strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

А слона ми й не помітили – світова водна криза

Водна криза вже близько Чому так мало говорять про вплив вугілля на вже й так недостатні водні ресурси?  Незважаючи на те, що світова водна криза визнана найбільшим ризиком для людей в усьому світі, дуже мало хто займає чітку позицію для захисту майже виснажених водних ресурсів від запланованого збільшення кількості вугільних електростанцій.

Хоча вода й енергія є двома найбільш дискусійними темами на обговореннях "Планування розвитку після 2015 року", здається, що ніхто не бажає пов'язати ці дві критичні проблеми. Заплановане розширення споживання вугілля зробить свій внесок до водної кризи, оскільки, коли йдеться про доступ до цього дорогоцінного ресурсу, енергетичний сектор зазвичай виграє.

Водна загроза пов'язана з двома іншими: нездатністю адаптуватися до зміни клімату та продуктовою кризою. Звіт Світового економічного форуму про глобальний ризик перекласифікував її із ризику для навколишнього середовища на суспільний ризик, усвідомлюючи, що з нестачею води треба боротися на багатьох фронтах . Незважаючи на це, вже заплановано запустити 1 350 нових вугільних електростанцій до 2025 року . Багато з тих станцій заплановано побудувати у регіонах, які вже потерпають від нестачі води – її недостатньо для життєвих та санітарних потреб.

Ризик нестачі води

Науковці у січні 2015 знову дали зрозуміти, що ми повинні зберегти 80 відсотків поточних запасів вугілля, щоб уникнути катастрофічної зміни клімату . Отже, крім того, що вугілля вже є найбільшою загрозою для клімату, побудова 1 350 запланованих вугільних станцій зробить неможливим температурний ліміт у 2 градуси. Якщо так піде далі, н аші мізерні водні ресурси будуть використані не для сільського господарства та домашнього вжитку, а для спалення вугілля, і тим самим посилять зміну клімату. Що важливіше? Електрика для живлення незбалансованої світової економіки або вода та їжа для мільярдів людей?

У випадку з енергією ми маємо альтернативні варіанти. У випадку з водою – ні.

Чи знаєте ви, чому такі відновлювальні ресурси, як вітрова та сонячна енергія, не потребують води? Нам не потрібне пальне. Ми не миємо пальне. Ми не спалюємо пальне. Не потрібна вода для охолодження. Не потрібна вода для змивання попелу. Немає стічних вод.

На додачу до економії води відновлювальна енергія також скорочує викиди CO2 – дві переваги за ціною однієї. Ось так!

Факти впливу водозатратного вугілля на людей.

Розглянемо ці затрати води детальніше: Всесвітня організація охорони здоров'я (ВООЗ) стверджує, що для задоволення основних потреб людині необхідно від 50 до 100 літрів води на день. Це 36,5 кубічних метрів на людину на рік. Згідно з дослідженням Міжнародної енергетичної агенції (МЕА) 2012 року, вугільні електростанції усього світу споживають 37 млрд кубічних метрів води. Тобто усі вугільні станції споживають стільки води, скільки потрібно 1 мільярду людей для базових потреб.

1,2 млрд людей, або майже третина населення планети, зараз живуть у країнах із фізичною нестачею води (використання водних ресурсів наближається до припустимої межі, або вже перетнуло її).

Південно-Африканська республіка, країна з водним дефіцитом, у якій на одну особу припадає лише 973 м3 води, на 90 відсотків залежна від вугілля для виробництва електрики. Eskom – головна енергетична компанія республіки за одну секунду витрачає таку ж кількість води для своїх електростанцій, яку одна людина витрачає за рік. Як наслідок, деякі місцеві жителі змушені купувати бутильовану воду, оскільки чиста питна вода недоступна.

Індія, яка займає друге місце за чисельністю запланованих електростанцій, вже є країною з водним дефіцитом, з 3,5 відсотками світових водних ресурсів на 1,2 млрд людей.

Індійські вугільні електростанції споживатимуть воду, яка могла б зрошувати принаймні мільйон гектарів фермерських земель. За останні десять років 40000 фермерів у штаті Махараштра здійснили самогубства через брак води для зрошування.

Китай займає перше місце за кількістю запланованих станцій і має лише 5 відсотків світових водних ресурсів на 1,3 млрд людей.

Мільярди кубічних літрів води використовуються на кожній стадії вугільного виробничого циклу. Наприклад, для добування та промивання вугілля; на електростанціях також вода потрібна для трьох основних процесів: охолодження, контроль викидів та прибирання попелу.

Кожні 3,5 хвилини типова вугільна електростанція забирає об'єм води, достатній для олімпійського плавального басейну.

Такий масивний забір води електростанціями надзвичайно загострить водну кризу, але цього можна уникнути з допомогою прискореного запровадження відновлювальних енергетичних ресурсів. Лише погляньте на перевагу, яку ми отримаємо не лише для нашого клімату, але й для збереження водних ресурсів для майбутніх поколінь.

Читати також:   Чому слід дбати про свій водний слід?

Для КліматІнфо переклала та підготувала Ірина Стрельникова

Редактор: Вікторія Осіпова

Поділитись в соціальних мережах: