strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Данія знову побила світовий рекорд із використання енергії вітру

Вітряна енергія Не схоже, щоб одна європейська країна збиралася зупинятись на досягнутому, коли мова йде про вітрову енергію.  У 2015 році Данія майже половину своєї електроенергії видобула з енергії вітру, тим самим побивши світовий рекорд із зареєстрованих обсягів вітрового електровиробництва. Попередній рекорд було встановлено минулого року... – Данією.

Відмітка у 42% електроенергії, видобутої з вітру, на три позначки більша за 39%, зареєстрованих у 2014 році, які в свою чергу оновили світовий рекорд із кількості вітрової енергії, видобутої однією країною. Згідно з даними датського системного оператора Energinet, цьогорічні показники є не тільки найвищими в історії, а й становлять найбільшу пропорційну частку вітрової електроенергії серед країн світу.

Більше того, два західних регіони Данії виробили на 16% енергії більше, ніж їхні жителі витратили за рік , що призвело до надлишку енергії. Хоча випадки, коли виробництво вітрової електроенергії деколи перевищують обсяги споживання, не є чимось незвичайним. Той факт, що це відбувалося впродовж настільки довгого відрізку часу, означає, що Данія може продавати надлишкову енергію споживачам у Норвегії, Швеції та Німеччині. Данія також імпортує гідроелектроенергію з Норвегії та сонячну енергію – з Німеччини.  

Завдяки особливо вітряному року Данія змогла встановити рекорд навіть без допомоги двох великих вітряних ферм на узбережжі. За оцінками Energinet, якби ці ферми були задіяні, вітер став би джерелом для 43,5% від усієї електроенергії країни. 10 липня 2015 року – у незвичайно вітряний день – Данія видобула з вітру 140% від свого національного попиту.

«Сподіваємося, що Данія для решти країн стане прикладом того, що можливо мати великі амбіції щодо «зеленої» політики з вітряним та іншими відновлюваними енергоджерелами і, в той же час, забезпечувати гарантоване енергопостачання за конкурентними цінами», – сказав The Guardian міністр енергетики, енергоносіїв та клімату Ларс Крістіан Ліллєхольт (Lars Christian Lilleholt).  

Данія вже давно займає провідні позиції в галузі вітряної енергетики – перші вітряні турбіни було встановлено під час нафтової кризи у 1970-х. Країна поставила перед собою кілька довгострокових задач із метою розвинути виробництво вітрової електроенергетики, в тому числі пообіцяла до 2020 року отримувати 30% споживаної електроенергії з відновлюваних джерел, а до 2050-го – вийти на нульові показники вуглецевих викидів. Також, Данія зобов’язалася до 2020 року знизити викиди вуглецю до 40% від рівня 1990-го, хоча уряд дещо знизив ці зобов’язання минулого літа, посилаючись на значні видатки для данського бізнесу.

Схоже, що Данія на прямому шляху до перевиконання багатьох із цих цілей, особливо в тому, що стосується відновлюваної енергії. Згідно з початковим планом країни на 2015 рік, до 2020 року вона повинна видобувати 40% електроенергії з відновлюваних джерел, що значно перевищує початкову мету.

Останні кілька років виявилися дуже важливими для сектора відновлюваної енергетики в Європі – у 2014 році Велика Британія та Німеччина встановили рекорди з кількості електроенергії, отриманої завдяки вітру. Крім того, береговий вітер побив рекорди у 2015 році: у першій половині року в Нідерландах, Великій Британії та Німеччині загалом запрацювало 584 електрогенеруючих турбін . Минулого літа Франція виявила бажання долучитися до процесу, оголосивши про загальнонаціональні інвестиції у вітрову енергетику.

Втім, не всі європейські країни прагнуть продовжувати рух до повністю відновлюваної енергії. Наприклад, у Великій Британії закінчується дія дотацій для головної вітрової ферми – уряд змінює курс на розвиток крекінгу та ядерної енергетики.

У Сполучених Штатах енергія вітру й досі займає невелику частку в енергетичному портфелі – у 2014-му США видобули лише 4,4% своєї електроенергії з вітру.

Наташа Гейлінг (Natasha Geiling)

Читати також:  В Україні планують побудувати найпотужнішу в Європі вітростанцію: проект отримує остаточні дозволи Швеція прагне стати першою країною, що не використовує викопне паливо

Для КліматІнфо переклала та підготувала Еліна Сардалова

Редактор: Наталія Гуральчук

Поділитись в соціальних мережах: