strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 24.

Болівія запроваджує закон про права Землі

Болівія готується прийняти перший у світі закон, який гарантуватиме природі такі ж права, які надаються людям. Закон Матері-Землі, який нині погоджений політиками та широкими масами, визначає мінеральні ресурси країни як «святині», і пропонує радикально нові природоохоронні та соціальні заходи з метою зменшення забруднення довкілля та посилення контролю над промисловістю.

Країна, яку засудили Сполучені Штати та Британія у переговорах ООН з питань скорочення викидів вуглецю, впровадить 11 нових прав для природи. Зокрема, це право на життя та існування; право на продовження життєвих циклів та процесів без втручання людини; право на чисту воду та чисте повітря; право на існування без забруднення; право на відсутність генетично змінених структур.

Закон також закріпить право природи на «відсутність залежності від мегаінфраструктур та проектів розвитку, що впливають на екосистемний баланс та жителів місцевих громад».

«Це ввійде у світову історію.   Земля – наша спільна мати ,» - зазначає віце-президент Алваро Гарсіа Лінера. - «Закон впроваджує нові відносини між людьми та природою, гармонія яких має захищатись як гарантія відновлення довкілля».

http://www.truthdig.com/images/eartothegrounduploads/evomoralescopenhagen_300.jpg На закон, який є одним із елементів комплексної перебудови Болівійського законодавства після зміни конституції в 2009 році, значно вплинуло   відродження духовних поглядів корінних жителів Анд, в яких довкілля та дух Землі (відомий як Пачамама) посідають центральне положення серед всього живого.   Люди вважаються рівними із усіма іншими істотами.

 Проте, новий закон не має на меті зупинення розвитку промисловості. Поки ще не до кінця відомо, які нові захисні права матимуть в суді жуки, комахи та екосистеми, та уряд уже планує створення міністерства Матері-Землі та призначення омбудсмена. Також планується надати громадськості нові права щодо контролю та моніторингу забруднення довкілля промисловістю.

Фото: Президент Болівії Іво Моралес минулого року на конференції в Копенгагені з питань зміни клімату.

Болівія тривалий час страждає від серйозних проблем із довкіллям внаслідок видобутку олова, срібла, золота та інших сировинних ресурсів. Ундаріко Пінто, лідер найбільшого соціального руху Болівії, що брав участь в написанні закону, зазначає: «Існуючі закони є недостатньо продуманими. Розроблено новий закон, який зробить промисловість прозорішою. Він дозволить людям регулювати її на національному, регіональному та місцевому рівнях».

Міністр закордонних справ Девід Чокеуанка говорить, що традиція вшанування Пачамами мала надзвичайно велике значення для попередження зміни клімату: «Наші бабусі та дідусі навчали нас, що ми належимо до великої родини тварин і рослин. Ми віримо, що все на планеті формує одну велику сім’ю. Використовуючи наші традиційні цінності, ми, корінне населення, можемо зробити внесок у вирішення питань енергетики, клімату, продуктової та фінансової кризи».

Очікується, що опір прийняттю даного закону буде невеликий, оскільки партія президента Іво Моралеса «Рух до соціалізму» має більшість в обох палатах парламенту.

Тим не менш, уряд повинен зберігати тонку межу між зростанням регулювання діяльності компаній та поступками соціальним рухам, які боролись за цей закон. Болівія щороку отримує близько $500 млн. від видобувних компаній, що забезпечує близько третини іноземної валюти країни.

У філософії корінного населення Пачамама є живою істотою.

Проект нового закону зазначає: «Вона є святим, плідним джерелом життя, яке годує та піклується про всі живі організми в своєму лоні. Вона знаходиться у постійній рівновазі, гармонії та зв’язку із Всесвітом. Вона складається з усіх екосистем та живих істот, а також їх самоорганізації».

Фото: Пачамама - картина Фріди Кало

Еквадор, який також має потужні групи корінного населення, вніс зміни до конституції з метою надати природі «право на існування, збереження, підтримання і відновлення своїх життєвих циклів, структури, функцій та процесів еволюції». Однак це не призвело до створення нового закону чи припинення руйнування нафтовими компаніями одного з найбільш біологічно багатих районів Амазонки.

У боротьбі зі зміною клімату

Болівія прикладає максимум зусиль для боротьби зі зростанням температури, таненням льодовиків та зростанням кількості екстремальних погодних умов (таких як повені, посухи, заморозки та зсуви).

В дослідженні гляціолога Едсона Раміреза із столичного Університету Сан-Андреас зазначено, що за останні 60 років температури стабільно зростали і почали пришвидшено зростати у 1979 році. Прогнозується зростання температур на 3,5-4 ?С за наступні 100 років, що перетворить більшість території Болівії на пустелю.

Очікується, що більшість льодовиків на висоті менше 5000 метрів повністю зникнуть за 20 років, залишивши Болівії значно менше льодового покриття. Вчені стверджують, що це призведе до кризи у сільському господарстві та нестачі води у великих містах.

Іво Моралес, перший корінний президент Латинської Америки, став відомим в ООН критиком промислових країн, що не готові утримати зростання температури до 1С.

Відео про наслідки змін клімату в Болівії:

]]> http://www.guardian.co.uk/global-development/video/2011/apr/10/bolivia-fighting-the-climate-wars ]]>


 Для  КліматІнфо  переклала    ]]> Софія Глиняна ]]>

Редактор   ]]> Альона Паноченко ]]>

Поділитись в соціальних мережах: