strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Бджоли будують гнізда з наших пластикових відходів

гніздно із пластика Коли ви уявляєте собі бджолине гніздо (так, бджоли будують гнізда), ви, мабуть, думаєте про земний рай комфорту поміж листячка. За звичайних обставин так би і було, та біологи, що вивчали два різновиди бджіл, нещодавно відкрили, що з часом комахи пішли далі: тепер вони використовують у своєму будівництві пластик.

У дослідженні, опублікованому в журналі Ecosphere (“Екосфера”) Природоохоронної спілки Америки, науковці Йоркського університету та Університету міста Гвелфа (Канада) зауважили, що, тоді як пластикові відходи до цього завжди розглядалися як виключно шкідливі для довкілля, винахідливості видів у змінах середовища їхнього існування увага майже не приділялася . “Пластикове сміття стає частиною ландшафту на усій планеті”, – пишуть автори. “Хоча шкідливий вплив водночас на види та екосистеми був широко задокументований, існують і деякі свідчення поведінкової гнучкості та пристосування видів, особливо комах, до середовищ, позначених зростаючою наявністю пластику”.

Читати також: Нове відкриття пояснює вимирання бджіл  

Під керівництвом науковця з Йоркського університету Скотта Маклвора автори роботи встановили у Торонто так звані “гнізда-пастки”, що дозволять спостерігати за поведінкою різних видів бджіл. Бджоли, за якими спостерігали, зазвичай будують свої гнізда у порожнинах над землею, і залежно від різновиду використовують різноманітні природні матеріали: листя, грязюку, навіть дрібну гальку. Та у міру того, як робота просувалася, науковці помітили, що до гнізд потрапляють і сучасніші матеріали. “Перевіряючи гніздові трубки (встановлені людиною довгі циліндри для гніздування бджіл — примітка перекладача), ми помітили неприродні матеріали, вбудовані в гнізда двох видів бджіл”, – відзначають автори.

нові гнізда бджіл

К омахи використовували види пластику, схожі до використовуваних ними природних матеріалів . Бджола-листоріз округла (люцернова) (Megachile rotundata), відповідно до її назви, зазвичай збирає листя, замінила його (приблизно 23 % листя) у частині своїх гнізд на шматки прозорого пластикового пакету. А от її близька родичка, що запилює дзвоники (Megachile campanula), для гнізд збирає соснову смолу та час від часу замінює її герметиком на основі поліуретану, який використовують у зовнішніх роботах на будівництві.

Так, бджоли могли і помилково підібрати пластик, коли шукали звичайні матеріали для гнізда. Водночас науковці також розглядають варіант, що бджоли пристосувалися до використання штучних матеріалів у своєму наборі будівельних засобів. Було також з’ясовано, що бджоли-листорізи жували пластик не так, як робили би це з листям. Крім того, після використання декількох пластикових шматків вони знову бралися до листя. Це означає, що нестача листя тут не була обмежувальним фактором. В обох випадках бджолині личинки розвивалися нормально, та не можна сказати, що пластик – слушний будівельний матеріал. Пережовуючи соковитий рослинний матеріал, бджоли зазвичай створюють щось на кшталт клею, а пластикові пакети не злипаються разом подібно до листя. Попередні досліди з іншими тваринами показали, що пластик може спричиняти розростання цвілі у гніздах або навіть вбивати їхніх власників, перешкоджаючи нормальному руху чи диханню. Ми однозначно отруюємо планету нашими пластиковими відходами .

В інших ситуаціях, принаймні з бджолами, пластик може теоретично мати переваги над природними матеріалами , і не тільки тому, що його простіше добути в міських ландшафтах. Автори дослідження пояснюють: пластик може фізично перешкоджати паразитам заражати гнізда , бо у нашому випадку усі бджоли не мали паразитів.

Якщо бджоли знали, що робили, збираючи пластик для гнізд, то це – цікавий приклад того, наскільки можуть чи принаймні повинні пристосовуватися види , навіть якщо вони проти наших поганих звичок. Дослідження навіть показали, що види, які адаптувалися до все більш пластиконаповнених середовищ, можуть мати перевагу у містах: “Хоч пластик і був, ймовірно, зібраний випадково, його незвичне використання у бджолиних гніздах може вказувати на спроможність до екологічної адаптації, необхідної для виживання у середовищах, контрольованих людиною”.

Для Кліматінфо переклала та підготувала Юлія Попова

Редактор: Анастасія Чубрей

Поділитись в соціальних мережах: