strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Європейська тридцятка брудних електростанцій загрожує кліматичному прогресу

Белхатувська електростанція Викиди вуглецю від електростанцій, що працюють на вугіллі, перешкоджають кліматичним ініціативам, попереджають в останньому звіті «Europe’s Dirty 30», опублікованому 29 липня п’ятьма великими європейськими групами захисників довкілля, що представляють мільйони громадян в сотнях менших організацій.

(на фото Белхатувська електростанція в Польщі — найбільший забрудник довкілля в ЄС)

Згідно зі звітом, Німеччина та Великобританія розділяють верхній щабель найбільших забрудників довкілля — на кожну припадає по 9 вугільних електростанцій.

«Німеччина та Великобританія — самопроголошені кліматичні лідери ЄС», — йдеться у звіті. Однак Німеччина використовує для генерації електроенергії більше вугілля, ніж будь-яка інша країна ЄС, а Великобританія займає третє місце після Польщі за споживанням вугілля.

Найбруднішою з 30 електростанцій, що потрапили до списку, є Белхатувська ТЕС у Польщі. Це найбільша в Європі та четверта у світі теплова електростанція, що розташована біля Белхатува у південно-центральній Польщі. Її енергетична потужність становить 5053 МВт. ТЕС виробляє 20 % електроенергії в енергобалансі Польщі.

Цьогорічний звіт «Europe’s Dirty 30» опубліковано за участі Міжнародної мережі дій по клімату (Climate Action Network Europe), німецької організації «Кліматичний альянс» (Climate Alliance Germany), Європейського екологічного бюро (European Environmental Bureau), Альянсу охорони здоров’я та навколишнього середовища (Health and Environment Alliance) та всесвітньої організації збереження природи WWF, яка розпочала цю серію звітів у 2007 році.

«Якщо ЄС серйозно налаштований досягнути своїх кліматичних цілей та захистити здоров’я громадян, він повинен боротися з вугільною залежністю», — висловились представники груп у спільній заяві.

Співавтор звіту Катрін Гутманн, радник з питань вугільної політики у Міжнародній мережі дій по клімату (Climate Action Network Europe), заявила: « Вугільні електростанції — єдине найбільше джерело викидів парникових газів у світі . В ЄС викиди вуглецю від спалення вугілля залишаються на надто високому рівні, як показує список 30 найбрудніших електростанцій Європи. ЄС необхідно вирішити вугільне питання задля досягнення довгострокових цілей у сфері клімату ».

Читати також: На енергетичні компанії припадає 40% загальних викидів 

Вугільна проблема ЄС , як демонструє звіт, спричинена радше активним використанням наявних вугільних активів, аніж зростанням кількості вугільних електростанцій . Зараз багато європейських вугільних електростанцій працює на повну або майже повну потужність — це пояснюється відносно низькою ціною вугілля у порівнянні з газом.

Це й призвело до збільшення вуглецевих викидів від європейських електростанцій , попри швидке розширення використання відновлюваних джерел енергії та зменшення викидів парникових газів.

Через інтенсивне використання вугілля в деяких найбільш населених країнах — членах ЄС, таких як Німеччина та Великобританія, ЄС може бути неспроможний швидко ліквідувати викиди від спалювання вугілля.

Згідно з кліматичними сценаріями Міжнародної енергетичної агенції (International Energy Agency), до 2035 року частка вугілля в енергогенерації ЄС повинна становити менше 4 %. Для порівняння, в 2011 році вона складала 26 %.

Дарек Урбаняк, радник з питань енергетичної політики у відділі європейської політики WWF, підкреслив: «Політика ЄС у сфері клімату, енергетики та забруднення повітря недостатньо рішуча, щоб перейти від вугілля до відновлюваних джерел енергії та енергозбереження».

«Щоб позбутися вугільної залежності, ЄС потрібно зменшити викиди парникових газів та сприяти ефективному використанню енергії та популяризації відновлюваних джерел », — наголосив Урбаняк.

За його словами, структурна реформа недосконалої Системи торгівлі квотами на викиди (ETS), так само, як впровадження Стандарту на викиди вуглецю в електроенергетичному секторі, є ключовими кроками для запобігання явища вуглецевої пастки в найбруднішій електроенергетичній інфраструктурі.

мапа найбільших забрудників

При спалюванні вугілля також виділяються полютанти, що викликають проблеми зі здоров’ям, зокрема астму та рак. ВООЗ нещодавно назвала забруднення повітря головною причиною смертей від раку.

Крістіан Шайбл, старший радник з питань політики промислового виробництва Європейського екологічного бюро (EEB), заявив: «Одержимість Європи вугіллям негативно впливає на здоров’я людей та навколишнє середовище, і їй немає місця в нашому майбутньому стійкої енергетики. Можна запобігти значній кількості викидів, якщо промисловці використають сучасні доступні їм методи замість того, щоб виступати за звільнення від податків».

Всі чотири наступні найбрудніші за рівнем викидів вуглецю електростанції розташовані в Німеччині та працюють на бурому вугіллі .

Номер два і три — електростанції Нойрат та Нідерауссем — належать компанії RWE; номери чотири та п’ять — електростанції Йеншвальде та Боксберг — знаходяться у власності та шведської державної компанії Vattenfall.

Мона Брік, європейський координатор німецького «Кліматичного альянсу» (Climate Alliance Germany), підкреслила: «Якщо Німеччина та ЄС серйозно налаштовані досягнути кліматичних цілей та змінити електроенергетичний сектор, єдиний шлях — припинити використовувати вугілля. Тут нікуди не дінешся. Йдеться про те, що 9 із 30 найбрудніших електростанцій, більшість із яких працюють на бурому вугіллі, знаходяться в Німеччині».

Номер шість у списку брудної тридцятки — електростанція Дракс, Великобританія, яка працює на вугіллі. Однак тут кількість викидів вуглецю наполовину менша, ніж у Белхатувської ТЕС, яка фігурує першою в списку.

Джулія Гушер, старший радник Альянсу охорони здоров’я та навколишнього середовища (HEAL) з питань у вугільному секторі та охорони здоров’я, зазначає: « Кожна з найбільших вугільних електростанцій Європи відповідальна за мільйонні витрати на охорону здоров’я . Величезна кількість брудних сполук, окрім викидів вуглецю, сприяє підвищенню рівня твердих домішок, що загрожує здоров’ю . Крім того, лише 30 електростанцій — «винуватці» 20 % витрат на охорону здоров’я в Європейському електроенергетичному секторі».

Згідно з висновком звіту, ЄС повністю декарбонізує енергетичний сектор у найближчі десятиліття.

«Поступове припинення використання вугілля в Європі буде вигідне усім сторонам, — вважає Гушер, — тому що дозволить забезпечити чисте повітря та уникнути проблем зі здоров’ям, викликаних кліматичними змінами».

Для КліматІнфо переклала та підготувала Оля Наконечна

Редактор: Ірина Каленська

Поділитись в соціальних мережах: