strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Сухий закон

Через тривалу відсутність дощів жителі Океанії залишилися без питної води.


На островах Токелау введено надзвичайний стан у зв'язку з браком прісної води, запасів якої залишилося менше ніж на тиждень. Така ситуація викликана піврічною відсутністю дощів. Причиною посухи вчені називають природне явище Ла-Нінья. Раніше про брак води повідомляли інші держави регіону.


Раніше всього про надзвичайну ситуацію з питною водою заявили в Тувалу , невеликій острівній державі в центральній частині Тихого океану з населенням близько 12 тисяч жителів. Представники місцевої влади повідомили в понеділок, 3 жовтня, що в деяких частинах держави, в тому числі і в столиці країни Фунафуті, запаси води можуть підійти до кінця протягом двох діб .


На наступний день допомоги запросили на островах Токелау , що розташовані приблизно в 500 кілометрах на схід від Тувалу та адміністративно підпорядковуються Нової Зеландії. Там запасів води залишилося менше ніж на тиждень . Крім того, добова норма споживання води була введена в сусідній острівній державі Самоа .


Уряд Нової Зеландії , найбільшої держави регіону, до якого перш за все звернулися за допомогою остров'яни, заявив про намір надати сусідам посильну підтримку. У понеділок в Тувалу вилетів літак, який повинен доставити контейнери з водою і опріснювальне обладнання. Жителям Токелау також буде надана допомога. Як повідомили в міністерстві закордонних справ Нової Зеландії, прохання про допомогу надходили і з інших тихоокеанських островів. Корінний житель Тувалу тримає плакат про зміни клімату


На островах Тихого океану, площа яких часто не перевищує декількох квадратних кілометрів, немає значних прісноводних водоймищ . Основним джерелом питної води є дощі, які зазвичай йдуть найінтенсивніше в період з листопада по квітень. Дощову воду збирають за допомогою спеціальних пристосувань і зберігають для подальшого використання.


У цьому році в деяких частинах Тихого океану опадів не було вже більше півроку . За прогнозами вчених, така ситуація може зберігатися і далі, принаймні протягом найближчих трьох місяців. Причина тривалої відсутності дощів - природне явище, що отримало назву Південна осциляція . Протилежні прояви Південної осциляції відомі під ласкавими іменами Ель-Ніньо ("Хлопчик") і Ла-Нінья ("Дівчинка").


Суть явища полягає в довгостроковому підвищенні або зниженні температури водної поверхні в окремих частинах Світового океану відносно нормальної .


Зокрема, Ель-Ніньо викликає підвищення температури води в центральній і східній частинах Тихого океану. Його "близнючка" Ла-Нінья - зниження температури на цій же території. Одночасно з цим знижується і атмосферний тиск, що веде до істотного зниження кількості опадів, аж до повної їх відсутності протягом багатьох місяців.


Ель-Ніньо і Ла-Нінья відносяться до квазіпериодичних природних явищ. Встановлено, що середня частота того й іншого - приблизно раз на п'ять років, проте точно передбачати час їх появи і припинення вчені поки не можуть. Так, за останні десятиліття Ла-Нінья активізувалася в 1988-1989, 1995 і 1999-2000 роках, менш виражений епізод мав місце в 2007-2009 роках, останній же епізод почався в 2010 році. Його вплив відчувається й досі.


З періодичністю пов'язано і сама назва явища: "Малюком" його прозвали південноамериканські рибалки, які помітили, що незвичайне підвищення температури води зазвичай починається в кінці року, коли католики святкують Різдво (в іспаномовних країнах новонародженого Христа називають El Nino).


Наслідки Південної осциляції бувають найрізноманітнішими. Зокрема, вона впливає на клімат усієї земної кулі , викликаючи тимчасові зміни температури і вологості в різних регіонах від Африки до Каліфорнії, іноді викликаючи і катастрофічні наслідки. Найбільш піддається його впливу Південна півкуля: зокрема, саме Ла-Нінья винна в руйнівних повенях, що обрушилися в 2010-2011 роках на Австралію, Африку та Південну Америку.


Вчені також стверджують, що ці явища впливають на розвиток епідемічних захворювань і навіть на циклічність війн та громадянських конфліктів.


Якщо повернутися до тихоокеанського регіону, то й тут вплив Ла-Нінья не обмежується тільки відсутністю прісної води. Крім спраги, його мешканцям загрожує і голод , так як екстремальні погодні умови згубно позначилися на сільському господарстві.


Під загрозою може опинитися й здоров'я остров'ян . Влада вже заявила про небезпечну санітарну обстановку в деяких регіонах через перебої у функціонуванні водопроводу і каналізації. Велика частина остров'ян, включаючи школярів і чиновників уряду, давно вже миються не під душем, а в морських лагунах.


Втім, незручності, з якими зараз стикаються жителі тихоокеанських островів, здаються дрібницями в порівнянні з тими "подарунками", які мінливий клімат готує їм вже в найближчі десятиліття.


Читайте також Листи з затопленого острова


Згідно з не найбільш песимістичними прогнозами, вже до кінця цього століття тисячі островів опиняться під водою у зв'язку зі стабільним підвищенням рівня води у Світовому океані . У першу чергу небезпека загрожує саме островам Тихого океану, чий рівень часто не перевищує декількох метрів над поверхнею води.


Пророцтва вчених з цього приводу, як завжди, далекі від одноманітності, але жителям "райських островів" в будь-якому випадку є над чим замислитися.


 

Поділитись в соціальних мережах: