strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Як воно там: екологічні турботи «безтурботної» Англії

Англія_1 Результати референдуму Великобританії щодо виходу з ЄС (англ. Brexit) сколихнули світову громадськість. Екологи б’ють на сполох – таке рішення британців загрожує програмі Об’єднаного Королівства зі зниження викидів СО2 та економічній стабільності. Про пануючі настрої та екологічні тенденції англійців розкаже Юлія Розумна, волонтерка «КліматІнфо», яка навчається в аспірантурі Ноттінгемського університету.

 

Англія_2

- Юлю, коли ти приїхала до Англії, ти була чимось здивована? - Я була вражена мальовничою природою та людьми. Вони тут дуже привітні, багато займаються спортом, дбають про людей з обмеженими можливостями.

- У чому проявляється ця турбота?

- Для таких людей є облаштовані паркувальні місця , місця у громадському транспорті, водії завжди допоможуть там розміститися, усюди є спеціальні під’їзди в магазинах. В університеті для них надсилають презентації, різні аудіо, відео-матеріали перед парами, у самих будівлях є необхідні туалети. Люди можуть займатися спортом у клубах. Для решти проводять роз’яснення , як до таких людей звертатися, чи варто питати про їхню хворобу і як це краще робити, навчають специфічній лексиці.

- На твою думку, англійці ведуть екологічно дружній спосіб життя?

- Гадаю, що так. Смітники тут роздільні, користуються ними усі. У магазинах майже немає поліетиленових пакетів (а якщо і є, то вони переробляються), на дахах будинків зустрічаються сонячні батареї , можна побачити електромобілі , жителі переважно користуються велосипедами.

Англія_3

- Тобто «жителів туманного Альбіону» можна назвати більш свідомими, ніж українців?

- На жаль, так. У людей є гроші, вони не переймаються питанням виживання. І можуть дбати про навколишнє середовище.

- А екологічні кампанії проводяться?

- Так, і чимало. В Оксфорді студенти часто протестують проти використання тварин у наукових дослідженнях. В університеті, де я навчаюся, багато спільнот, пов’язаних з екологією. Наприклад, «Люди та Планета» – найбільша студентська мережа у ВБ, яка займається проблемою світової бідності, правами людини та охороною навколишнього середовища . У 2015-2016 рр. головним напрямком роботи мережі була кампанія проти використання викопного палива – учасники вимагали забрати інвестиції з вугільних проектів і вкласти їх у розвиток відновлювальної енергетики.

Тут є й «Об’ єднання відновлювальної енергії» (Renewable Energy Society). Нещодавно члени організації влаштовували поїздку до Сліфордського заводу відновлювальної енергії, який працює з 2014 року. Завод виробляє достатньо електроенергії, щоб забезпечити нею 65 000 будинків, використовуючи біомасу. Серед відомих груп – «Група за дотримання прав і благополуччя тварин» (Animal Rights & Welfare) та «Юні зелені» (Young Greens).

Англія_Оксфорд

- А людей заохочують займатися екологічними питаннями?

- Так! Деколи тут проходять марафони на підтримку навколишнього середовища. Нещодавно поліетиленові пакетики зробили платними. Я впевнена, що і в школах проводяться екологічні заходи.

- Великобританія анонсувала мету вийти на нуль викидів паливної промисловості до 2050 року. Чи проводять у зв’язку з цим якісь загальнодержавні заходи?

- Комітет з питання зміни клімату повідомляє, що уряд не виконує свою обіцянку зменшення викидів на 80% до 2050 року. Міністри розповідають, що скоро публікуватимуть нові закони. Але деякі зміни таки відбуваються.

Перша фаза планованої низько-вуглецевої трансформації до початку 2030-х вже відкрита . Але наступні фази (пов’язані з електричними двигунами та обігрівом будинків) – у повному безладі. Комітет хотів би, щоб уряд приготувався до заміни природного газу в будинках воднем, що приведе до реконструкції газової мережі та заміни існуючих бойлерів та плит, подібно до переходу від побутового газу до природного газу у 1960-х. Але це може відбутися за умови використання технології вловлювання вуглецю, коли водень виробляється, а вуглецеві викиди заховують в скелі. Поточні плани з декарбонізації призведуть лише до половини від необхідного зниження викидів. Комітет попереджає, що навіть із запровадженням усіх заходів зі зниження вуглецю деякі викиди все одно існуватимуть, особливо в авіації, сільському господарстві та деяких секторах важкої промисловості. Це означатиме застосування інших засобів: саджання лісів, що можуть поглинати вуглецевий газ, інвестування в матеріали, які зберігають вуглець, використання лісоматеріалів для будівництва, спалювання деревини для енергії та зберігання викидів і навіть «висмоктування» вуглецевого газу з атмосфери. Уряд взяв за мету зниження викидів, але у жовтні 2016 року прем’єр-міністр зазначила, що її пріоритетом є вартість та безпека енергії.

Англія_3

- Тим не менш Британія встановила рекорд, заробивши за рік 46 млрд фунтів на низьковуглецевій економіці. Чи часто можна зустріти вакансії, пов’язані з зеленою енергетикою?

- Так. В інтернеті можна знайти дуже багато таких вакансій. Серед перших вакансій я знайшла такі: інженер чи консультант з відновлювальної енергії, співробітник зі здоров’я навколишнього сердовища і безпечності їжі, аналітик у компанії зі здоров’я, безпеки та навколишнього середовища, менеджер проекту з переробки відходів у енергію.

- А на ринку праці багато «зелених компаній»?

- Так, багато. У рейтингу світових зелених компаній 2016 року у першій десятці – чотири англійські компанії – Reckitt Benckiser Group PLC та Unilever PLC в секторі виробництва товарів масового споживання, BT Group PLC в секторі телекомунікацій, та Sky PLC в секторі виробництва товарів другорядного споживання (Consumer Discretionary).

- А як справи з відходами громадян?

- Відділ з екології намагається підвищити рівень переробки відходів громадянами, щоб досягти мети, встановленої Директивою з відходів – знизити кількість відходів на 50% до 2020. Починаючи з 2014-15 років проводилося мало кампаній зі зниження відходів і підтримка місцевої влади була незначною. З того часу пріоритетом стали Директиви зі сприяння відновленню матеріалів. Вона мали на меті підвищити якість матеріалів та ініціатив зі зниження відходів, що були прийняті після Програми із запобігання накопиченню відходів у Англії у грудні 2013.

Англія_4

- Юлю, розкажи про настрої, які панують у країні після референдуму?

- Щодо Брекзіту , майже всі екологічні організації стривожені майбутнім, адже, будучи членом ЄС, Великобританія могла формувати політику ЄС та впливати на виконання зобов’язань щодо навколишнього середовища країнами-членами , а також сама мала виконувати директиви ЄС, наприклад, щодо охорони дикої природи та очищення побережь. ЄС був піонером у революції з переробки відходів та змусив, серед іншого, Британский уряд запровадити заборону на пестициди, що негативно впливають на бджіл та інших комах-опилювачів.

- Чи є з того часу прогрес – популяції бджіл почали відновлюватися?

- Коли у 2013 році ЄС запровадив санкції на використання деяких шкідливих пестицідів (Neonicotinoid pesticides), що негативно впливають на бджіл, Англія дозволила використання цих пестицидів у 2015 до певної межі для боротьби зі шкидниками капусти. Але потім було багато маніфестацій проти цього рішення і в травні 2016 року уряд заборонив використання цих пестицидів.

Англія є взірцем з екологічної обізнаності, з боротьби за збереження навколишнього середовища і своїм прикладом спонукає інші країни до таких же дій. Дуже важливо, щоб влада країни займалася цими питаннями і вирішувала певні проблеми на державному рівні, проте це не знімає особистої відповідальності з кожного громадянина.

Фото з архіву Юлії Розумної

Читати інші матеріали з серії:

 

Для КліматІнфо підготувала Вероніка Казіна

Редакторка: Еліна Сардалова

Поділитись в соціальних мережах: