strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Каміння розповість історію кліматичних змін

Келії монахів у Скелліг-Майкл

Показники простих приладів, вмурованих в ірландські пам'ятки ЮНЕСКО, будуть проаналізовані через 100 років для вимірювання довготермінового ефекту зміни клімату на історичні пам'ятки.

Фото: Вуликоподібні келії монахів у Скелліг-Майкл, пам'ятці ЮНЕСКО на північному заході Ірланді ї./  Don Richards via Flickr

Світ стурбований тим, як зміна клімату вплине на людей, флору та фауну, водну систему Землі та врожай. А як щодо впливу на історичні пам'ятки?

Чи загрожують зливи та спека давньогрецьким храмам та єгипетським пірамідам? Чи вціліють Мачу-Пікчу, Ангкор-Ват та Велика Китайська стіна у світі, який стрімко теплішає?

Дослідники з університету Лінкольна у Великобританії та Дублінського інституту в Ірландії вигадали простий, зручний та недорогий інструмент, котрий, як вони сподіваються, чітко покаже, як історичні пам'ятки реагуватимуть на зміну клімату.

П'ять 50-міліметрових кам'яних кубиків закріплено на основі з нержавіючої сталі. Усі кубики зроблені з різного матеріалу: портландський вапняк та пікмурський пісковик з Великобританії, а також бетон та цегла.

Кліматичні спостереження

П'ятий кубик називається місцево-специфічним і складається з того ж каменю, що й споруда, в яку поміщено прилад   його назвали Legacy Tool Indicator (LegIT).

Legacy Tool Indicator

Фото: heritagesciencejournal.springeropen.com

Через різні проміжки часу камені зніматимуть з основи, будуть проводити виміри та аналізувати отримані дані. Одночасно перевірятимуться кліматичні дані у місцевості, де розміщено LegIT.

«LegIT покаже атмосферне старіння історичних пам'яток»,   каже Кеті Делі, фахівець зі збереження та консервації університету Лінкольна та автор звіту про прилад.  Зв'язок цих даних з довготерміновими кліматичними спостереженнями дозволить зрозуміти вплив змін клімату на процеси руйнування».

Метою є продовження спостережень протягом тривалого часу (до 100 років) та передача даних наступним поколінням дослідників.

За словами дослідників, такий проект майже не потребує витрат – важливий фактор для пам'яток з недостатнім фінансуванням, тож кошти не витрачатимуться на придбання та обслуговування комп'ютеризованого обладнання.

Перевіряти будуть вплив нашарування солей з атмосфери на камені, роз'їдання поверхні хімікатами, а також ступінь ушкодження будівель в результаті мікробіологічної активності водоростей, грибків та лишайників.

LegIT вже встановлено у п'яти національних пам'ятках Ірландії.

Мегалітична пам'ятка ЮНЕСКО Бру-на-Бойн та монастир Клонмакнойс знаходяться у сільській місцевості, у той час як місце розкопок Скеля Кашел та Дублінський замок розташовані у містах.

Другим у списку обраних пам'яток є Скелліг-Майкл, скелясте утворення біля південно-західного узбережжя Ірландії. У давні часи там було поселення ченців, але воно спорожніло у кінці ХІІ століття.

Перші проблеми

Перші камені були закладені туди 2011 року, і відтоді почалися проблеми. Один кубик було вкрадено, інші почали тріскатися. Але дослідники не втрачають оптимізму.

«До кінця 2016 року одну повну серію вимірювань зовнішнього впливу буде завершено, тому можна буде зробити початкові висновки щодо успіху екпериментального дослідження»,   каже Делі.

« Є надія, що LegIT справді буде спадщиною   ресурсом для тих, хто розпоряджатиметься пам'ятками у майбутньому та схоче зрозуміти, як зміна клімату впливає на довірені їм пам'ятки ».

Кіран Кук (Kieran Cooke)

Читати також:  Підвищення рівня моря загрожує Світовій культурній спадщині

Для КліматІнфо переклала та підготувала Ірина Стрельникова

Редактор: Юлія Акінжали

Поділитись в соціальних мережах: