Сьогодні – найдраматичніший день 2015 року

День екоборгуДень, коли варто задуматися, чи правильно ми живемо. 13 серпня 2015 року – День екоборгу (День браконьєра, «overshooting day»): люди використали весь обсяг поновлюваних ресурсів, який планета здатна створити за рік.

Тепер решту року – майже 5 місяців – жителі Землі будуть жити «в кредит», поїдаючи ресурси нащадків і знищуючи основу їх виживання. День екоборгу настає тоді, коли кількість використаних людиною ресурсів перевищує той обсяг, який Земля здатна відтворити за рік. Дату підраховує Глобальна мережа екосліду (GFN). Швидкість споживання ресурсів з року в рік зростає, а День екоборгу настає все раніше. Екослід враховує споживання продуктів харчування, витрати на житло, транспорт, товари та послуги. У 2014 році цю дату відзначали 19 серпня, а на початку 2000 років – у жовтні. Українці, увага: вперше цей День був зафіксований в 1986 році…

За даними GFN, тепер щороку людство витрачає стільки поновлюваних ресурсів, що для їх виробництва потрібно 1,6 планети Земля. Якщо екослід залишиться на нинішньому рівні, то до 2030 року людству знадобляться вже дві Землі, а День екоборгу припаде на кінець червня. Інша річ, що ця тенденція не є лінійною, і останнім часом фіксуються ознаки драматичної деградації біогеоценотичного покриву планети – почалося руйнування біосфери планети.

Українці залишають більш значний екослід, ніж в середньому на планеті (варто задуматися громадянам, політикам, науковцям, освітянам, журналістам, а також олігархам, «девелоперам» і їх колаборантам). 

Зараз літо. Найтепліше літо в письменній історії людства, за твердженнями метеорологів. І це теж символічно – пора щось змінювати – в наших пріоритетах, сенсах, символах; пора жити еко-збалансованою. Хочеться вірити, що після канікул, відпусток, збору врожаю, зниження температури повітря ми цим нарешті займемося.

Ярослав Мовчан, натураліст.

Поділитись в соціальних мережах: