strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Остання місія астронавта: побороти зміну клімату та рак

Пірс Селлерс Кліматолог Пірс Селлерс (Piers Sellers), один з героїв нового документального фільму Леонардо ДіКапріо «До потопу», прем’єра якого відбудеться 30 жовтня, розповідає про своє життя і час, проведений у космосі.

Фото: Американець британського походження астронавт Пірс Селлерс розмовляє з репортерами у червні 2006 року, після безпечного повернення на Землю на борту космічного шаттлу «Дісковері» (Discovery). Селлерс здійснив три космічні місії, серед яких передостанній політ космічного шаттла «Атлантіс» (Atlantis)/ Піт Косгроу (Pete Cosgrove) /AP IMAGES

Новий документальний фільм «До потопу», створений «National Geographic» у співпраці з Леонардо ДіКапріо, переносить глядачів у світовий тур, що викриває та показує реальний вплив зміни клімату на світ: від островів Палау до льодовиків Арктики.

Та, можливо, найбільш хвилюючі моменти фільму відбуваються в офіснiй будівлі в Ґрінбелтi, штат Меріленд, де ДіКапріо обговорює зміну клімату з Пірсом Селлерсом, виконуючим обов'язки директора відділу наук про Землю Центру космічних польотів імені Ґоддарда в НАСА.

Селлерс – досвідчений кліматолог: він приєднався до загону астронавтів у 1996 році, здійснив три польоти на космічних шаттлах до Міжнародної космічної станції. Та зараз його робота термінова як ніколи – нещодавно йому діагностували четверту стадію раку підшлункової залози.

Наодинці ми поговорили з Селлером про його розвиток як вченого, майбутнє людей в космосі, та як його хвороба зміцнила його рішення вивчати і боротися зі зміною клімату.

- Як ви зацікавилися наукою про клімат, коли ви усвідомили масштаб проблеми, пов'язаною зі зміною клімату?

- Я почав вивчати екологію, а вже потім кліматологію. Мене зацікавило, як біосфера взаємодіє з атмосферою, і я почав моделювати сценарії взаємодії на комп'ютері.

- Які ключові речі люди повинні знати про зміну клімату?

- Саме ось ці факти: клімат теплішає. Ми вимірюємо ці показники: з самого початку промислової революції і до тепер. Вони настільки добре взаємодіють з викидами та теорією, що ми знаємо з майже абсолютною впевненістю, що саме людство є причиною потепління і викидів CO2. Через потепління тане крига, нагріваються океани, піднімаються рівнів морів .

Селлер та ДіКапріо

Селлерс (ліворуч) показує Леонардо ДіКапріо (праворуч) як виглядають світові температури і течії морів у світі на «відеостіні» (Hyperwall)- потужній системі візуалізації НАСА.
Фото: NASA, ALAMY

- На Вашу думку, які основні фактори змінюють суспільну думку?

- Існує група кліматичних скептиків , які виконують першокласну роботу по розповсюдженні дезінформації і смути. Нам доводиться мати справу з негативною пропагандистською машиною, яка використовує ті ж стратегії, що і тютюнові компанії. Але науковці мають боротися за чесними правилами і пояснювати, що вони мають на увазі під невизначеністю. Вона не означає, що нічого не станеться. Вона лише означає, що ми не впевнені точно, і я наголошую саме на слові «точно»,  коли і як це станеться.

Припустимо, ви стоїте на залізничних коліях з вашим другом, і ваш друг говорить, що їде поїзд. Судячи з того, що ви знаєте і бачите, ви припускаєте, що його швидкість від 50 до 70 миль на годину, та визначити точніше ви не можете. Ваш друг не скаже: «Ну, оскільки інформація дуже невизначена, я нічого не робитиму і почекаю, поки ти мені скажеш точно, що він рухається зі швидкістю 61 милю на годину».

Не так влаштований наш світ. Інформація та перестороги не ідеальні, та їх достатньо, щоб почати діяти.

- Як зазначає ДіКапріо у фільмі, Ви здаєтеся незворушним оптимістом у спроможності людства боротися зі зміною клімату. Як Вам це вдається?

- Зміна клімату – дуже серйозна проблема, дуже серйозна загроза. Але якщо подивитися на всю історію людства, людина завжди встигала зійти з залізничної колії вчасно, тільки-но розуміючи, що відбувається – і врятуватися. Я вірю, що людська раціональність та здоровий глузд переможуть.

Зараз ми переходимо від науки до політико-творення. І наступний крок – надихнути промисловців і підприємців придумати технічне рішення. Ми не можемо вимкнути все світло і запустити наші автомобілі на курячому посліді, а не пальному. Тільки технічні інновації витягнуть нас з біди.

Гадаю, що світ, досягнувший відмітки потепління на 2 градуси за Цельсієм, матиме негативні наслідки, але зможе з ними впоратися. Люди зможуть жити добре та щасливо. Та я не впевнений, що така можливість зостанеться при нагріванні Землі на 3 градуси – відмітки, до якої ми рухаємося зараз. Зміщення водних ресурсів і продовольства створить багато лиха для двох мільярдів чоловік . А це вплине на весь світ.

У фільмі також розповідається про відчайдушну боротьбу Пірса Селлерса з раком підшлункової залози четвертої стадії, яку йому діагностували у 2016 році.


Трейлер до фільму «До потопу»

- У Вас таке насичене життя та кар’єра. Яким Ви хочете, щоб Вас запам’ятали?

- О, це не дуже важливо. Я не людина, яка лишає спадок. Я серйозний.

Боже. Я б хотів, щоб мене запам’ятали як людину, яка дуже старалася бути хорошим другом, батьком, колегою. Та чоловіком. І хоча я розлучений, але я зробив усе, що міг.

Мені не треба слави як у Ейнштейна. Речі, які я бачив, вчинки, які мені дозволяли робити інші люди, мій досвід – я мав багате та насичене життя.

За матеріалом Майкла Грешко (Michael Greshko)

Для КліматІнфо переклала та підготувала Євгенія Шугал

Редактор: Вероніка Казіна

Поділитись в соціальних мережах: