводить до деградації лісів: цінні породи замінюються малоцінними, ґрунти біднішають, річки міліють, тварини мігрують, корінні мешканці позбавляються засобів до існування. 

Ми розповімо про найвідомішу сертифікацію лісоматеріалів, піктограму яку можна зустріти будь-де – від пакетів соку до дерев'яних брусів, з яких будували будинки для Олімпійського поселення.

Що таке FSC?

Підраховано, що 13 млн га лісів щорічно зникають назавжди. Найбільше страждають тропічні ліси .

Ідея про необхідність розроблення стандартів відповідального керування лісами остаточно сформувалася на початку 1990-х рр. Власне назва FSC (Forest Stewardship Council, у перекладі з англ. «Лісова опікунська рада») з'явилася у 1990 році; перший сертифікат видано в 1993; перша штаб-квартира відкрилася в 1994.

Після 20 років існування FSC перетворилася на найбільшу сертифікаційну систему : її офіси є майже у 40 країнах, сертифіковані ліси – у 79 країнах, сертифіковані компанії працюють у 112 країнах.

В Україні ліси за стандартами FSC сертифікують, починаючи з 2001 року . На території нашої країни сертифікації підлягають понад 30 видів порід дерев , серед яких переважають такі види як сосна, дуб, ялина, бук . Серед українських лісів найбільш цінними є Букові праліси Карпат, які знаходяться на території України і Словаччини та входять до переліку об’єктів Всесвітньої спадщини ЮНЕСКО. Ці ліси – взірець унікальних незайманих природних систем, що ніколи не стикалася із втручанням людини.

Букові праліси

Фото: wikimedia.org

Лісові масиви в Україні зустрічаються з кількома специфічними саме для нашої країни проблемами. Найбільшу загрозу серед них представляють незаконні та тотальні вирубки лісів . Варто додати також надмірне використання території лісів під сільськогосподарські угіддя і браконьєрство . Потерпають українські ліси також від глобальних проблем, серед яких найбільшу небезпеку становить зміна клімату.

В Україні питанням сертифікації за схемою FSC, розташуванням і станом особливо цінних для збереження лісів, а також проблемами прозорості процесів сертифікації лісів і допомогою процесам залучення зацікавлених сторін до участі в процесах аудиту і підготовці управлінських рішень займається «Всесвітній фонд Дикої природи в Україні ».

Як зазначає «Всесвітній фонд Дикої природи в Україні», у теорії сертифікація лісів мала б створити унікальні можливості для суспільства, місцевих громад та інших зацікавлених сторін у лобіюванні своїх прав та інтересів. На жаль, на практиці зацікавлені сторони до процесу аудиту не залучаються, тому підготовка управлінських рішень відбувається без їхньої безпосередньої участі. Саме тому на території України було вирішено створити проект, який би займався питаннями сертифікації цінних лісів за світовими стандартами. Адже ліси є незамінними «помічниками» людини. Завдяки їм ми можемо дихати чистим повітрям, вони допомагають зберігати біологічне різноманіття, захищають від паводків, утримують вуглець, мають великий рекреаційний потенціал.


Існує три основні види сертифікатів:

 

  1. Сертифікат лісоуправління (FM) – для лісозаготівельників. Передбачає відповідність 10 принципам і 56 критеріям, які, втім, можна адаптувати під умови конкретної країни.
  2. Сертифікат мережі поставок (СоС) – для тих організацій, які одержують право власності на сертифіковану деревину, напівфабрикати або готові вироби на їх шляху від ділянки до фабрики. Наприклад, для того, щоб знаком FSC позначили обкладинку книги, сертифікації підлягатиме не тільки папір, але й друкарня.
  3. Контрольована деревина (CW) – для деревини, що не відповідає суворим вимогам стандарту FM, але й не є неприйнятною з точки зору FSC (наприклад, заготовленої незаконно або з серйозними порушеннями прав людей і шкодою для природоохоронної цінності лісів)

 

Зазвичай організації отримують змішані сертифікати: наприклад, FM/CoC – для тих, хто заготовляє і постачає деревину; CW/FM – для тих, хто заготовляє і постачає контрольовану деревину.

 

Сертифікована деревина

Де можна зустріти знак FSC

Підтримати відповідальне лісоуправління, можна, купуючи товари зі знаком FSC – від офісного паперу і канцтоварів до оздоблювальних матеріалів і дачних будиночків . Знак можуть нанести власне на товар, на етикетку чи упаковку. Першими такими виробами у 1994 році були дерев’яні кухонні лопатки. У випадку з будматеріалами або готовими будинками сертифікат додається до супровідної документації.

Значок сертифікації FSC можна зустріти на сотнях найменувань товарів. Це серветки, листівки, картон, офісний папір, а також садкові лавки, будки для собак, дерев’яні альтанки і дерев’яні будматеріали (від фанери до паркетної дошки) в цілому. Навіть новий каталог шведської ІКЕА повністю зроблений з FSC-сертифікованого паперу.

До речі, FSC-сертифіковані лісоматеріали використовуються на Олімпійських іграх. Наприклад, на Іграх у Ванкувері у 2010 році із застосуванням FSC-матеріалів побудували 733 котеджі, а також 16 великих житлових будівель для поселення, де жили атлети. Подіум для нагородження був також зроблений з сертифікованого кедру. А на Іграх в Лондоні в 2012 році 100 % деревини і паперу були або сертифікованими, або виготовленими із повторно використаних матеріалів. У Сочі в 2014 році постачальник деревини був також обраний відповідно до FSC стандартів.

Сертифікована FSC продукція

Як обрати сертифіковану продукцію

Кожна поява знаку FSC супроводжується унікальним ліцензійним кодом такого типу: FSC123456. Перевірити автентичність коду можна на сайті ]]> info.fsc.org ]]> .

Доволі часто зустрічається неправомірне використання логотипів FSC. Це можуть бути як звичайні помилки у шаблоні (у зображенні логотипу), використання логотипу із необізнаності, так і дійсно неправомірне. У перших двох ситуаціях, а часто і в третій теж, питання можна вирішити шляхом переговорів. Однак треба пам’ятати, що логотип FSC є зареєстрованим товарним знаком, тому його використання регулюється законодавством. Тобто в подібних ситуаціях можна звертатися до суду.

Що стосується вартості сертифікованих товарів, то, з одного боку, зрозуміло, що компанія несе додаткові витрати на сертифікацію і повинна якось відшкодовувати ці витрати. З іншого – компанія змагається за клієнтів, тому їй теж невигідно надто сильно підвищувати ціну. Якщо продукт масовий, як, наприклад, офісний папір, то підвищення ціни невелике або ж його взагалі немає.

За матеріалом Марії Міхант'євої (Мария Михантьева)

Для КліматІнфо переклала та підготувала Альона Маліченко

Редактор: Марія Волошина

Поділитись в соціальних мережах: