strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Смерть об’єктів Світової Спадщини ЮНЕСКО

Гибель коралів в Австралії У зміни клімату з'явилися нові жертви. Цього року загинула майже чверть коралів Великого Бар'єрного рифу в Австралії – об'єкта, що включений до списку Світової спадщини ЮНЕСКО і є однією з найбагатших і найскладніших екосистем у світі. Це наймасовіший випадок знебарвлення коралів в історії. Навіть на північній частині рифу – далеко від зони прямого впливу людини, наприклад, у формі будівництва в прибережних смугах, – загинула приголомшуюча кількість коралів: 50%.

Фото: Річард Веверс (Richard Vevers)

Підвищення температури моря вище середнього рівня (саме цей ефект викликає знебарвлення коралів) стало в 175 разів більш ймовірним через зміну клімату. Але океан продовжує вбирати тепло з атмосфери, тому випадки масового знебарвлення коралів, що знищують Великий Бар'єрний риф , а також інші деструктивні явища, пов'язані з ростом температури, швидше за все, почастішають і стануть ще більш руйнівними.

Майбутнє безцінних об'єктів Світової спадщини (і, більш того, всієї нашої планети) залежить від негайного скорочення викидів парникових газів, що викликають зміну клімату. Однак багато урядів, що відповідальні за захист цих об'єктів на території своїх країн, не просто не вживають ніяких рішучих кліматичних заходів; вони активно займаються новими проектами «брудної енергетики», наприклад, будівництвом вугільних шахт і електростанцій.

Великий Бар'єрний риф вмирає прямо у нас на очах, а Австралія продовжує нарощувати видобуток «брудного» викопного палива . У минулому році австралійський уряд схвалив два проекти – облаштування великого вугільного розрізу Кармайкл і будівництво терміналу в Еббот Пойнт, який знаходиться поруч з рифом і призначений для експорту вугілля з розрізу Кармайкл на світові ринки. Стрибок обсягів викидів парникових газів через проект Кармайкл стане чи не найвищим у світі.

Світова спадщина гине

Фото: Річард Веверс (Richard Vevers)

І проблема не обмежується Австралією. Республіка Бангладеш розташована в низині і відноситься до числа держав, які більше за інших схильні до негативного впливу зміни клімату, однак уряд країни підтримує ідею будівництва двох гігантських вугільних електростанцій поряд з іще одним об'єктом Всесвітньої спадщини – Сундарбанс. Індія також підтримує цей проект.

Електростанції стануть не просто потужним джерелом викидів парникових газів. Вони знищать Сундарбанс – місце, де Ганг та інші річки впадають в Бенгальську затоку , створюючи приголомшливо красиву дельту з островами мангрових заростей. Тут живуть бенгальські тигри і річкові дельфіни, що знаходяться під загрозою зникнення.

Сундарбанс

Фото: Андріан Бішоп (Adrian Bishop)

Електростанції будуть забруднювати воду токсичним вугільним пилом, для їх роботи потрібен постійний рух вугільних барж і проведення робіт з поглиблення річкового дна. Ртуть з димових труб буде акумулюватися в мешканцях моря, отруюючи їжу сотень тисяч людей і беззахисних диких тварин.

Республіці Бангладеш дійсно не вистачає електроенергії. І цю проблему треба вирішувати заради подальшого економічного розвитку країни. Але є альтернативні варіанти. Країна має значний потенціал у сфері виробництва відновлюваної енергії. Вже зараз вона є світовим лідером з виробництва сонячної енергії на дахах будинків.

Зрозуміло, що відповідальність за припинення небезпечної, антропогенної зміни клімату лежить не тільки на тих країнах, де розташовані об'єкти Світової спадщини. Але затівати шкідливі енергетичні проекти на тлі наявних у нас на сьогодні знань непробачно.

Оскільки уряди не здатні захистити нашу природну спадщину, взятися за справу зобов'язаний Комітет Світової спадщини ЮНЕСКО. Він повинен покласти край нестримному видобутку викопних видів палива . Зокрема, Комітету слід видати урядам рекомендації щодо зниження загроз для Світової спадщини, що створюються викопним паливом; йому також необхідно виявляти об'єкти, котрі піддаються найбільшій небезпеці через подібні загрози, і проводити регулярні місії моніторингу.

Основне завдання Комітету – змусити діяти ті уряди, що мають можливість знизити ризики, які викопне паливо створює для відібраних об’єктів . Подібні кроки Комітету Світової спадщини стануть уроком для громадянського суспільства і допоможуть зміцнити його. Одночасно вони чинитимуть тиск на фінансові установи з метою призупинити фінансування деяких великих проектів.

ЮНЕСКО Чергова сесія Комітету нещодавно завершилася в Стамбулі – це ідеальне місце для обговорення подібних заходів. Десятки організацій і понад 60 000 приватних осіб вже закликали Комітет вимагати від Індії і Республіки Бангладеш відмовитися від проектів вугільних електростанцій, а замість цього інвестувати ресурси в поновлювану енергетику. Крім цього, десятки шанованих вчених, а також міжнародні та австралійські юристи вимагають, щоб Комітет рекомендував Австралії припинити підтримку проектів, які негативно впливають на Великий Бар'єрний риф.

Загрози, що створюються зміною клімату, стають все більш зловісними. Саме тому впливові установи, подібні до Комітету Світової спадщини, повинні виступити проти токсичної, підступної, застарілої залежності від вугілля й інших видів викопного палива. Якщо Комітет промовчить в цій критичній ситуації, постраждають об'єкти Світової спадщини в усьому світі.

Мартін Вагне і Ноні Остін (Martin Wagne, Noni Austin)

Для КліматІнфо підготувала і переклала Юля Кос

Редактор: Анна Семененко

Поділитись в соціальних мережах: