strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Дослідники спостерігають танення вічної мерзлоти

метан На світлині бачимо горящий метан, який виходить через отвір у льоду арктичного шельфу Східного Сибіру.

Російсько-американська група вчених виявила, що Сибірський арктичний шельф викидає в атмосферу велику кількість метану. Це частково підтверджує прогнози про те, що танення льодів може призвести до різкого підвищення концентрації парникових газів у атмосферу планети.

Команда російських та американських дослідників повідомляє, що велика кількість метану виходить з підводної вічної мерзлоти вздовж шельфу Східного Сибіру. У роботі, опублікованій у журналі Nature Geoscience, учені описують свої дослідження. Протягом декількох років вони робили виміри у морі Лаптєвих та інших районах вздовж шельфу, використовуючи як наукову платформу зокрема і риболовні судна.

Північ Росії межує з Північним Льодовитим океаном, і море Лаптєвих є окраїнним водним басейном Льодовитого океану. Зазвичай, море Лаптєвих замерзає зимою і тане влітку, при цьому навіть влітку вода настільки холодна, що дно моря залишається промерзлим. Існує думка, що у зв’язку з глобальним потеплінням вічна мерзлота розтане та вивільнить значну кількість метану, що стане катастрофічною для клімату Землі.

Вічна мерзлота у цьому регіоні дійсно тане. Однак, згідно з думкою фахівців, які брали участь у вище згаданому дослідженні, танення підводної мерзлоти у Північному Льодовитому океані не може бути пов’язано з людською діяльністю. Процес нагріву йде надзвичайно повільно та розтоплює вічну мерзлоту впродовж тисячі років. Тільки нещодавно мерзлота розтанула настільки, що влітку метан став просочуватися крізь ґрунт дна та підніматися на поверхню моря.

Дослідники спостерігали у морі Лаптєвих рекордні рівні метану у морській воді (крім проб повітря також використовувався гідролокатор для вимірювання щільності води). Гірше того, виявилося, що рівень метану у воді падає під час штормів, а це означає, що парниковий газ викидається в атмосферу та підвищує шанси глобального потепління.

Учені зазначають, що їхні вимірювання суперечать тривожним прогнозам, і стверджують, що потужний викид метану скоро додасть в атмосферу 50 млрд. тонн метану, викличе різке зростання глобальної температури та гуманітарну катастрофу небачених масштабів. Замість цього, на думку вчених, метан буде продовжувати повільно підніматися з дна, а швидкість його надходження у атмосферу не збільшиться. І все ж, учені побоюються, що глобальне потепління може призвести до сильніших або триваліших штормів у Північному Льодовитому океані, що збільшить вихід метану з морської води в атмосферу .

Для КліматІнфо переклала та підготувала Марина Веселик

Редактор: ]]> Анна Гулюк ]]>

Поділитись в соціальних мережах: