strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Глобальне потепління вже не спинити

Перерва у потеплінні Насолоджуйтесь, доки у вас є можливість, перервою у глобальному потеплінні, оскільки цілком ймовірно, що вона є останньою у цьому столітті. Щойно температура знову почне підніматися, як її вже не можливо буде зупинити. І тільки якщо ми зменшимо обсяг парникових газів, то зможемо на це вплинути.

Уповільнення процесу глобального потепління, що почалось у 1997 році, швидше за все викликане нетипово потужними вітрами над Тихим океаном, які утримують тепло у водах, не даючи йому підніматися в атмосферу. Проте, навіть якщо це відбуватиметься знову, подібна пауза навряд чи повториться , що підтверджується двома незалежними дослідженнями.

Масахіро Ватанабе, науковий співробітник Токійського університету, разом із колегами виявив, що протягом останніх тридцяти років природні коливання середньої температури мали менше впливу на зміну температури планети у глобальному масштабі. Так, у 1980-х роках цей показник становив майже половину від загальної зміни температури. Натомість у 1990-х роках він зменшився до 38%, а в 2000-х роках - до 27%.

У свою чергу, за словами пана Ватанабе, все більше кліматичних змін є наслідком людської діяльності. На тлі все швидшого потепління невеликі природні коливання температури мають менший вплив.

Згідно з іншим нещодавнім дослідженням, пауза, яку ми спостерігаємо зараз, може бути останньою за довгий час. Метью Інгленд та його колеги з Університету Нового Південного Уельсу (Сідней, Австралія) спробували вирахувати ймовірність ще однієї перерви.

глобальне потепління

Використовуючи 31 кліматичну модель, дослідники показали, що якщо парникові гази продовжуватимуть надходити в атмосферу, то після 2030 року вірогідність наступного 10-річного періоду без значного потепління майже дорівнює нулю. Після теперішньої паузи, швидше за все, почнеться інтенсивне підвищення температури, оскільки тепло, яке утримувалось в океанських водах, повертатиметься в атмосферу. Пан Інгленд вважає, що наступна пауза трапиться не раніше ніж через сто років.

Проте ситуацію можна змінити, якщо ми зменшимо обсяг викидів парникових газів. Якщо це вдасться зробити до 2040 року, зростання температури уповільниться до кінця століття, і рівень ймовірності нової перерви у глобальному потеплінні збільшиться.

Така перерва може трапитися також у результаті вивержень вулканів, під час яких у повітря викидаються частинки , що відбивають сонячне проміння від Землі. Так сталося у 1991 році після виверження вулкану Пінатубо. Проте на думку вчених, після 2030 року навіть великомасштабне виверження має дуже мало шансів викликати десятилітній період стабільної температури.

Читати також: Кліматичний бумеранг: малі вулкани стримують потепління... Поки що 

Для КліматІнфо переклала та підготувала Олександра Міщерякова

Редактор: Віола Нгуєн

Поділитись в соціальних мережах: