strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Зупинено будівництво гігантської дамби у Амазонській низовині

Амазонська низовина Екологічна партія Бразилії Ібама (Ibama) вирішила не затверджувати будівництво величезної дамби, яку називають «São Luiz do Tapajós», у серці Амазонської низовини.  Раніше бразильський уряд планував побудувати гігантську водяну електростанцію у долині Тапажос (Tapajós), у самому серці амазонського дощового лісу. 

На фото: Амазонська низовина. Фото: Лінкольн Барбоса (Lincoln Barbosa), CC BY-SA 3.0

Якби дамбу привели в дію, тоді 729 квадратних кілометрів дощових лісів опинилися б під водою. Це також завдало б шкоди народу Мундуруку, виживання якого напряму залежить від екосистеми ріки Тапажос.

Те, що проект зупинено, є великою перемогою для народу Мундуруку, борців за екологію та екологічних організацій, які працювали над зупиненням експлуатації лісу. Згідно з  « Ґ рінпісом » , більш ніж 1,2 мільйони людей по всьому світу сказали «Ні» будівництву дамби та підтримали боротьбу народу Мундуруку.

Кампанія проти забудови

Фото: «Ґрінпіс»

Рішення ґрунтується на звітах Державної прокуратури, Управління корінного населення Фунаї (Funai) та Міністерства екології Ібама. Раніше федеральний уряд стверджував, що дані земельні ділянки не потребують захисту, тому що вони не були визнані районами, де проживає корінне населення. Але у квітні 2016 року ці райони все ж були визнані такими, що належать території, де проживає корінне населення, тому ліцензія на будівництво не була затверджена.

Амазонія

Фото: Нельсон Претто (Nelson Pretto) через Flickr

Ріка Тапажос майже незаймана та багата на водне життя. Так, наприклад, тут живуть амазонські дельфіни , один із видів прісноводних делфінів. На берегах мешкають сотні видів птахів, земноводних та плазунів. Розповсюдженими є денні тварини: ягуар, гігантський мурахоїд та маленький котячий оцелот.

Величезна дамба «São Luiz do Tapajós», яку планували звести, представляла загрозу клімату. Будівництво такої гігантської споруди спричинило б появу значних  викидів та затоплення дощового лісу

Але боротьба ще не закінчилася. Бразилія також має інші плани щодо долини Тапажос. Там планується побудувати 43 водяні електростанції, де великі дамби повинні бути готовими до експлуатації до 2022 року.

Одночасно транспортний відділ планує перетворити ріку Тапажос та її притоки Телес Пірес (Teles Pires) та Юруна (Juruna) на промислові водні шляхи для транспортування соєвих бобів. Боби будуть перевозитися з внутрішніх частин Бразилії до портів у Амазонії та потім до Атлантичного океану для експорту. Цей план для транспортування по воді відомий під назвою «Комплекс Тапажос» (Tapajós Complex) та, вочевидь, також зустріне значний супротив. Транспортування по воді зможе діяти лише за умови, що дамби будуть побудовані, включаючи заплановану велику Чакорао (Chacorão) дамбу, що означатиме затоплення 18 700 гектарів території земель народу Мундуруку.

Згідно з «Ґрінпісом»  було б краще, якби уряд Бразилії зосередився на інших відновлювальних джерелах енегрії, таких як сонце та вітер. Правильне інвестування дозволить генерувати таку саму кількість енергії, яку б виробляли дамби.

Крістіна Бак (Kristina Back)

Для КліматІнфо переклала та підготувала Катерина Андерссон

Редактор: Анна Семененко

Поділитись в соціальних мережах: