strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Пробудження вірусу-чудовиська: науковці повертають до життя збудник, якому 30 000 років

моллівірус сиберікум Назва вірусу – моллівірус сиберікум (Mollivirus sibericum), що в перекладі означає «м’який вірус із Сибіру». Він має овальну форму та досягає 0,6 мікрометра завбільшки, що дозволяє прирахувати його до «гігантських» вірусів. Збудник було знайдено в зоні вічної мерзлоти у північно-східній Росії. Експерти застерігають: зміна клімату може стати причиною пробудження більш небезпечних патогенів

Гігантський вірус, який чудово зберігся на замерзлих просторах північно-східної Росії, от-от знову повернеться до світу живих.  Науковці кажуть, що «реанімують» збудник, якому 30 000 років, аби краще його дослідити та дізнатись, чи становить він загрозу для тварин або людини.

Моллівірус сиберікум – це вже четвертий з доісторичних вірусів, знайдених з 2003-го року. Експерти попереджають – зміна клімату та танення криги можуть спричинити відродження подібних йому небезпечних патогенів.

Вірус виявив Національний центр наукових досліджень Франції в районі Колимської низовини у Росії.

Колимська низовина

Це другий вірус такого типу, знайдений цією командою на додачу до мінівірусу (Minivirus), що знайшли у 2003-му, пандоравірусів (Pandoraviruses), 2013 рік та пітовірусу сиберікум (Pithovirus sibericum), знайденого минулого року.

Щоб бути кваліфікованим як «гігантський», вірус має бути довший за півмікрометри (мікрометр дорівнює одній тисячній міліметру, або 0,00002 дюйма).  «Моллівірус сиберікум» перекладається як «м’який вірус із Сибіру», сягає 0,6 мікрометри, що його можна побачити за допомогою оптичної мікроскопії.

У своєму дописі до журналу «Записки Національної академії наук» (PNAS), дослідники зазначають: «Сага про гігантські віруси бере початок у 2003 році.  Було відкрито два додаткових типи вірусів, і зараз ми описуємо моллівірус сиберікум – це четвертий тип гігантських вірусів, відокремлений від того ж зразка вічної мерзлоти».

Ці чотири типи гігантських вірусів мають різну структуру, розміри, довжину геному та реплікативного циклу.

«Щодо їхнього походження та способу розвитку лунають гіпотези, що суперечать одна одній. Той факт, що два різних віруси можуть бути легко відновлені із доісторичної мерзлоти, повинен викликати тривогу в контексті глобального потепління».

Регіони, в яких було знайдено ці гігантські мікроби, є ласим шматком через свої корисні копалини, зокрема нафту, і стануть набагато доступніші для промислового використання, коли розтане ще більше криги.

У той же час через зміну клімату арктичні та субарктичні регіони нагріваються удвічі швидше, ніж в середньому по планеті, що викликає танення вічної мерзлоти.

«Кількох вірусних частинок, які й досі є заразними, за наявності вразливого організму-господаря може бути достатньо, аби відродити потенційно патогенні віруси», − каже провідний дослідник Жан-Мікаель Клавері.

Танення вічної мерзлоти та нові віруси

«Якщо ми не будемо обережні та перетворимо цю місцевість на промислову зону без заходів безпеки, то ризикуємо одного дня пробудити віруси на кшталт чорної віспи, що, як ми думали, була знищена», - додає він.

Віспа - одна з найстрашніших хвороб у світі, яка покривали тіло людини болісними гнійними плямами.  Тепер вчені побоюються, що віспа, яка була ліквідована в 1979 році, може знову поверпнутися з найнесподіваніших місць - розмороженних трупів.

Експерти побоюються, що тіла, заражені хворобою, які розморожуються у Сибіру і яке виявляються таненням інею, потенційно можуть почати цикл інфекції, варто лише людині вступити в контакт з останками.

Професор Клавері з колегами спробує відродити нещодавно знайдені віруси, помістивши їх в одноклітинну амебу, яка слугуватиме організмом-господарем.  Пітовірус сиберікум було «реанімовано» в березні 2014-го за допомогою такої ж технології. Саме той  конкретний вірус було знайдено у зразку змерзлого ґрунту на глибині 30-ти метрів у береговій тундрі Чукотки, поблизу Східно-Сибірського моря.

Порівняння вірусів

На відміну від більшості вірусів, які сьогодні циркулюють у довкіллі, ці давні зразки не тільки дуже великі, а й набагато складніші в генетичному плані.

Знайдений вірус має більш ніж 500 генів, у той час як інше сімейство гігантських вірусів, відкрите у 2003-му, налічує їх 2500. Для порівняння, вірус грипу А має вісім генів.

У 2004-му науковці США відродили вірус «іспанського грипу», що вбив десятки мільйонів людей на початку 20-го сторіччя, аби зрозуміти, чому патоген мав таку руйнівну силу. Дослідники Штатів полетіли до Аляски, аби дістати змерзлу легеневу тканину жінки, яку було поховано в зоні вічної мерзлоти. Виділивши генетичні подробиці із цих безцінних зразків та мертвих тканин, що зберігалися у формаліні, команда відновила код восьми генів вірусу.

Роботи проводилися у цілковито секретній лабораторії в Центрі контролю та профілактики захворювань США (ЦКЗ).

Побоювання щодо повернення давніх вірусів накопичувалися роками, однак винайдення пітовірусу сиберікум та моллівірусу сиберікум змусило Національний центр наукових досліджень Франції (НЦНД) попередити про можливе повернення хвороби.

Для КліматІнфо переклала та підготувала Еліна Сардалова

Редактор: Катерина Сіпакова

Поділитись в соціальних мережах: