strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Зелена столиця Європи: «zero waste»-готелі та безкоштовні електромобілі

Любляна Якщо ви бажаєте відвідати одне з найбільш чистих і зелених міст Європи, то радимо завітати до Любляни, столиці Словенії. Це місто у 2016 році перемогло в конкурсі «Зелена столиця Європи», і небезпідставно! 

Ще десять років тому історичний центр міста був перевантажений автотранспортом і «задихався» від постійних заторів і загазованості, а набережна була не місцем для затишних кафе, а автостоянкою. Автомобілі тут не лише псували зовнішній вигляд, але й забруднювали головну артерію міста – річку Любляницю.

Нині ви не побачите у центрі міста автомобілі чи автобуси – тільки велосипедистів і пішоходів. Система прокату велосипедів настільки проста й недорога, що не тільки туристи віддають перевагу пересуванню на двоколісному транспорті, а й самі жителі. Велосипедистів у Любляні так багато, що іноді здається, ніби знаходишся в Амстердамі або Копенгагені.

І мешканці міста, і туристи насолоджувалися великою пішохідною зоною, але почали нарікати літні люди, бо їм доводилося надто багато ходити. Тоді місцева влада вигадала таку «фішку»: центром міста можна абсолютно безкоштовно пересуватися на громадському електромобілі, який називається «Зелений кавалер».  

Електромобілі в Любляні

Варто зауважити: якщо ваш власний залізний кінь «харчується» електрикою, то для Любляни це не є проблемою, адже практично на кожному кроці є зарядна станція для електромобілів.

Електрозаправки

Якщо подивитися на місто з висоти пташиного польоту, то зовсім не залишиться сумнівів щодо його «зеленості». У Любляні на одного жителя припадає 542 квадратних метра зелених насаджень. При цьому більше 80 гектарів нових насаджень і досі створюється з деградованих міських земель.

Словенія – одна з небагатьох європейських країн, яка може похвалитися якістю питної води . Природну питну воду тут можна вживати без попередньої обробки. Місцева влада вміло використала цю особливість для зменшення споживання води у пластикових пляшках: у місті обладнали фонтани з питною водою. Місто відоме численними музичними фестивалями. Під час таких заходів Любляну відвідує безліч туристів, для яких уже готові сувенірні чашки, що ними вправно замінюють численні одноразові стаканчики та пляшки.

Навряд чи Любляна стала би зеленою столицею, якби в місті були проблеми з системами збору і переробки відходів. Нині тут роздільним збором охоплено 63 відсотки вторинної сировини, яка утворюється у населення.

Розділ сміття в Любляні  

У місті стоять контейнери для п’яти видів відходів із підземним сховищем: для пластику, паперу, скла, органічних відходів і змішаного сміття . Причому мешканцям міста доводиться платити тільки за утилізацію органічного і несортованого сміття, а за вторсировину – ні. Контейнери обладнано сенсорами та спеціальними датчиками: кожен мешканець має спеціальну картку, з якої знімаються кошти у той момент, коли він викидає своє сміття. За порцію органічних відходів треба заплатити 10 євроцентів, за порцію змішаних відходів або несортованої вторсировини – 50.

Любляна – перша столиця Європи, яка адаптувала концепцію «нуль відходів» . До 2025 року столиця Словенії має намір збільшити переробку відходів до 75 відсотків, при цьому зменшити кількість відходів, які зберігаються на звалищі, до 15 кілограмів на людину на рік (для порівняння: один білорус в рік продукує близько 350-400 кілограмів різного сміття).

Читати також: Безвідходні штати 

Місто також успішно працює над створенням центрів з повторного використання речей. Тут можна купити речі, які досить добре збереглися і все ще корисні у побуті. Понад 35 відсотків жителів міста користуються цим сервісом.  

Серцем туристичного центру міста є річка Любляница, яку чистять кожен рік . Місцеві жартують: якщо ви що-небудь загубили у Любляні, то є шанс знайти це під час чищення річки.

Любляниця

Кожні вихідні кожен охочий може відвідати місцевий ринок, на якому можна знайти величезну кількість різноманітних натуральних місцевих продуктів.

Ринок у Любляні

Кожен рік Любляну відвідує все більше туристів, що, безумовно, має сильний вплив на екологічний стан міста, особливо на кількість відходів. Вирішуючи цю проблему на всіх рівнях, влада усвідомила, що готелі і ресторани міста теж повинні переходити до концепції «нуль відходів» і «нуль викидів». І саме тому усе частіше у готелях Любляни можна побачити місцеві продукти до сніданку, багаторазові упаковки для банного приладдя і прохання піднятися на свій поверх не ліфтом, а пішки.

Місцева влада заявляє, що вона не збирається зупинятися на досягнутому. Наприклад, вона постійно намагається поліпшувати систему збору вторсировини, планує створити магазин без упаковки.

Любляна – це місто, в якому усе зелене, навіть символ міста – зелений дракон. Це місто, яке вже давно і міцно асоціюється з природою. Сучасна Любляна – екологічне місто, яке впроваджує передові стійкі рішення і забезпечує високу якість життя.

Автор тексту: Марія Сума (Мария Сума)
Автор фото: Дар'я Чумакова (Дарья Чумакова)

Читати також:  Як воно там: зразкова Швеція у незразковому світі

Для КліматІнфо переклала та підготувала Альона Маліченко

Редактор: Тетяна Фарафонова

Поділитись в соціальних мережах: