strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Новий етап в кліматичній війні: П’ята експертна доповідь зі зміни клімату

IPCC 5 доповідь

27 вересня група міжнародних вчених разом з Міжурядовою групою експертів з питань зміни клімату (МГЕЗК), зберуться у старовинній цегляній пивоварні у Стокгольмі і впевнено проголосять той факт, що діяльність людини докорінно змінює планету.

 

П'ята експертна доповідь МГЕЗК пропонує беззаперечні докази того, що спалювання викопного палива є у більшості випадків причиною підвищення температури в останні десятиліття , і попереджають, що рівень моря може піднятися майже на 92 см до кінця століття, якщо ми не змінимо наш спосіб життя. У доповіді буде  наголошено на тому, що основні факти про зміну клімату наразі доведені більше, ніж будь-коли, і що забруднення навколишнього середовища все більшим вмістом вуглекислого газу, швидше за все, означає, що, як було нещодавно зазначено в газеті «Нью-Йорк таймс» (англ. The New York Times): «народжені зараз діти можуть дожити до ранніх етапів глобальної катастрофи».

 У чорновику доповіді, який став відомий громадськості, зазначається, що зв'язок між спалюванням викопного палива і зміни клімату вже спостерігається: «Є велика ймовірність, що вплив людини на клімат спричинений підвищенням середньої температури поверхні Землі більше як на половину з 1951 по 2010 роки. Існує високий ступінь достовірності, що це стає причиною нагрівання океану, танення снігу і льоду, підняття середнього світового рівня моря і зміни окремих екстремальних кліматичних явищ у другій половині 20-го століття». Якщо поглянути далі таблиць, діаграм та графіків, якими заповнені звіти, можна побачити як зникає Арктика, як затоплюються великі містах такі як Майамі чи Шанхай, як посуха викликає голод в Африці, а також як мільйони біженців рятуються від пов'язаних з кліматом катастроф . Раджендра Пачаурі (англ. Rajendra Pachauri), голова Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату, нещодавно заявив групі вчених-кліматологів, що якщо ми хочемо уникнути такої долі, уряди повинні діяти зараз, щоб скоротити викиди вуглекислого газу: «У нас є п'ять хвилин до півночі».

 

Звичайно ж, в цьому немає нічого нового. У 2007 році, коли МГЕЗК виступила зі своєю Четвертою експертною доповіддю, було очевидно, що людська діяльність нагріває планету, а це, в свою чергу, спричиняє важкі наслідки для майбутнього добробуту людства. А шість років до цього, була Третя експертна доповідь, в якій вчені вважали те ж саме. Але фрази на кшталт «висока достовірність», коли ми говоримо про нагрівання, не надає достовірності відкриттям, описаним в доповіді, оскільки вони тяжіють до сумніву, хоча й незначного.  Але в кліматичних війнах, «Сумнів – це те, завдяки чому процвітають і чим зловживають скептики», вважає Боб Уотсон (англ. Bob Watson), який був головою МГЕЗК з 1997 по 2002. Цього ж разу остаточна доповідь ще навіть не випущена, а  імениті блогери-скептики як-от Ентоні Уоттс (англ. Anthony Watts), вже називають її «приреченою на провал».

Але, мабуть, найважливіше у новій доповіді не наукові висновки, а те, що її вихід може, насправді, означати початок нового етапу кліматичної війни, в якій вчені та активісти вчитимуться чинитимуть опір.

Міжурядова група експертів з питань зміни клімату, що була заснована у 1988 році Організацією Об'єднаних Націй (ООН) та Всесвітньою метеорологічною організацією (ВМО), є провідною світовою організацією в галузі кліматології. Скептикам подобається називати її великою та безликою бюрократію, - але насправді це крихітна установа. Вся організація знаходиться на восьмому поверсі бюро ВМО в Женеві і має лише 12 штатних співробітників, з річним бюджетом всього у 9 млн. дол. США. Агентство не проводить ніяких досліджень – в її обов’язки входить оцінка та інтерпретація наукових, технічних і економічних даних. Вся її фактична робота – оцінка наслідків – виконується вченими усього світу, які добровільно витрачають свій час на відбір важливої інформації з тисячі наукових розробок та  дисертацій. Оскільки кліматологія стає все складнішою, то розміри звітів збільшуються. Четверта доповідь про оцінку наслідків була більше як 3000 сторінок, над нею працювали більше 800 вчених та 2500 експертів. Очікується, що П’ята доповідь буде навіть більшою. За результатами кожні п'ять або шість років видаються доповіді, які поділяються на три розділи: Робоча група І, яка охоплює фізичні науки про зміну клімату, буде випущена в цьому місяці; Робоча група II, яка досліджує вплив збільшення викидів вуглекислого газу на природу і людське життя, вийде в березні наступного року, і Робоча група III, яка аналізує різні сценарії скорочення викидів вуглекислого газу, повинна бути представлена у квітні. Нарешті, зведений звіт, який містить короткий огляд досліджень, буде опубліковано наступної осені.

Для КліматІнфо переклала та підготувала Вероніка Казіна.

Редактор: Наталія Берестецька

Поділитись в соціальних мережах: