strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

В Могилянці говорили про зміни клімату та Україну

4 лютого в Києво-Могилянській академії відбувся круглий стіл, присвячений випливу змін клімату на Україну. Не секрет, що до цієї теми останнім часом прикута увага багатьох впливових політиків, неурядових організацій, журналістів…

Але однією з проблем цієї сфери є її за політизованість, часто не виправдана емоційність. Наразі, існують три категорично протилежні точки зору на причину глобального потепління : антропогенний фактор, тобто нищівні людські дії, природний – активність сонця, земний магнетизм, обертання землі, а також теорія про те, що нічого взагалі не змінюється і не має ніяких винуватців. У всякому разі, людину відрізняє здоровий глузд. І перш ніж стати прибічником будь-якої версії, треба, принаймні, ознайомитись із ними. Саме таким ознайомчим став круглий стіл в альма-матері багатьох науковців. Його формат більше скидався на наукову конференцію, але для автора цих рядків саме така форма видається раціональнішою, оскільки дає можливість без політичного нальоту зробити власні висновки.

Серед виступаючих відомі науковці різних сфер – Володимир Осадчий, доктор географічних наук, Вадим Лялько, представник наукового центру аерокосмічних досліджень, Василь Придатко, кандидат біологічних наук та інші. Кожен із авторитетних науковців представив свій метод дослідження впливу зміни клімату для України.

Володимиро Осадчий висловив сподівання, що в найближчі 50 років ми зможемо довідатись справжню причину глобального потепління: сонячна активність спричиняє збільшення концентрації СО2 чи вуглекислий газ впливає на потепління на Планеті. Сам вчений -прихильник природної теорії кліматичних змін, адже природна система здатна самостійно утилізувати вуглекислий газ. Тим більше, що і сонячна активність, і земне обертання справді змінились. Але зменшення СО2 в атмосфері, ґрунтах, воді збереже чимало життів та покращить якість життя загалом, - переконаний науковець.

Щодо України, то з 1930 року тут збільшилась температура в зимовий період, з 1960 р. – весняний. Влітку температура змінюється циклічно – кожні 60 років, найближчі роки, за прогнозами вчених, літня температура буде зменшуватись. Загалом, рівень осадів не змінився, тільки на півдні трохи збільшився. Для України кліматичні зміни характерні збільшенням кількості стихійних метеорологічних явищ, збільшенням температури взимку, зменшенням водних стоків деяких річок. Найоптимістичніший прогноз: до 2100 року температура збільшиться на 2 градуси, песимістичний – на 4-5 градусів.

Вадим Лялько розповів про аерокосмічний моніторинг дослідження Землі, який виявляє, над якою країною скільки викидів, а також як рослинність абсорбує СО2 з атмосфери. Він окреслив тенденцію: в Україні хвойні ліси заміщаються листяними, болотами, агрозонами, що зменшує трансформацію вуглекислого газу. Вчені спостерігають приріст концентрації СО2 в промислових районах країни. Якщо взяти до уваги вплив виключно вуглекислого газу та метану, то, за прогнозами науковця, до 2030 року температура зросте приблизно на 0,3 градуси, що не є значним підвищенням. Тобто не тільки СО2 впливає на глобальні зміни клімату. Насамкінець В. Лялько наголосив на необхідності збільшення кількості полігонів та супутників, які вимірюватимуть концентрацію газів в атмосфері. Треба звернути увагу на досвід західних сусідів. В Україні – чи не найбільша розораність земель (56%). Тому найактуальніше зараз – відродження лісів, використання безвідходних технологій та альтернативних джерел енергії.

Василь Придатко представив сценарії зміни ареалів до 2050, базовані на науковій системі GLM. За цими сценаріями, близько 4% живих видів покинуть Україну, 13% - прийдуть на нашу територію, 18% - будуть рухатися в межах країни, адаптуючись до кліматичних змін. Науковець наголосив на тому, що, як би там не було, антропогенний фактор досить сильний, в 27% - він дає середовище для існування, в 25% - відбирає.

Поділитись в соціальних мережах: