strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Друкарська помилка стала причиною скандалу навколо глобального потепління

http://iclub-china.com/images/foto/small/s000150.jpg

Дві переставлені місцями цифри стали однією з причин скандалу навколо помилок, виявлених у четвертому доповіді Міжурядової групи експертів зі зміни клімату ООН (IPCC) - найбільш авторитетному джерелі даних про проблему глобального потепління.

Ці події змушують згадати про недавній "кліматгейт", коли в результаті хакерської атаки у відкритий доступ було викладено приватне листування кліматологів університету Східної Англії, з якого випливало, що вчені коректували в потрібну сторону свої дані.

Напередодні британська газета Guardian повідомила, що в четвертому доповіді IPCC, випущеному в 2007 році, містяться помилкові твердження, що стосуються танення льодовиків у Гімалаях - дослідники виявили, що прогнози IPCC і дані спостережень за гімалайськими льодовиками сильно розрізняються.

Абзац в доповіді IPCC, що викликав дискусії серед вчених, звучав так: "Льодовики в Гімалаях відступають швидше, ніж де-небудь в іншій частині світу і ймовірність того, що вони зникнуть до 2035 року або навіть раніше, дуже висока, якщо потепління на Землі буде тривати в нинішньому темпі. Їх загальна площа, можливо, скоротиться з нинішніх 500 тисяч до 100 тисяч квадратних кілометрів до 2035 року ".

2035 замість 2350

У листі до журналу Science, опублікованому на сайті видання, група експертів-кліматологів відстежила джерела цього тексту. Як з'ясувалося, його готувала друга робоча група (WG-II) IPCC, яка брала дані не тільки з минулих рецензованих статей у наукових журналах, а й з інших джерел.

Так, твердження, що гімалайські льодовики тануть швидше всіх інших льодовиків світу, було взято з доповіді екологічної організації WWF, в якому, в свою чергу, цитується замітка з журналу New Scientist, де наведені результати неопублікованого дослідження, зробленого в 1999 році.

Друга пропозиція, зазначають автори, не може відноситися до гімалайських льодовиків, оскільки їх загальна площа складає лише близько 33 тисяч квадратних кілометрів, і тут, можливо, мається на увазі загальна площа земних льодовиків.

При цьому прогнозоване зникнення до 2035 року гімалайських льодовиків вимагає 25-кратного збільшення швидкості танення льодів в порівнянні зі швидкістю в період з 1960 по 1999 роки, що суперечить нашим уявленням про клімат.

"Бібліографічний пошук показав, що друга пропозиція була неточно скопійована зі статті, де передбачалося скорочення загального льодовикового покриву Землі з 500 тисяч до 100 тисяч квадратних кілометрів до 2350, а не до 2035 року", - пишуть експерти.

Ці дані були опубліковані в 1996 році в статті академіка Володимира Котлякова, директора Інституту географії РАН.

"Цих помилок можна було б уникнути, якби шанувалися норми наукових публікацій, включаючи правила рецензування, а перевагу надавали б публікаціям в рецензованих журналах", - роблять висновок автори листа.

Визнання помилок

Керівництво IPCC, у свою чергу, виступило із заявою, в якій шкодує про допущені помилки. "У цьому тексті ... не були правильно застосовані прийняті в IPCC процедури і стандарти", - йдеться в заяві.

Разом з тим, вони підкреслюють, що інші твердження доповіді, що стосуються гімалайських льодовиків, є абсолютно коректними і відповідають науковими даним.

Поділитись в соціальних мережах: