strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

700 видів морських тварин може зникнути через пластик. П’ять способів допомогти

Тварини гинуть через пластик Пластик, він усюди.  Цей «чудесний» винахід сучасності можна побачити у будь-якій формі майже у всіх предметах, що ми купуємо, якими користуємося: від упакування продуктів харчування до пральних засобів і гелів для вмивання. Це зручно, але на тому всі плюси пластику закінчуються.

Фото: Еван Едвардс (Ewan Edwards)

Згідно з даними Агентства США з охорони навколишнього середовища, тільки за один рік на території штатів утворюються приголомшливі 32 млн тонн пластикових відходів, і лише близько 9% цього сміття переробляється. Тобто більшість пластику у кращому разі просто викидається на звалища. В гіршому – осідає у місцевих водоймах і в океанах . Хоч нам уже зрозуміло, що забруднення пластиком океанських вод – річ погана, ми тільки зараз починаємо усвідомлювати негативний вплив пластику на морську екосистему.

Встановлено, що на поверхні океану плаває близько 270 000 тонн пластику . Нещодавнє дослідження вчених із Плімутського університету показало, що цілих 700 видів морських тварин опинилися під загрозою через пластик . І навіть більше, науковці вважають, що саме пластик стає причиною вимирання багатьох видів.

Згідно з дослідженнями, через пластикове сміття зникло 693 види морських мешканців. Близько 400 із них через те, що або заплуталися в ньому, або проковтнули. Крім руйнування морської екосистеми, пластикове забруднення однаково впливає і на маленькі морські види, і на великі.

Читати також:  З яких країн потрапляє найбільше пластика до океанів

Сара Голл (Sarah Gall), одна з авторів наукового звіту, пояснює, що «всі відомі види морських черепах, а також більшість морських ссавців і птахів зазнають шкоди від морського сміття. І з часів минулого масштабного дослідження ця кількість тільки зросла».

За останні 40 років світ втратив близько 52% дикої природи. Якщо продовжувати викидати пластикове сміття в океани, ця кількість збільшуватиметься в геометричній прогресії. Але хороша новина в тому, що змінити цю жахливу ситуацію у наших силах! Попри те що людство відповідальне за забруднення пластиком, саме ми спроможні зупинити знищення морської екосистеми . Якщо Ви хочете допомогти морським тваринам, гарний старт – почати з себе, переглянути власне використання пластику . Ось Вам п’ять способів долучитися до порятунку морських тварин уже сьогодні.

Морська екосистема та пластик

Фото: Еван Едвардс (Ewan Edwards)

1. Замініть усі одноразові вироби на багаторазові

Пригадайте Ваш звичайний день: як часто Ви користуєтесь одноразовими виробами з пластику? Пляшки для води, пластикові прибори, контейнери для їжі, соломинки, ватні палички, зубні щітки. Та Ви, мабуть, і не замислювалися над цим, пластик – така підла річ! Це може видатися незначним, але варто пам’ятати, що кожний викинутий шматочок пластику, скоріш за все опиниться в океані. На щастя, є альтернатива – багаторазові вироби. 

2. Відмовтесь від поліетиленових пакетів

Ви вже, мабуть, помітили, що багаторазові продуктові торбинки зараз у тренді. Звичайно, це хороший початок, але ще стільки прикладів щоденного використання пластикових пакетів. З’ясовано, що середньостатистичний американець викидає 10 пластикових пакетів на тиждень. Вони опиняються в океані, там їх ковтають морські тварини, що призводить до закупорювання шлунково-кишкового тракту та інших серйозних проблем. Щоб уберегти від пластику океанські води і їхніх мешканців, використовуйте багаторазові торбинки, і не лише тоді, коли йдете до крамниці. Нині можна придбати зручні пакети, які легко згортаються та поміщаються у кишені чи гаманці.

Читати також:  Тиждень без...поліетиленових пакетів

3. Перевіряйте особисті речі на пластикові мікрочастинки

Ви коли-небудь думали, що у Вашій зубній пасті чи в гелі для вмивання може бути пластик? А в деяких скрабах і зубних пастах «для глибокого чищення» таки наявні малесенькі мікрочастинки пластику. Вони з легкістю мандрують системою фільтрації води і потрапляють до озер, річок і океанів. В одному тюбику гелю для вмивання міститься близько 300 000 пластикових мікрочастинок.

Тисячі таких частинок було виявлено у шлунках риб та інших морських тварин. Вони утворюють токсини, що можуть призвести до проблем з травленням у тварин. І це вже не кажучи про те, що пластик мандрує харчовим ланцюгом, і риба, яку споживає багато людей, теж із пластиком.

Перевіряйте речі для особистої гігієни на наявність пластикових мікрочастинок. Можете навіть завантажити мобільний додаток, що розпізнаватиме ці підступні частинки.

Читати також:  США офіційно заборонили шкідливі пластикові мікросфери

4. Уникайте синтетичних тканин

Вам уже має бути відомо, що синтетичні тканини та матеріали не виготовляють з натуральних волокон. Але чи знаєте з чого насправді? – З пластику. Такі види тканин, як віскоза, поліефірне волокно та нейлон виробляють з тисячі маленьких пластикових мікроволокон. Попри практичність і легке чищення, слід пам’ятати, що під час кожного прання такого одягу виділяються пластикові частинки. Приблизно по 1 900 мікрволокон з однієї речі щоразу, коли вона потрапляє до пральної машинки.

Як і мікрочастинки, вони проходять через станцію водоочищення неушкодженими й опиняються у водостоках та океанах, де стають кормом для морських тварин. За словами еколога Марка Брауна (Mark Browne), в усьому світі близько 100 000 морських тварин випадково ковтають пластик, наприклад, мікроволокна, що розносять токсини по всій екосистемі.

Якщо повністю відмовитися від синтетичних речей може виявитися заскладно, то добре було би просто менше купувати нових, скорочуючи таким чином власні викиди пластикових мікроволокон. Віддавайте перевагу високоякісним тканинам із натурального волокна, приміром, льону, конопель або соєвого шовку. Ця стаття допоможе Вам підібрати інші еко-варіанти.

5. Навчіться жити без відходів

Звичайно, перейти на зовсім безвідходний спосіб життя дуже важко, все ж, можливо. Так, 23-річна Лорен Сінгер (Lauren Singer) може вмістити назбиране нею протягом останніх двох років сміття у скляній банці. Побутове використання пластику можна зменшити, наприклад, власноруч готуючи їжу і косметичні засоби. Крім того, це не лише корисно, а й вигідно: Ви заощадите гроші і вбережете океан від пластику водночас.

Читати також:  Джефф Бріджес: «Планета Земля не здатна «переварити» пластик»

Ми можемо діяти лише разом і повністю знищити пластик заради порятунку морського життя і, що важливо, заради нас самих.

Кейт Гуд (Kate Good)

Для КліматІнфо переклала та підготувала Анна Даниленко

Редактор: Ольга Дубина

Поділитись в соціальних мережах: