strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Бджоли помирають від людських патогенів

Медоносна бджола Ми живемо у дуже тісному світі, де тисячі людей пов’язані між собою найдивнішими шляхами. Дуже зручно мати багато друзів у всіх куточках планети: постійні гості на великі свята, торгівля, співпраця, подорожі. Але мало хто усвідомлює, що саме це дозволяє вірусам рухатися з небувалою швидкістю.

Вірус Зіка  — недавній вибух пандемії,  який поширюється через зміну клімату,  визнаний глобальним лихом Всесвітньою організацією охорони здоров’я. Цей вірус згубно діє не тільки на людину. Він може вражати всі форми життя, від бактерій до бананів, від коней до бджіл.

Атаки варроа-руйнівників (Varroa destructor - вид небезпечних паразитичних кліщів - прим. редакції ) та інфекційне захворювання деформації крила призвели до смерті мільярдів бджіл протягом другої половини ХХ століття. У дослідженні, опублікованому в журналі «Science», Шеффілд і Мартін (колеги з університету Ексетера) розповіли про те, як вірус поширився у всьому світі.

Ареал поширення бджіл

Медоносні бджоли географічно розділені на дві групи: один вид з Африки, відомий як європейська бджола, і шість інших видів з Азії. Перший — основний керований людьми вид, адже сім’ї саме цих бджіл дають найбільше меду.

У 1950-их роках європейські бджоли були перевезені до Азії з метою поліпшення тамтешнього виробництва меду. Вони видалися кліщам варроа-руйнівникам більш привабливими. Саме тому протягом наступних 50-и років кліщі поширилися у всьому світі через глобальну торгівлю європейськими медоносними бджолами.

Протягом десятиліть уважалося, що кліщі винищують бджіл, адже відомо, що варроа-руйнівники (на фото) живляться лише їх кров’ю. Ця думка підтверджувалася появою у важко заражених сім’ях особин із сухими, покаліченими крилами.

Варроа-руйнівник

Але пізніші дослідження показали, що кліщ варроа-руйнівник був, по суті, носієм, а не винищувачем. Він передавав вірус деформованого крила безпосередньо до кровотоку. Хоча бджоли страждають від різних вірусів, що передаються між особинами через їжу або під час парування, зазвичай вони не так впливають на життя комах.

Деякі заражені бджоли зі скаліченими крилами не могли літати і швидко помирали. Попри те, що більшість інфікованих бджіл мала нормальні крила, тривалість їхнього життя скоротилася подекуди на 50%, що призвело до неминучого краху колоній .

Вірус деформованого крила

hivesforlives.com

Вірус деформованого крила виник сам по собі в європейських медоносних бджіл, і їхні азіатські родичі та кліщі до цього зовсім не причетні. Тим не менш, варроа-руйнівники дуже ефективно допомогли вірусу поширитись.

Ця пандемія виникла в середині ХХ століття і зростає з великою швидкістю. Євпропейські та північно-американські колонії медоносних бджіл вважаються центром поширення вірусу, адже це найголовніші точки світової торгівлі бджолами.

Медоносні бджоли та інші запилювачі взаємопов'язані через торгівлю, що створює ідеальну ситуацію для швидкого поширення патогенних мікроорганізмів і паразитів по всій земній кулі, а також між видами, включно з джмелями.

Є багато паралелей між глобальним поширенням вірусу деформованого крила та іншими людськими патогенами, що розповсюджуються комахами, наприклад, вірус Зіка. Й оскільки міжнародна торгівля і сфера туризму продовжують розвиватися, ми можемо очікувати виникнення більшої кількості нових вірусів, що впливають на здоров'я як людей, так і тварин.

Але наша генетична історія показує, що ми добре пристосовані, аби пережити ці нові патогени. Нині у світі існує цілий ряд заражених кліщами бджіл, що вже можуть вижити без будь-якого втручання. Можливо, природний відбір знову перемагає.

За матеріалом Стівена Джона Мартіна (Stephen John Martin)

Для КліматІнфо переклала та підготувала Ніна Ромащенко

Редактор: Ольга Дубина

Поділитись в соціальних мережах: