strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Як воно – жити у найбільш забрудненому місті світу

Забруднена Індія Центральний район Індії Делі – це місце, де повітрям не можна дихати, а воду неможливо пити.  Від небес і до землі – Делі просяк брудом. Цей індійський район, до якого входить столиця Нью-Делі. За площею він вполовину менший від Род-Айленду, а живе тут вдвічі більше людей, ніж у Нью-Йорку.

Фото: static.dnaindia.com

Забруднення в Індії

Сміттяр шукає металобрухт у Бхальсві, величезному сміттєзвалищі, яке постійно горить, виділяючи токсичні гази
Метью Палей, National Geographic

Чи тому місту докоряють занедбаністю?

Столиця Китаю Пекін часто потрапляє до заголовків новин в якості прикладу міста з катастрофічним станом екології, але глобальне дослідження забруднення повітря, проведене у 2014 році Всесвітньою організацією здоров’я, свідчить, що повітря Делі містить у декілька разів більше дрібних твердих часток забруднення, ніж у Пекіні. За більшістю показників   це найбільш забруднений регіон у світі.

Прогулянка брудними вулицями Делі

Аби спробувати дізнатись, як це – жити в таких умовах, фотограф Метью Палей провів п’ять днів, блукаючи Делі. На його світлинах можна побачити реальні результати потужної урбанізації, надмірної кількості автівок та практики відмови від спалення сміття. Все це дає в результаті щільну завісу жовтого туману над містом . Навіть священна ріка Ямуна не уникла надмірного забруднення. Ця ріка   друга після Гангу за релігійною значущістю для вірян, що практикують індуїзм. Вона тягнеться через територію Індії на 855 миль (1 376 км) та постачає воду 57 мільйонам людей. 80% відсотків забруднення в ріці припадає на відрізок у 14 миль (22,5 км), який тече через Делі. Через ерозію ґрунту, утилізацію відходів та отруйні стокові води вода подекуди чорна, подекуди   вкрита білою плівкою.

Брудна річка Ямуна в Індії

Розташовані поблизу промислові підприємства зливають хімічні відходи в Ямуну, через що ріка вкрита токсичним туманом
Метью Палей, National Geographic

Святиня мільйонів вірян індуїзму мертва?

Суніта Нарайн, директор Центру науки та довкілля (ЦНД), що базується в Нью-Делі, яка щойно була визнана однією зі 100 найвпливовіших людей за версією Times за свою роботу в сфері правосуддя та політики із захисту довкілля Індії. У 2010-му вона  написала: про Ямуну: «За всіма параметрами забруднення ріка мертва. Її просто ще не кремували офіційно».

Ямуна в духовному та практичному сенсі займає центральне місце в житті людей, які мешкають на її берегах. Діти грають у воді, дорослі миються та вибілюють сорочки, всі, незалежно від віку, купаються в ріці та п'ють її воду, бо вірять, що вона очищує від гріха.

Як у Делі можна заробити

А для декого відходи та сміття – це спосіб заробити. Фотографуючи те, як люди взаємодіють із цим середовищем, Палей зустрічав чоловіків, жінок та дітей, які щодня прочісують сміттєві завали та береги річки в пошуках металобрухту, пластику та паперу, щоб здати мотлох на переробку. У гарні дні їм вдається заробити по тисячі рупій, що дорівнює 15 доларам та втричі перевищує середній рівень зарплатні інших робітників міста.

Сміттєзвалища Індії

Юні дівчатка шукають пластик на звалищі у Бхальсві, Делі. Таке враження, що воно тягнеться на милі і милі
Метью Палей, National Geographic

Байдужість найвищих щаблів до проблем власної країни

У жовтні 2014-го прем’єр-міністр Нарендра Моді оголосив початок національної кампанії під назвою Swachh Bharat Abhiyan, тобто Місія «Очисти Індію». Хоча назва наштовхує на думки про добрі наміри, через тиждень після початку кампанії було оголошено ще одну – «Виробляй в Індії», яка має заохочувати міжнаціональні компанії розміщувати в країні свої виробничі потужності – ця мета суперечить ідеї більш чистого довкілля, на думку більшості.

Як фарбують джинси

Чоловік працює на фабриці, яка фарбує джинси, у районі Сілампур, одному з найзабрудненіших і густонаселених районів Делі
Метью Палей, National Geographic

ЦНД критично оцінив ці кампанії і в 2015-му опублікував ]]> звіт ]]> , згідно якого в бюджеті уряду, виявляється, немає стратегії щодо подальшого розвитку політики із захисту навколишнього середовища. Заступниця директора Чандра Бушан написала: «Про що б не йшла мова – забруднення повітря, води чи тверді міські відходи – головне питання полягає в тому, що подолання занепаду довкілля потребує великих інвестицій у розвиток міської інфраструктуру ».

Хоча Делі має установки для переробки відходів, йому бракує повноцінної каналізації, необхідної для того, щоб відходи до них потрапляли. Палей зазначив, що навіть на поверхні він часто не міг знайти основних елементів інфраструктури на кшталт сміттєвих баків у публічних місцях . «Були випадки, коли в мене було сміття в руках, і я мусив ходити з ним увесь день, бо ніде не було кошиків», - пригадує він.

Мелоді Ровелл (Melody Rowell)

Читати також:  Делі проводить двотижневий експеримент по забороні автомобілів задля очищення повітря

Для КліматІнфо переклала та підготувала Еліна Сардалова

Редактор: Юлія Акінжали

Поділитись в соціальних мережах: