strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Вишиваний Шлях: зелений туризм в Україні

Вишиваний шлях Що ятрить душу екосвідомої людини під час відпустки? Екологічна вартість її польоту до теплих берегів, поїздки автівкою, проживання в готелі з неминучими надлишковими витратами ресурсів. «КліматІнфо» зацікавила ініціатива, що може покласти початок розвитку зеленого туризму в Україні - проект ]]> «Вишиваний Шлях» ]]> , суть якого - у розробці інтерактивної мапи для мандрівок пішки та велосипедом.

Днями в рамках ініціативи стартував перший масовий велопробіг з Ужгорода та Харкова до Києва. Мета акції - донести ідею велотуризму до якомога більшої кількості українців. На момент запису інтерв’ю про своє бажання долучитися до пробігу заявило близько сотні людей з усієї країни. Очікується, що всі вони зустрінуться в Києві на День Конституції 28 червня . Ми поговорили з автором ідеї ]]> Анатолієм Циркуном ]]> та проект-менеджером ]]> Катериною Ганус ]]> , щоб дізнатися про їхній задум більше.

- З чого почалася ідея «Вишиваного Шляху»?

Анатолій: Вона народилася в мене досить давно, ще в 2011 році, коли я подорожував Іспанією, стародавнім шляхом пілігримів Camino de Santiago. Тоді мені спало на думку: а чому б не створити у нас подібний шлях - великий, через всю Україну, цікавий для подорожей не тільки українцям, а й іноземцям? Camino de Santiago має дещо релігійний характер, ним ходили і ходять багато паломників, але останнім часом він набуває більш туристичного характеру. Я веду до того, що це зараз трендово, всюди у світі набирає популярності зелений туризм , люди надають перевагу подорожам з наплічником. Засмагати на пляжі також приємно, але в активному русі відпочиваєш краще.

Катя: Ми познайомилися з Толіком у грудні 2014-го. Він розповів мені про свою ідею, вона мені дуже сподобалась, і я почала допомагати йому з просуванням проекту в маркетинговому плані, вела сторінки в соцмережах. Такого раніше ніхто не робив, це унікальний проект , а я дуже люблю мандри. Толік - така людина, яка може надихнути на будь-що. От я і надихнулася.

Анатолій: Ми почали працювати над цією ідеєю, вона набрала обертів, з’явилось багато волонтерів, і саме завдяки їм ми маємо теперішні результати. Маршрут вже створений, перевірений, зібрано інфраструктуру , і завдяки всім українцям, які підтримали ідею створення Вишиваного Шляху та зробили внески на Спільнокошті, ми зібрали необхідну суму, аби створити гідний сайт.

Анатолій Циркун

Джерело: архів Анатолія Циркуна

- Він ще в розробці?

Анатолій: Ні, зараз він вже на етапі тестування, на нього заливають всю інформацію про інфраструктуру, а це досить великий об’єм. Ми плануємо презентувати його українцям якраз під час велопробігу Шляхом в червні. Це дуже інтерактивна веб-платформа, я б навіть сказав, щось на кшталт туристичного Facebook. Там буде можливість створити власний профіль, додавати друзів, ділитися планами та маршрутами, постити фото, відео і так далі. Але основне: на сайті буде карта маршруту Вишиваного Шляху та вся інфраструктура на ньому - де зупинитися, похарчуватися тощо.

- Чи створювались в Україні раніше подібні проекти?

Катя: Були блоги про мандри, активісти розробляли локальні маршрути, наприклад, в межах однієї області, чи велосипедні та піші маршрути Кримом. ГО «Карпатські стежки» також дуже багато працювала в цій сфері, прокладаючи такі шляхи в Закарпатській області. Але всі вони локальні та короткі, настільки глобальних проектів про подорожі ще не було. Крім того, ми не просто створили маршрут - сам по собі він, можливо, й не мав би такої цінності. Але завдяки тому, що ми додали інформацію про те, що можна побачити на цьому шляху, де зупинитися, відремонтувати велосипед тощо, мандрівник має змогу повністю спланувати свою подорож. Тож створюється зручний сервіс, який доводить, що мандрувати Україною легко й класно. До речі, про цифрові аналоги «Вишиваного Шляху» за кордоном мені теж не доводилось чути.

- Які були відгуки про Вишиваний Шлях від мандрівників, що вже пройшли ним?

Анатолій: Окрім позитиву, були, звісно, деякі нарікання, і це добре, це нормальний процес. Дехто скаржився: от ви кажете, що маршрут через всю Україну, охоплює найкрасивіші її місця, а як же могли оминути ось таку цікавинку? Таких запитів було декілька, і це лише підкреслює те, наскільки красивою, привабливою для туристів є Україна. Але ми не можемо вмістити усі цікаві місця в один маршрут, бо тоді він би йшов «змійкою» через всю країну і був би занадто довгий. Вишиваний Шлях - це тільки початок.

Катя: Доводилося чути критику від старшого покоління, можливо, тому що дехто не розуміє, що можна поїхати з однієї точки в іншу просто на велосипеді. Дехто сприймає це як утопію, вважає, що ніхто не долучиться, іноземні туристи не приїдуть. Але насправді це, мабуть, питання мислення. Критики не так багато, навпаки, надихає, що багато хто нас підтримує, підключаються нові волонтери, активісти, місцеві громади дуже позитивно відгукуються і готові сприяти. Це заряджає і доводить, що ідея актуальна, в неї є майбутнє.

- З якими складнощами ви стикалися під час роботи?

Анатолій: Складнощі є постійно, головна з них - фінансова. Реалізувати якусь ідею, не маючи коштів, завжди складно, але навіть в таких умовах ми змогли багато чого зробити і зараз продовжуємо працювати над створенням та гідним представленням маршруту. Звісно, завжди необхідна підтримка волонтерів, людського ресурсу.

Катя: З організацією велопробігу складність була в тому, що це робиться вперше, треба було донести ідею, пояснити, чому це потрібно, донести людям, зокрема в регіонах, яку вигоду вони матимуть від того, що маршрут буде проходити через їхню область. Але всі труднощі можна подолати, і ми віримо, що все буде добре.

- Ваша команда складається з волонтерів. Що мотивує людей працювати у некомерційному проекті?

Катя: В принципі, основне - ідея подорожей. Всі молоді люди люблять мандри, а в нашому випадку вони дуже бюджетні, на велосипеді - не треба витрачатись на бензин чи квитки, та й ноги тобі слугують безкоштовно. Тим паче, робота в проекті «Вишиваний Шлях» - це можливість долучитися до чогось грандіозного. Для когось це також досвід, можливість прокачати свої навички, навчитися фандрейзингу, отримати нові знайомства та враження.

- Якою ви бачите цільову аудиторію «Вишиваного Шляху»?

Анатолій: Будь-хто може взяти наплічник, сісти на велосипед і проїхатись. Але, звісно, молодь більш активна, більше цікавиться подорожами, плюс це бюджетний відпочинок, що для них актуально.

Катя: Це люди, які люблять мандрувати, незалежно від статі. В середньому їм від 18 до 27 років (плюс-мінус). Переважно це студенти, мандрівники, велосипедисти, хайкери, - активні молоді люди, які хочуть відкривати для себе Україну, свідомі та прекрасні (посміхається).

- Ваш маршрут розрахований на людей, що мандрують самі або невеликими групами пішки чи на велосипедах через всю країну. Як ви вирішуєте питання безпеки?

Катя: Інфраструктура підібрана таким чином, щоб людина вночі гарантовано мала де переночувати, а не залишалася десь в полі на ніч. Ми намагалися звести до мінімуму відстані між місцями ночівлі та харчування. Подорожувати самостійно чи в групі - це рішення кожного. На сайті буде можливість запросити друга в мандрівку і разом спланувати подорож.

- Чи плануєте ви централізовано перевіряти інформацію про інфраструктуру, яку надаватимуть користувачі?

Анатолій: Її буде попередньо затверджувати адміністратор. Звісно, не всю, бо тоді робота просто зупиниться, але принаймні якісь основні моменти. Що стосується перевірки об’єктів на місцях - це потребує ресурсів. Тут ми розраховуємо на підтримку волонтерів, які проживають в тих регіонах, через які проходить Вишиваний Шлях. Відповідно, вони можуть об’єктивно оцінювати місцеві об’єкти.

- Чи є в планах коли-небудь комерціалізувати «Вишиваний Шлях»?

Анатолій: Поки що ні, це повністю соціальний проект. Єдине, що коли сайт вже розкрутиться, можна було б давати на ньому рекламу туристичного спорядження, велосипедів і так далі, щоб отримувати кошти принаймні на підтримку сайту. На більше ми поки не очікуємо, розраховуємо на підтримку міжнародних донорів та організацій. Можливо, й наша влада колись зверне увагу на розвиток туризму та сільського господарства. Ми також дуже активно працювали і продовжуємо працювати з кількома партнерами, які допомагають ресурсами та товарами, необхідними для проведення велопробігу.

- Ти згадав про владу. Чи місцеві її органи зацікавлені в тому, щоб долучитися до вашої роботи?

Анатолій: Звісно, вони зацікавлені, адже для них це можливість привернути до себе увагу, залучити туристів, що принесуть гроші в містечко чи село. Місцеві жителі зможуть організувати малий бізнес: інфраструктурні об’єкти та послуги, які потрібні туристам на  « Вишиваному Шляху » . Поки що ми не бачимо великого ажіотажу, але як тільки місцева влада та жителі побачать, що через їхні населені пункти проходять туристи, активність зросте.

Катя: В нас плануються поїздки в області, через які проходить  « Вишиваний Шлях » , для організації зустрічей з місцевими громадами, представниками бізнесу, адміністрацією та пресою, аби максимально розповсюдити інформацію та розказати, як це може бути їм корисно, що таке сервіс, як працювати з туристами, які місцеві цікавинки можуть їх приваблювати. Наприклад, якщо це власник хостелу десь в Опішні, ми маємо розказати, як додати свій заклад до бази даних.

Катерина Ганус

Катерина Ганус на старті велопробігу в Ужгороді 11 червня

- Що ще плануєте після велопробігу?

Катя: Окрім роботи з людьми на місцях, плануємо провести пішохідний тур по  « Вишиваному Шляху » , але це вже буде не масова подія, а швидше похід для блогерів, щоб вони змогли зібрати максимум інформації та описати свої мандри. Планується, що один Youtube-блогер, один фотограф та один копірайтер пройдуть половину  « Вишиваного Шляху »  та підготують свої матеріали. Наступним етапом є фізичне маркування маршруту, але тут вже багато що залежить від фінансування, тому що маркування має відповідати державним стандартам, а це недешево, особливо для двотисячного маршруту. Якщо ми хочемо, щоб знаки стояли роками, а не були розтягнені на металобрухт наступного дня, їх треба робити з антивандальних матеріалів. На вказівниках буде зазначено, яка відстань до найближчого пункту, де можна відремонтувати велосипед, перекусити, переночувати тощо. Сайт треба буде перекласти англійською, адже в перспективі проект спрямований на іноземну аудиторію. Його також треба просувати та наповнювати інформацією, шукати нових партнерів. Всеукраїнський пробіг ми плануємо щорічно, тому готуватимемось до наступного заходу, який плануємо більш масштабним.

- І нарешті: що б ви хотіли побажати людині, яка вперше вирушає мандрувати  « Вишиваним Шляхом » ?

Катя: Я б побажала не боятися довгих відстаней пішки чи на велосипеді, відкривати для себе нові місця в Україні і написати відгук про свою мандрівку на нашому сайті.

Анатолій: Просто передам свої враження від подорожі. Ти постійно в русі, постійно зустрічаєш нових людей, теж мандрівників чи місцевих жителів. Я досі маю друзів з різних куточків України і світу, з якими познайомився на маршрутах. Коли постійно рухаєшся, в тебе змінюється картинка, щохвилини ти бачиш інші краєвиди, інші місця. І, коли ввечері лягаєш спати, таке враження, що один цей день проживав як мінімум тиждень, встиг і побачив так багато, зустрів стільки нових людей. Це дійсно великий кайф. Я порадив би усім, хто вирушає у  « Вишиваний Шлях » , просто розслабитися і насолоджуватися подорожжю.

Для КліматІнфо матеріал підготувала Еліна Сардалова

Редактор: Ірина Каленська

Поділитись в соціальних мережах: