strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Підприємець змінює життя в Уганді, перетворюючи сміття у паливо

Санга Мойсей Успішний підприємець Санга Мойсей (Sanga Moses) вирішує соціальні проблеми та проблему дефорестації кухонними брикетами. Наразі Санга Мойсей є одним з перспективних дослідників National Geographic's 2014, цим титулом нагороджують провидців завтрашнього дня – тих, хто робить відкриття, зміни та надихає людей піклуватись про планету.

 

Санга Мойсей зростав босоніж у маленькому угандійському селі, де будівлі із солом’яними покрівлями та браком електрики. Тим не менше, він став першим зі свого роду, хто закінчив коледж та отримав роботу у банку в м. Кампала.

Повертаючись додому після візиту столиці Уганди у 2009 році, він зустрів 12-річну сестру на дорозі. «Вона стояла там і плакала, з важким оберемком деревини на голові», - згадує Мойсей. «Вона була засмучена, бо як і більшість сільських дівчат, пропускала школу кілька днів щотижня, шукаючи дерево для палива».

«Моя сестра…втрачала єдину можливість зробити своє життя кращим – власну освіту».

Це була не єдина зміна, яку Мойсей помітив у своєму рідному місті. «Коли я був молодий, наш дім оточували національні ліси», - каже він. «Зараз усіх цих дерев вже немає, і діти змушені йти все далі й далі, щоб зібрати деревину».

У пошуках вирішення проблем, що виникли через спалювання деревини, Мойсей залишив свою роботу та почав вивчати все, що міг про відновлювальні джерела . Зрештою він наштовхнувся на практику перетворення органічних відходів на паливо , що ставала все популярнішою.

«Я виглянув у своє вікно та побачив величезну купу сміття від цукрового очерету», - сказав він. «Уганда в першу чергу сільськогосподарська країна, але усі забувають про фермерські відходи».

Так Мойсей і почав працювати зі студентами-інженерами над проектуванням пічок та брикетними машинами.

Санга Мойсей робить спеціальні обпалюючі печі, щоб перетворити відходи з ферми на вугілля чистого спалювання.  

4 роки потому, 2 500 фермерів використовували його печі для переробки відходів – кавового лушпиння та відходів з цукрового очерету та рису – на вугілля. Компанія, яку заснував Мойсей під назвою "Eco-Fuel Africa" (у пер. з англ - "Екопаливо Африки"), к упує вугілля та перетворює його у брикети для приготування їжі, які горять чистіше та коштують менше, ніж деревина.

Компанія відвозить такі брикети на ринок, забезпечуючи паливом більше, ніж 19 000 угандійських сімей.

« Спалення деревини не лише знищує дерева Уганди », - говорить Мойсей, - « але також впливає на здоров’я та освітні можливості найбідніших людей. Ми даємо їм альтернативу ».

Спалення деревини завдає шкоди

Проблеми, яких зазнала сім’я Мойсея та його рідне місто, через спалення деревини, можна спостерігати по всій території Африки на південь від Сахари. Вісім з десяти людей у регіоні залежать від деревини, що необхідна для того, аби приготувати чи обігріти їхні будинки. Чим більше лісів знищується, щоб забезпечити ці потреби – в Уганді 70% захищених лісів знищено – тим більше миль доводиться ходити сім’ям щодня для того, щоб купити все більш дефіцитну та дорогу деревину.

Сім’ї у країнах, що розвиваються, витрачають до 40% свого доходу на паливо для приготування їжі. Окрім того, що дітям залишається менше часу на освіту, це значить також, що бідні фермери в меншій мірі здатні дозволити собі добрива, в результаті чого страждають урожаї та зростає недоїдання.

Спалювання дерев чимало коштує людському здоров’ю, продукуючи задимлене повітря в приміщеннях, що призводить до респіраторних захворювань , які щороку вбивають більше жінок та дітей, ніж ВІЛ/СНІД.

Зелене вугілля чистого спалювання від Мойсея зменшує забруднення повітря в помешканні і вже заощадило більше, ніж 3 мільйони доларів витрат, пов’язаних з енергетикою для Уганди. «Сім’ї використовують ці гроші, щоб оплатити навчання у школах для своїх дітей, дозволити собі триразове харчування та фінансування нових прибуткових проектів», - говорить Мойсей.

Насправді, фермери, які працюють з "Eco-Fuel Africa" втричі збільшили свої прибутки, продаючи вугілля з печей. Необроблені залишки вугілля використовують як добрива, які можуть збільшити врожаї більш, ніж на 50 відсотків та створити надлишок сільськогосподарських культур для продажу на ринку.

машина, що виготовляє брикети без електрики

Eco-Fuel Africa нещодавно розробили машину, яка виробляє брикети та може працювати без використання електрики.

Фотограф: Кет Кін Хог (Kat Keene Hogue), National Geographic Creative.

Група Мойсея також бореться з дефорестацією, вкладаючи дохід у вирощення 12 тис. нових дерев і співпрацюючи з місцевими школами, для того, щоб зробити відновлення лісів частиною екологічної освіти.

«Сьогодні молоді люди, випускники коледжів, приходять до нас та говорять: «Мені неважливо, скільки ви заплатите мені. Я хочу приєднатись до вас тому, що я сильно вірю в те, що ви робите» - розповідає Мойсей.

"Eco-Fuel Africa" також шукає працівників серед угандійських вдів та матерів-одиначок, яким часто приходиться виживати після смерті чоловіків від ВІЛ/СНІДу.

«Вони цінують можливість стати операторами машин та роздрібними торговцями», - каже Мойсей, - «вкладаючи неймовірну прихильність, відданість справі та працелюбство в наш проект».

«Не раз, відвідуючи селища», - він продовжує розповідати, - «жінка брала мою руку та казала: «Шість місяців тому я ледь прогодовувала свою сім’ю. Зараз я маю змогу віддати свою доньку до школи та придбати сонячну панель та мобільний телефон».

"Eco-Fuel Africa" викликала інтерес у Руанди, Кенії та Замбії, але Мойсей хоче «зробити бізнес-модель правильною, і тоді вже її поширювати серед нових країн».

Фінансування від National Geographic нещодавно допомогло організації розробити машину, що робить брикети та може працювати без використання електрики , тож вона може працювати у віддалених сільських районах.

«Зараз ми можемо розвивати мікро-франшизи у селах, що знаходяться далеко від електромережі», - говорить Мойсей. «Ми вибираємо підприємців, забезпечуємо навчанням і підтримкою та постачаємо технології на кредитній основі, отож вони можуть розпочати стійкий бізнес, створити робочі місця та задовольнити місцеві енергетичні потреби. І водночас з цим постійно турбуючись про поліпшення здоров’я угандійців та зберігаючи їхні ліси ».

Для КліматІнфо переклала та підготувала Віола Нгуєн

Редактор: Олеся Зеліско

Поділитись в соціальних мережах: