strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Старі мобільні телефони рятують тропічні ліси

Пристрій, що відстежує вирубку

У Тофера Уайта (Topher White) синець під оком, але немає жодних підстав для хвилювання. Він отримав його від сильних ударів гіллям, прогулюючись лісом. Уайт проводить багато часу, гуляючи лісом, думаючи про ліс та про те, як швидко ми його втрачаємо. Наприклад, Амазонські дощові ліси втратили приблизно одну п’яту частину своєї площі за останні 40 років.

Уайт має намір  зупинити  глобальне винищення  лісу за допомогою простого, але оригінального пристрою на основі старих мобільних телефонів . Із синцем під оком він пояснює принцип дії пристрою Річарду Бейкону (Richard Bacon), ведучому передачі Explorer, що вийшла в ефір 14 листопада на каналі National Geographic.

Вирубка лісу є причиною викидів парникових газів, що посилюють кліматичні зміни . Уайт наголошує, що це складає від 17 до 18 відсотків світового показника за рік.  Це більше, ніж спричиняють викиди парникових газів будь-які види транспорту, разом узяті.

«Мені нічого про це не було відомо, коли я тільки починав», – зазначає Уайт, інженер та фізик за фахом. У 2011 році він відправився до Індонезії на порятунок гібонів в Борнейських дощових лісах. «Я уявляв собі порятунок невеличких територій та тварин, – говорить Уайт про боротьбу із втратою лісів. – Але ж ні, вирубка лісів є однією з найбільших причин кліматичних змін».

На  50-90 % лісозаготівля в дощових лісах по всьому світу є незаконною.  Уайт зазначає, що для людей важко розрізнити звуки бензопили та інші звуки, пов’язані з цією діяльністю. Причиною є те, що повітря вже наповнене какофонією природи. 

Тож,   Уайт оснастив мобільний телефон сонячною батареєю, щоб він залишався зарядженим, прикріпив додатковий мікрофон та помістив пристрій високо на дереві для прослуховування.  Відтіля пристрій може   вловлювати звуки бензопили на відстані до 1 кілометра  (62 милі). Вірите ви тому чи ні, але часто сигнал мобільного телефону не такий вже й поганий у тропічному лісі. «Коли ти високо, у кроні дерева, – пояснює Уайт, – ти можеш вловити сигнал з доволі великої відстані».

Читати також:  Усього 300 років, аби виявити більше 11 тисяч видів дерев Амазонського дощового лісу

Не завжди можливо мати людей, що будуть слідкувати за пристроєм, тому 2015 Emerging Explorer додав те, що називається традиційним аналізом даних. Почали використовувати комп’ютери для виявлення звуків бензопили поміж інших звуків у лісі. Таким чином, пристрій Уайта взмозі автоматично виокремити нелегальну заготівлю лісу та відіслати текстовий сигнал тривоги органам влади, які можуть зупинити незаконну діяльність. Тож відпадає потреба у людському спостереженні.

На другий день тестування ідеї в Суматрі, що в Індонезії,  Уайт разом з рейнджерами вловили в лісі звук бензопили. Вони відправилися до місця злочину, затримали незаконних лісорубів та відмовили їх від подібних дій у майбутньому. З того часу Уайт використовував свої пристрої в Камеруні, Еквадорі та Бразилії.

Чутка про його детектори поширилася, і зацікавленість настільки висока, що Уайт щосили намагається виготовити достатньо пристроїв, щоб вдовольнити запити більше ніж 20 країн. Інтереси виходять за межі нелегальної заготівлі лісу. «Ми вже отримали багато запитів на відстеження стрілянини у містах», – говорить Уайт.  National Geographic підтримує спробу використовувати пристрій в океанах для відстеження човнів, що промишляють незаконною рибною ловлею.

Крім порятунку тварин, боротьби з незаконною заготівлею лісу та рибною ловлею, є ще боротьба з торгівлею людьми та експлуатацією людей.  За словами Уайта, крім секс-торгівлі, є ще багато різновидів рабства, пов’язаних з цією діяльністю. Тож, це важливий проект – мати змогу відстежувати пересування рабської праці в лісах та на морі.

Групи місцевих мешканців та інших людей вже працюють над тим, щоб зупинити вирубку лісу. Уайт закликає: «Якщо ви можете допомогти їм виконувати їхню роботу ефективніше, тоді ви дійсно можете збалансувати кліматичні зміни. Це може бути найдешевшим та найшвидшим способом зупинити їх».

*Також можна ознайомитися з  ]]> проектом Тофера Уайта ]]>  на TED Talks (Прим. перекладача)

Читати також:  Історія японців, які борються за свій ліс

Крістіна Нунез (Christina Nunez)

Для КліматІнфо переклала та підготувала ]]> Олександра Гончаренко ]]>

Редактор: Тетяна Фарафонова

Поділитись в соціальних мережах: