strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Якість повітря в містах неухильно знижується

Якість повітря неупинно знижується У всьому світі якість повітря в містах не досягає безпечного рівня, встановленого Всесвітньою організацією охорони здоров’я; це наражає мільйони людей на можливе збільшення кількості захворювань дихальних шляхів, раку легень й інших довготривалих хвороб, — стверджує Організація.

Майже половина мешканців міст, зазначених у звіті, знаходяться під загрозою дихати забрудненим повітрям у два з половиною рази більше, ніж це визначено нормами безпеки повітря Всесвітньої організації охорони здоров’я.

Лише кожен восьмий житель зазначених міст «споживає» повітря, яке відповідає стандартам ВООЗ.

«Сьогодні надто багато центрів міст оповиті чорними хмарами так, що лінія горизонту ледь видніється, — стверджує доктор Флавія Бустрео, заступник генерального директора ВООЗ з питань сім’ї, дітей та здоров’я жінок. — Без сумніву, цим повітрям дихати просто небезпечно. Саме тому дедалі більше міст і спільнот намагаються зробити все для того, аби забезпечити хороші умови своїм жителям, особливо дітям і літнім людям».

Читати також: Вміст CO2 в атмосфері сягнув рекордно високого рівня  

]]> Оновлена база даних ]]> якості міського повітря ВООЗ включає 1600 міст у 91 країні світу, а це на 500 міст більше, ніж у 2011 році. Все вказує на зростання кількості міст, у яких ведеться спостереження за якістю повітря та пов’язаним з забрудненням ризиком для здоров’я.

Забруднене повітря в Делі

База даних охоплює період з 2008-го по 2013 роки. Найбільша увага зосереджена на 2011, 2012 рр. У більшості міст, де достатньо даних для порівняння теперішньої ситуації з попередніми роками, чітко видно підвищення рівня забрудненого повітря.

Ось декілька з таких міст: Дакар (Сенегал), Мехіко, Карачі (Пакистан), Делі (Індія), Улан-Батор (Монголія) та Сеул (Південна Корея).

Службовці ВООЗ вказують на численні чинники, що сприяють погіршенню якості повітря ; наприклад, з алежність від викопного палива при виробленні електрики, залежність від приватного автомобільного транспорту, неефективне використання енергії в приміщеннях, а також застосування біомаси для готування й обігріву.

Проте база даних ВООЗ вказує, що в деяких містах справи йдуть краще. Дані демонструють, що якість повітря можна покращити, заборонивши використання вугілля для обігріву приміщень, застосовуючи відновлювальні або чисті матеріали для виробництва електрики й підвищення ефективності двигунів.

«Ефективна політика й стратегія добре зрозумілі, але їх потрібно втілювати, докладаючи значних зусиль, — каже доктор Марія Нейра, директор департаменту ВООЗ з питань громадського здоров’я, навколишнього середовища та соціальних детермінантів здоров’я. — Наприклад, Копенгаген і Богота зуміли підвищити якість повітря, підтримуючи «активний» і спеціальний міський транспорт, пішу ходу, а також велосипеди ».

ВООЗ закликає до більшої обізнаності щодо загрози забруднення повітря, запровадження ефективної політики по зниженню рівня забрудненості й моніторингу ситуації у світу.

“Ми можемо виграти війну з забрудненням повітря й зменшити кількість людей, які страждають від респіраторних і серцевих захворювань, а також раку легень”, — стверджує доктор Нейра.

У квітні ВООЗ оприлюднила нові приблизні підрахунки, за якими забруднення повітря на вулицях протягом 2012 року призвело до смерті близько 3,7 мільйонів людей, які не досягли 60 років.

Наводячи ці дані, ВООЗ наголошує, що п оєднання забрудненого повітря на вулиці й у приміщенні належить до найбільших ризиків для здоров’я. 

Читати також: Китай прибере з доріг шість мільйонів транспортних засобів, що забруднюють атмосферу 

Якість повітря погіршують газоподібні й тверді речовини. Проте висока концентрація забруднення малими й мілкими частками найбільш вірогідно призводить до багатьох смертей від серцевих хвороб, захворювань дихальних шляхів та раку.

Лікарі ВООЗ стверджують, що вимірювання мілких частинок, менших за 2,5 мікрометра (РМ2.5) – це найліпший індикатор рівня ризику для здоров’я.

У розвинених країнах 816 міст звітують про рівень РМ2.5, інші 544 міста – РМ10. Саме на це спираються розрахунки.

На жаль, серед країн, що розвиваються і які мають слабку економіку, річні показники РМ2.5 надали лише 70 країн. Ще 512 міст звітують про рівень РМ10.

У звіті зазначено, що окремі міста у змозі локально покращити якість повітря . І коли так станеться, економічний розвиток також пришвидшиться. Такими прикладами є деякі великі міста Латинської Америки, повітря в яких відповідає чи наближається до норм ВООЗ.

“Неможливо купити чисте повітря в пляшці, але міста можуть дотримуватися заходів, що очистять ефір й збережуть життя людей”, — каже доктор Карлос Дора, координатор «Втручання заради здорового середовища» департаменту ВООЗ з питань громадського здоров’я, навколишнього середовища та соціальних детермінантів здоров’я.

Тут дійсно працюють такі заходи: забезпечення енергоефективності будівель, розвиток міста й курсування міського транспорту, планування привабливих і безпечних вулиць для пішоходів і велосипедистів, контроль викидів .

Врятувати повітря Жителі столиці Албанії Тирани користуються велосипедами з програми Ecovolis

Нову базу даних створено з офіційних державних і місцевих звітів і сайтів, на яких містяться розрахунки РМ10 або РМ2.5, відповідних державних агенцій та Азійської Ініціативи чистого повітря для Азії та Airbase для Європи.

Використовувались також дані органів ООН, агенств розвитку й статті з журналів.

Незважаючи на стрибок у відстеженні якості повітря, країни, що розвиваються, та країни зі слабкою економікою не можуть собі цього дозволити. Бракує інформації також у африканських і східних середземноморських регіонах.

Оприлюднення нової бази даних 7 травня – один з кроків ВООЗ на шляху до запобігання хвороб, пов’язаних із забрудненням повітря.

Читати також: Смог у Бразилії: біопаливо збільшує кількість озону в Сан-Паулу 

Заплановано також розвиток глобальної платформи про якість повітря та здоров’я, аби отримати кращі відомості про хвороби, пов’язані із забрудненим ефіром, а також зміцнити підтримку країн і міст шляхом відомостей, інформації та свідчень про переваги для здоров’я більш чистого повітря.

Для КліматІнфо переклала Ірина Савюк

Редактор: Марія Харитонюк

Поділитись в соціальних мережах: