strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Незгладний слід людини в новій ері

Ера людської діяльності Такі артефакти, як бетон і масштабне будівництво доріг, будуть існувати мільйони років.  Постіндустріальний вплив людини на Землю і її атмосферу може визначити середину ХХ століття як початок нової геологічної епохи.

Фото: Ларс Плогман  ( Lars Plougmann через Flickr

Геологи переконані, що людство залишило слід на планеті, який буде виявлено і через мільйони років . Задовго після того, як людська цивілізація загине, пласт окам’янілої скелі і геологічний часовий пояс сповістять: «Тут були ми». Отже, є всі передумови, щоб назвати нинішню епоху «антропоцен» , яка, вірогідно, почалася близько 65 років тому.

Термін «антропоцен» відносно до людства з’явився у стародавніх греків. Вже більше десяти років вчені ведуть незчисленні суперечки з приводу того, чи варто перейменувати епоху голоцену четвертинного періоду кайнозойської ери, як її офіційно називають, щоб вказати на людський вплив.

Люди присвоїли більшість наявної в світі прісної води для власного використання. Шахтарі, будівельникі доріг і міст вдають з себе величну рушійну силу на планеті, більше ніж вітер, вода і лід. Адже вони змінили структуру атмосфери – і ці видозміни вражаючі.

Читати також:  Чи може зміна клімату вплинути на вигляд Землі?

Вражаючі видозміни

Людство спотворило природний покрив землі і штовхнуло у морок вимирання 10 мільйонів видів живих істот, з якими розділяють планету і її ресурси.

Вчені, які займаються кліматом та навколишнім середовищем, часто залучали термін «антропоцен», щоб підкреслити тривожність замаху людського впливу на планету, і навіть почали обдумувати, як і коли визначити дату найзначущого свідчення змін.

Але Колін Уотерс (Colin Waters), провідний геолог Британської геологічної служби,  створюючий мапи  разом з колегами, сповістили у газеті «Наука» (Science), що вони поставили питання іншим чином: до якої міри людські дії зареєстровані як помірні сигнали у геологічних шарах? І чи будуть шари антропоцену помітно відрізнятися від шарів голоцену, який почався з кінцем останнього Льодовикового періоду близько 12 000 років тому?

Відповідь – так: людський геологічний підпис можна буде розпізнати по всій планеті, у матеріалах, яких не існувало в нинішньому вигляді ні в одній з попередніх епох. Підтвердження буде у всіх значеннях – бетонне.

«Людство довго впливало на навколишнє середовище, але останнім часом набувають стрімкого глобального поширення нові матеріали, включаючи алюміній, бетон і пластик, які залишають свій слід у осадових породах Горіння викопного палива розподілило частинки зольного пилу по всьому світу, великою мірою співпадаючи з піковим поширенням «бомбової ін’єкції» радіонуклідів, створених атмосферним тестуванням ядерної зброї »,   розповідає д-р Уотерс (Dr Waters).

Антропоцен

Фото: anthropocene.info

Земна кора багата на алюміній у суміші мінеральних форм, але очищений алюміній є знаком присутності людини в ХХ столітті. Так само і бетон. Можливо, стародавні римляни першими і відкрили використання цієї товченої і обпаленої версії вапняку, але як універсальний і всюдисущий будівельний матеріал він почав з’являтися лише в останні сто років.

Горіння викопного палива поширило сажу, важкі метали і аерозолі у сумішах і концентраціях, яких не існувало до промислових гідроелектростанцій, фабрик, залізних доріг і легкових автомобілів. І атмосферні тести атомної і термоядерної зброї у 1950-х і 1960-х залишили серію «ін’єкцій» ізотопом.

Отруєння нітратами

В останньому столітті рівні азоту і фосфору в ґрунті подвоїлися через сільськогосподарське використання земель, і навіть у місцях, де землеробство не проводилося, рівні нітратів в озерах луго-пасовищних угідь вищі, ніж у будь-який час за останні 10 000 років.

І, якщо свідоцтв змінених пропорцій «природних» матеріалів виявиться недостатньо, людство залишить свій слід в екзотичних пластикових виробах, які накопичуються у Світовому океані, за приблизною оцінкою 2015 року, у кількості 9 мільйонів тонн за рік.

Читати також:  До 2050 року риба потоне у пластику

Точна номенклатура геологічних часових поясів надзвичайно корисна для професійних геологів і палеонтологів. Але дослідники не бачать їх аргументацію як виключно наукову. Назви дещо нам повідомляють.

«На відміну від інших підрозділів геологічного часу, результати формалізації області антропоцену сягнуть далеко за геологічну спільноту», – заключили вони.

«Це не тільки відобразить першу інстанцію нової епохи, яку засвідчить перш за все розвинене людське суспільство, вона буде тією, яка з’явиться внаслідок їхньої власної діяльності», – повідомляється в Climate News Network.

Тім Редфорд (Tim Radford)

Для КліматІнфо переклала та підготувала Олександра Войтенко

Редактор: Олена Чиганенко

Поділитись в соціальних мережах: