strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Малі льодовики зникнуть через 100 років

http://nsidc.org/glaciers/gallery/images/bylot_island_glacier.jpg

Сьогодні поговоримо про танення льодовиків та їх вплив на підвищення рівня Світового Океану - тема, навколо якої зовсім недавно було кілька великих скандалів .

Американські і канадські вчені, що проводили одне з найбільш детальних досліджень гірських льодовиків і сніжних вершин на сьогоднішній день, прийшли до висновку, що більшість дрібних льодовиків розтане до 2100 року . Їх знахідки підтверджують результати більш раннього звіту, підготовленого IPCC (Міжурядова Група експертів з питань зміни клімату) який стверджував, що саме до цього року часткове або повне танення дрібних льодовиків призведе до такого ж підвищення рівня світового океану, як і схід талої води з гігантських льодовиків в Антарктиці та Гренландії . Дослідження також підтвердило, що висновки IPCC про те, що льодовики в Гімалаях зникнуть до 2035 року, були помилковими.

Дослідження, яке отримало назву NatureGeoscience 1 , прийшло до висновку, що половина усіх льодовиків площею менше 5 квадратних кілометрів зникне повністю, із серйозними наслідками для населення, яке залежить від них як від джерела питної води. В цілому, танення таких невеликих льодовиків і дрібних снігових вершин відповідатиме приблизно за 12 сантиметрів підвищення рівня моря до 2100 року, згідно з аналізом десяти різних глобальних моделей .

Більш ранні матеріали, використані IPCC, приводили приблизно до такого ж висновку, але в аналізі використовувалися дані з істотно меншої кількості льодовиків. Дослідження NatureGeoscience 1 проводилося на 120 229 гірських льодовиках і 2 638 снігових вершинах . І хоча це лише близько 40% усіх льодовиків світу, дане дослідження є найавторитетнішим і найбільш науково обґрунтованим на сьогоднішній день.

Ці дрібні льодовики складають всього 1% площі гігантських запасів льоду в Антарктиці та Гренландії, і тому їхній потенційний вплив на підвищення рівня Світового океану легко ігнорується, хоча висновки дослідників стверджують, що саме такі льодовики будуть відігравати серйозну роль.

Автор звіту Валентина Раді (Valentina Radi), спеціаліст по льодовиках з Університету Британської Колумбії (Ванкувер, Канада) та її співавтор Регіна Хок (Regine Hock) проводили дослідження, моделюючи вплив зміни клімату на всі нанесені на карти льодовики і сніжні вершини, використовуючи підтверджену IPCC методику прогнозування викидів парникових газів. Потім вони екстраполювали результати, беручи до уваги той факт, що, хоча більшість льодовиків на Землі достатньо вивчено і нанесено на карти, багато ділянок необхідно ділити на окремі льодовики.

Залежно від застосовуваної моделі, прогнозований вплив повного або часткового танення льодовиків на підвищення рівня моря варіює від 8,7 до 16 сантиметрів . В опублікованому в 2007 році звіті IPCC оцінювалося підвищення рівня води до 2100 року від 7 до 17 сантиметрів.

За словами дослідника льодовиків з американського Національного Центру Снігу і Льоду (Болдер, штат Колорадо) Теда Скамбос (Ted Scambos): «Це чудово, що нове дослідження і звіт IPCC незалежно прийшли до однакових висновків. І хоча обидва дослідження можуть бути помилковими, певна впевненість у їх правоті з'явилася».

Деякі фахівці припускають невеликі погрішності в такого роду дослідженнях, так як при таненні гірських льодовиків елементи порід - кам'яні брили і уламки - можуть істотно сповільнити танення льодовиків. Також по багатьом з них до цих пір немає точних даних про товщину льоду, що теж буде впливати на швидкість їх танення.

Що стосується гімалайських льодовиків, то всупереч висновкам IPCC, який прирікав їх на повне зникнення до 2100 року, Раді і Хок стверджують, що зменшення розмірів найбільших льодовиків в континентальній частині планети може коливатися між 10 і 15 відсотками до 2100 року. Більш того, деякі моделі показують, що ці льодовики навіть будуть трохи збільшуватися в розмірах. За словами пані Раді, це пов'язано з тим, що Гімалаї дуже чутливі до коливань рівня випадання снігових опадів і за деякими моделями кількість нового снігу в горах відіграє значну роль.

Ще один аспект нового дослідження полягає у висновку, що Гімалаї є різким винятком з лінії поведінки льодовиків, що зменшуються в розмірах. До 2100 року європейські льодовики втратять від 50 до 90% свого льоду, снігові вершини Кавказьких гір зменшаться на 45-90%,і льодовики гірських масивів у Новій Зеландії втратять 60-85% крижаного покриву. Гірша доля очікує більш дрібні льодовики в інших частинах світу - вони зникнуть повністю в наступні приблизно 100 років.

За матеріалами статті річарда Ловетта (RichardA. Lovett) “Theendforsmallglaciers” для сайту ]]> www.nature.com ]]>
Наукове джерело - Radi, V. & Hock, R. Nature Geosci. Advance online publication. doi:10.1038/NGEO1052 (2010)
.

Поділитись в соціальних мережах: