strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Боротися зі зміною клімату вигідно для здоров’я

Здоровя та зміна клімату Найчастіше уряд вважає проблему зміни клімату надто затратною, щоб всерйоз зайнятись її вирішенням. Насправді ж, витрати будуть значно більшими, якщо ігнорувати цю проблему. Саме тому Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) пов’язала запобігання катастрофічної зміни клімату з «безпосередніми перевагами для здоров’я та економії витрат на охорону здоров’я» від зниження забруднення повітря.

Статистика не позитивна. Станом на 2012 рік забруднене повітря – причина для більш ніж 7 мільйонів передчасних смертей (кожна восьма у світі), порівняно з близько 6 мільйонами випадків передчасних смертей від тютюну.

Читати детальніше:  Сім мільйонів смертей…

Однією з головних причин, що заподіюють шкоду, є дрібні частинки РМ 2,5 , діаметром менше 2,5 мікрометрів. Вони завдають серйозних ушкоджень глибоко в легенях та сприяють запаленням, раку, інфекціям дихальних шляхів, або, потрапляючи в кровообіг, можуть спровокувати зміни в кровоносних судинах і викликати інфаркти та інсульти .

Основними забруднювачами повітря є дизельне паливо та вугілля, які під час згорання виділяють надзвичайно шкідливі речовини. У цьому випадку 3,7 мільйонів смертей пояснюються зовнішніми випарами, і 4,3 мільйони є результатом погано провітрюваних домівок. На цей час, половина передчасних смертей від твердих частинок з навколишнього середовища в 34 країнах ОЕСР припадає на моторизований транспорт. Вугільні електростанції також є основним джерелом вуглекислого газу − головного парникового газу, відповідального за зміни клімату, який щорічно викликає близько 150 000 передчасних смертей, і є загрозою поширення ризику в майбутньому.

1 з 8 смертей на рахунку забрудненого повітря Беззаперечно, вугільна промисловість допомогла мільярдам людей вирватися із бідності, особливо в Китаї, де майже 700% росту доходів на душу населення з 1990 року зумовлені вугільними електростанціями. Проте здоров’я людини знаходиться в значній небезпеці в країнах, де спалюють більше вугілля. Минулорічні дослідження Всесвітньої Комісії з Економіки і Клімату показали, що т верді частинки стають причиною 1,23 мільйона смертей в Китаї – світового лідера вугільно-добувної промисловості.

Статистика за 2012 рік свідчить, що 88% смертей від забрудненого повітря стаються в країнах з низьким і середнім рівнями доходів, що становить 82% населення планети. Західна частина Тихого Океану і регіони Південно-Східної Азії несуть тягар в 1,67 мільйона і 936 000 смертей, відповідно.

Проте забруднення продовжує посилюватися і так само забирає життя в країнах з високим рівнем доходів. Наприклад, РМ 2,5  скорочує тривалість життя на вісім місяців в країнах Європейського Союзу і, разом з озоном, є відповідальним за 430 000 передчасних смертей в 28 державах-членів ЄС в 2011 році. У Великобританії за більш ніж 6 десятиліть після Великого Смогу 1952 року рівні забруднення   РМ 2,5 , як і раніше, стійко перевищують норми ВООЗ. Витрати на охорону здоров’я від забрудненого повітря в ЄС сягають 940 млрд. євро на рік.

Нещодавно ВООЗ провела дослідження про вплив забрудненого повітря на здоров’я, та виявила, що діапазон такого впливу є більш широким і спостерігається за менших концентрацій, ніж вважалося раніше. Крім добре відомого впливу забрудненого повітря на легені та серце, нові дослідження довели, що є також і негативний вплив на розвиток дітей, включно з періодом внутрішньочеревного розвитку . Деякі дослідження, навіть, пов’язують забруднення повітря з діабетом − серйозним хронічним захворюванням та основною проблемою здоров’я в Індонезії, Китаї та країнах Заходу.

Незважаючи на беззаперечні докази ризику для здоров’я, багато країн наполегливо ігнорують норми якості повітря, так само як і моніторинг викидів, що необхідно для ефективного регіонального співробітництва, головним чином через побоювання уряду щодо їхнього впливу на економіку. Економічні моделі, які використовують радники для формування стратегії розвитку і які нав’язані лобістами для прийняття рішень про великі інфраструктурні проекти, виключають людські витрати на забруднення повітря і довгострокові переваги вжитих заходів для його скорочення.

Будь-які варіанти вирішення проблем, викликані забрудненням повітря, потребують не тільки нових економічних моделей, але й комплексних заходів зі сторони місцевих, державних та міжнародних урядів . У скороченні викидів громадського транспорту, наприклад, можуть бути залучені мери міст, місцеві проектувальники та державні політики, які разом можуть запровадити більш компактні розробки.

Читати також:  Чому б не вчитися у найкращих? 5 причин чому міста – це ключ до вирішення питання зміни клімату

На щастя, державна підтримка результативних дій зростає. Вирішення проблеми забруднення повітря є внутрішньою програмою сьогоденного Китаю після задушливого смогу, прозваного «ейрпокаліпс», який охопив найбільші китайські міста в січні 2013 року. Уряд Китаю вже закрив деякі найбрудніші електростанції країни, в результаті чого знизилось споживання вугілля вперше з 1998 року.

Читати також:  Забруднення через край: наступного року Пекін закриє свою останню вугільну електростанцію Китай прибере з доріг шість мільйонів транспортних засобів, що забруднюють атмосферу

Нещодавній проект резолюції про забруднення повітря і здоров’я на Всесвітній Асамблеї Охорони Здоров’я (керівний орган ВООЗ) пропонує країнам «підкреслювати» зв’язок між забрудненням повітря і кліматичною зміною . Країнам слід прийняти керівні принципи якості повітря ВООЗ і виділити додаткові можливості для екологічного планування міст, чистих джерел енергії, більш ефективних забудівель, безпечного пішохідного та велосипедного рухів .

Читати таокж:  150 дерев в одному будинку. Сучасна еко-будівля

Офіційне визнання урядами негайних переваг для здоров’я за скорочення викидів вуглекислого газу може схилити чашу терезів на бік більшого прогресу в питанні зміни клімату, забруднення повітря і здоров’я людини одночасно. Керівним органам в усьому світі слід визнати економічні можливості та політичні вигоди. І саме тоді ми матимемо позитивний результат.

Для КліматІнфо переклала та підготувала Ірина Тасюк

Редактор: Катерина Сіпакова

Поділитись в соціальних мережах: