strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Найгарніший забруднювач: наскільки шкідливим є феєрверк для навколишнього середовища?

Салюти Кожна втіха має свою ціну. Дим феєрверку насичений дрібними частками металу, які й роблять його кольоровим. До слова, вікторіанські вчені за кольорами ідентифікували хімічні речовини, спалюючи їх за допомогою пальника Бунзена: синій – мідь, червоний – стронцій або літій, яскраво-зелений або білий – зі сполук барію.

Фото: Пол Брок (Paul Brock)/Flickr, CC BY-NC-ND

Також багато диму утворюється завдяки сполуці калію та алюмінію, які й призводять до руху феєрверку в повітрі. Як піротехнічне ракетне паливо для феєрверків застосовують перхлорати – сімейство дуже хімічно активних сполук хлору і з’єднань кисню, які також використовувалися НАСА для покращення запуску космічних шатлів зі стартового майданчика.

Приголомшливо, але токсично

Феєрверки можуть призвести до суттєвого забруднення повітря, про що свідчать задокументовані факти з багатьох міст світу. Металеві частинки феєрверку з Сан-Хуанської фієсти (Жерона, Іспанія) можуть затримуватись у повітрі кілька днів. Внаслідок щорічних феєрверків під час святкування традиційного свята Дівалі індійські міста забруднюються значно сильніше, ніж такі індустріальні міста як Пекін.

Багаття вночі

Багаття вночі
Фото: Ден Шірлі (Dan Shirley)/Flickr, CC BY-NC-ND

І, звісно ж, те, що пішло вгору, повинне спуститися вниз. Частинки феєрверку, що падають на землю, містять залишки незгорілого палива та барвники, які зрештою змиваються дощем. Значна їх частина потім опиняється в озерах, річках та підземних водах.

Безпечна гра

Щоб зменшити негативний вплив феєрверків, достатньо знати кілька простих правил. По-перше, у жодному разі не запускати їх у закритих приміщеннях (те саме стосується й бенгальських вогнів). По-друге, намагатися триматись подалі від місця запуску, адже залишки феєрверку можуть розвіюватися вітром .

Частка забруднення від феєрверків продовжить збільшуватися. За останні роки було вкладено значні кошти, щоб зменшити забруднення міст внаслідок інших факторів: практично на всіх сучасних транспортних засобах встановлені спеціальні фільтри, у розвинених країнах поступово скорочується кількість викидів від заводів та фабрик. Проте забруднення феєрверками досі залишається неконтрольованим.

Можливо, найкращий спосіб вирішення цієї проблеми – не використовувати їх взагалі. Проте такий підхід здається надто радикальним. Високотехнологічні шоу, які ми бачимо під час святкувань у різних містах світу, демонструють серйозні інновації в індустрії феєрверків. Настав час застосувати ці інноваційні підходи для зменшення впливу феєрверків на навколишнє середовище, щоб ми змогли насолоджуватися цим захопливим видовищем і надалі.

За матеріалом Гері Фуллера (Gary Fuller),
викладача курсу «Вимірювання якості повітря» у
Королівському коледжі в Лондоні (King's College London)

Для КліматІнфо переклала та підготувала Марія Волошина

Редактор: ]]> Катерина Буряк ]]>

Поділитись в соціальних мережах: