strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Ізраїльські ліси: від тотальної загибелі до відродження

Ліси Ізраїлю Ізраїль – єдина держава в світі, де нині росте набагато більше лісу, ніж це було 100 років тому. З лісами відбулася ось така цікава історія.

У давні часи землі сучасного Ізраїлю були вкриті лісами. Проте ліс безжально винищували , починаючи ще з часів римлян, а потім Османської імперії. Дерева і однорічні рослини зникали внаслідок випасання худоби , яка не тільки тотально «об'їдала» листя, гілля та траву, але й виколупувала коріння з землі, залишаючи неживий краєвид довкола. Дерева вирубували для будівництва і зігрівання осель. У результаті на початку XX століття ліс був практично «зведений до нуля» : залишилося усього 1,4 тис. гектарів (!) на увесь Ізраїль.

Ось як Марк Твен описує побачене тут у другій половині XIX століття: «Палестину дійсно можна вважати царицею серед земель, яка одним своїм виглядом породжує зневіру. Гори її безплідні і негарні, їх фарби тьмяні. Долини – це непоказні пустелі з кволою рослинністю, від якої віє тугою і убозтвом. Мертве море і море Галілейське сонно ціпеніють серед пустельних гір і рівнин, де немає відпочинку очам, – тут немає нічого яскравого або вражаючого, немає ласкавих пейзажів, які б дрімали у фіолетовій серпанку або поцяткованими тінями пропливали у небі хмар. Усі обриси різкі, усі лінії чіткі; тут немає перспективи – на відстані усе так само позбавлене чарівності, як і поблизу. Безрадісна, похмура і скорботна земля...»

Ізраільські ліси

Знищення лісів призвело до згубної ерозії ґрунту – родючий шар змили дощі і здули вітри. У підсумку пагорби перетворилися на пустелю, а долини – на затхлі, малярійні болота.

На початку XX століття був заснований Єврейський національний фонд (ЄНФ, Керен Каемет ле-Ісраель), який взяв на себе місію з відродження лісів та осушення боліт. ЄНФ зайнявся масштабними висадками лісів на усій території країни, включно з тими районами, де, як здавалось, неможливо виростити ліс через надто посушливий клімат.

Лісопосадки, Ізраїль

Лісопосадки в Ізраїлі, 1920-і роки
Фото: dona-anna.livejournal.com  

Впродовж свого існування, з 1901 року, фонд посадив близько 250 млн. дерев: сосни, евкаліпти, кипариси, стиракси, кедри, дуби, акації та інші. Висаджували також оливкові гаї, виноградники та інші плодові культури.

Зміна лісового покриву в Ізраїлі Як змінилися ізраїльські ліси

Одна й та сама місцина на фото з різницею у 100 років
Фото: lesprominform.ru

Зараз ліси займають 8% території Ізраїлю, що є рекордом поміж близькосхідних країн. Для порівняння: в Єгипті, де схожий клімат, цей показник усього лише 0,7%. Площа лісів впродовж 100 років зросла з 1,4 тис. гектарів до майже 90 тис. гектарів, і це враховуючи масштаби самої країни.

Найбільші рукотворні ізраїльські ліси – Ятір і Бірія, які займають кілька тисяч гектарів, а найменший ліс – Далтон, його площа – усього 4,2 гектара.

Ліси Ізраїлю

Фото: wol.jw.org

Ізраїльські вчені розробили нові ефективні способи відродження лісу – навіть у тих місцях, де це здавалося б неможливим (наприклад, на півдні країни, де клімат дуже посушливий).

Так, саджанець, вирощений у розпліднику, занурюють в ґрунт у спеціальному контейнері, в якому є достатня кількість води. Землю навколо також насичують спеціальним гелем, який зберігає вологу, а крім того, – вкривають її спеціальною плівкою. У результаті волога не випаровується в атмосферу, а конденсується довкола саджанця. І протягом декількох років, доки коріння дерева не доросте до водоносного шару, воно забезпечується водою. Таким чином, посаджені ліси не вимагають поливу та догляду.

Крім того, вчені усунули недолік, з яким вони зіткнулися у перші роки роботи, а саме – висаджування монокультурних лісів, які складаються з дерев одного виду та віку (вони виявилися не такими стійкими до несприятливих умов, як того хотілося б). Було розроблене оптимальне поєднання різних видів дерев і кущів, з яких формується лісовий масив.

Тривають наукові дослідження щодо ґрунтів, кліматичних умов тощо, які б найкращим чином підходили для тих чи інших порід дерев.

Завдяки всім цим факторам приживлюваність саджанців в Ізраїлі досягла рекордних цифр – від 80 до 90%.

 

Ізраїльтяни діляться своїм досвідом щодо відродження лісів з іншими країнами.  

Після великих лісових пожеж 2010 року, коли вигоріло кілька тисяч гектарів дерев, за лісами суворо наглядають пожежні служби, устатковані усім необхідним. Осередки займання, яких у рік нараховують близько 800, швидко гасять. Крім того, лісники стежать за спробами незаконних вирубок і жорстко їх припиняють, притягуючи винних до відповідальності (у рік – близько 100 осіб).  

Промислові вирубки лісу, звичайно, в Ізраїлі не ведуться і суворо заборонені.

Автор статті: А.М. Чернишева (Чернышева Алла Николаевна)

Читати також:  Кенія посадить 20 мільйонів дерев

Для КліматІнфо переклала та підготувала Альона Маліченко

Редактор: Юлія Акінжали

Поділитись в соціальних мережах: