strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Чому відповідальне споживання приносить щастя?

Відповідальне споживання Це вже не секрет: (надмірне) споживання до щастя не веде. А що як відповідальне здійснення покупок – це рішення, яке принесе рівновагу нам і цілій планеті? Про цілковиту відмову від споживання не йдеться. Ознайомтеся із трьома пунктами нашого пояснення.

Не так давно суспільство споживання обіцяло кожному шлях до щастя за допомогою однієї простої дії – купівлі. Для забезпечення максимальних продажів виробники невпинно нарощували пропозицію товарів, керуючись принципом «пропозиція породжує попит». До чого призвела ця споживацька логіка? Полиці ломляться від товарів, нові технології з’являються так швидко, що ми не встигаємо міняти ґаджети… На споживача здійснюється постійний тиск, який аж ніяк не робить його щасливим, а навпаки віддаляє від інших, альтернативних шляхів розвитку. Існує багато способів відповідальнішого, логічнішого та радіснішого споживання: не купувати зайве, обирати коротші маршрути і дружні до навколишнього середовища товари

Споживання заради споживання не приносить щастя

У своїй книзі «Ціна матеріалізму» (The Price of materialism) професор психології Тім Кассер (Tim Kasser) доводить, що після задоволення наших базових потреб (харчування, пиття, захист від холоду або спеки) усе, що ми споживаємо надалі, не приносить додаткового відчуття щастя. На думку Елізабет Лавіль, засновниці організації «Утопі» ( ]]> Utopies ]]> ) і авторки книги «Шлях до щасливого споживання» (Vers une consommation heureuse), ця ідея спонукає переосмислити місце, яке ми у своєму житті відводимо споживанню. Вона коментує це так: «Ідея не в тому, щоб за будь-яку ціну припинити споживати. Проте у нашому західному суспільстві акт купівлі посідає не те місце, яке повинен. Купівля, замість простого способу задовольняти наші основні потреби, стала кінцевою метою, заохочуваною соціумом дією та способом самореалізації. Однак насправді споживання не має відношення до особистого щастя . Потрібно шукати інші способи виявити себе, менш вимогливі до планети і гаманця і більш надихаючі для особистості ».

Віднайти відчуття залученості завдяки позитивній економіці

Зменшивши місце споживання у нашому житті, ми зможемо заощадити час і гроші і вкласти їх в інші наповнені змістом види діяльності – культуру, спорт, суспільне життя – адже відповідальне споживання – це не просто фінансова операція, а надання позитивнішого і глобальнішого сенсу акту купівлі. Елізабет Лавіль пояснює: «Вибір відповідального споживання – це шлях не до накопичення продуктів, а до створення зв’язків. Це означає здійснювати покупки в Асоціації підтримки фермерства (AMAP), їздити коротшими шляхами, відновлювати соціальні зв’язки та брати участь у функціонуванні етичної економіки, коли індивідуальний вчинок має сенс, а відтак веде до добробуту».

Читати також:  Вплив дітей на споживацьку поведінку батьків - нова зброя у боротьбі зі зміною клімату

Етичне споживання знову робить буденність чарівною

Відповідальне споживання – це не лише створення соціальних зв’язків, а ще й дії на користь планети. Елізабет Лавіль наголошує: « Наш теперішній спосіб споживання – непідйомний тягар для екосистем . Безумовно, виробники докладають зусиль. Наприклад, вони на 30% оптимізували способи використання сировини, однак водночас ми загалом почали споживати на 50% більше ресурсів». З огляду на виснаження природних ресурсів та підвищення рівня забруднень, пов’язаних із надмірним споживанням, «усвідомлення своєї участі у більш етичній системі заради теперішнього і майбутнього за допомогою осмисленого споживання – це також надання сенсу своєму повсякденню» . Годі залежності від покупок. Споживаймо відповідально заради власного добробуту!

Для КліматІнфо переклала та підготувала Ірина Серебрякова

Редактор: Юлія Розумна

Поділитись в соціальних мережах: