strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

За 20 років людство знищило 10% усієї живої природи планети

Дика природа Згідно з результатами досліджень, опублікованими в журналі Current Biology, за останні 20 років дика природа в усьому світі зазнала значної шкоди. З 1990 року було втрачено десяту частину всіх недоторканих ділянок дикої природи. Ця територія за площею вдвічі більша за Аляску та становить половину Амазонки. Амазонка і Центральна Африка постраждали найбільше.

Фото: Спілка охорони дикої природи (Wildlife Conservation Society)

Ці результати підтверджують, що політикам украй необхідно визнати цінність дикої природи й усувати безпрецедентні для неї загрози на міжнародному рівні.

За словами доктора Джеймса Вотсона (James Watson) з Університету Квінсленда, Австралія (University of Queensland) та Спілки охорони дикої природи (Wildlife Conservation Society) з Нью-Йорку, екологічна політика повністю ігнорує надзвичайно важливі регіони дикої місцевості, а вони є гарантом захисту біорізноманіття, збереження та регулювання місцевих кліматичних умов, підтримки найбільш маргінальних у політичному та екологічному планах громад.

«Широкий розвиток знищить ці райони, якщо не намагатися захистити їх на політичному рівні. Міжнародна політика повинна вжити заходів для підтримки дикої природи, поки ще не надто пізно . Щоб усе відновити, нам, ймовірно, знадобиться 10-20 років», – вважає Вотсон.

Вотсон зазначив, що багато уваги приділялося проблемі вимирання окремих видів тварин, однак порівняно мало було відомо про масштабніші втрати цілих екосистем, особливо малодосліджених пустельних регіонів. Щоб дізнатися про це більше, дослідники створили карту біологічно й екологічно недоторканих ділянок дикої природи, вільних від значного впливу людини. Потім порівняли цю карту з такою ж самою, створеною на початку 1990-х років.

Карта природних втрат

Учені встановили, що недоторкані ділянки дикої природи наразі становлять загалом 30,1 млн км2 , більшість розташовані у Північній Америці, Північній Азії, Північній Африці та на Австралійському континенті. Однак порівняння двох карт показало, що за останні роки було втрачено приблизно 3,3 млн км2 (майже 10%) диких регіонів , найбільше у Південній Америці (30%) та Африці (14%).

Карта втрати недоторканої природи з 1993 року

Карта втрати недоторканої природи з 1993 року  

За словами доктора Оскара Вентера (Oscar Venter) з Університету Північної Британської Колумбії (University of Northern British Colombia), кількість дикої природи, яку знищили всього за два десятиліття, просто лякає.

«Необхідно визнати, що природні заповідники, які безпідставно вважаються де-факто захищеними через їхню віддаленість, насправді постійно знищуються в усьому світі. Без активних глобальних заходів ми можемо втратити останню перлину в короні природи. Якщо дику природу буде знищено, якщо екологічний процес, що лежав в основі цих екосистем, кане в лету, він ніколи не повернеться до того стану, в якому був раніше. Тож недоторкану природу відновити неможливо. Єдиний варіант – активно захищати те, що залишилося», – каже Вентер.

За словами Вотсона, ООН та інші організації не приділяли достатньої уваги глобально значущим районам дикої природи у багатосторонніх природоохоронних угодах, і це необхідно змінити.

« Якщо ми найближчим часом нічого не робитимемо, на всій планеті залишаться тільки крихітні залишки дикої місцевості, а це катастрофа для навколишнього середовища, клімату та найвразливіших людських спільнот на планеті. Ми зобов’язані діяти заради наших дітей».

Для КліматІнфо переклав та підготував Олександр Юрчишин

Редактор: ]]> Катерина Буряк ]]>

Поділитись в соціальних мережах: