strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Зелений дах, зелені стіни, зелений інтер’єр

Світові тенденції і практичні поради із екологічного будівництва та дизайну.

Еліза Гарсія, Санта Барбара, штат Каліфорнія: «Чим більше дізнаюсь про негативний вплив будівель на наше здоров'я та планету в цілому, тим більше відчуваю, що хочу переміститися в юрту та жити за рахунок землі. Нажаль, я народилася десятиліттями пізніше  щоб зробити це, до того ж я занадто люблю технології і чистоту. Втім, в якості архітектора є можливість щось зробити з цієї проблематики».

Зелений дах

Зелені дахи не є новинкою. Вони будувались протягом тисячоліть. Але в наші часи плоский дах частіше покривали смолою чи асфальтом, які потребують відповідного обслуговування, але архітектори не сильно турбуватися про них, оскільки ніхто їх не бачив. Тепер багато хто з володарів таких дахів перетворюють їх на сади відносно недорого й легко. Таким чином було відкрито новий інструмент планування, за допомогою якого можна радикально змінити архітектурний вигляд будівель.

Зодчі використовують зелені дахи будівель щоб стерти різку межу між архітектурою будинку та ландшафтом. Що робити архітекторам, коли вони усвідомили, що продукт їх творчості руйнує нашу планету та наше здоров'я? Більшість архітекторів обирали професію, щоб змінити світ на краще. Якщо будівлі розроблені добре, вони лише допомагають підвищити та покращити рівень життя. Тим не менш, саме на них припадає близько половини всіх викидів СО 2 та споживання енергії. Крім того, одна чверть звалищ вміщує саме будівельне сміття.

  http://ecology.com/ecology-today/wp-content/uploads/2011/02/Traditional_GrassRoof_scaled.gif Ми більше не можемо дозволити собі не будувати "зелених" будинків.   Європейці зрозуміли це першими й пішли трохи далі. Багато архітекторів відгукнулися на виклик «абсолютно екологічно безпечні й дружні будівлі» - будівлі, які не матимуть негативного впливу на навколишнє середовище. А уряд, нарешті, почав приймати необхідні закони.

Чому ми віддаємо перевагу "зеленим покрівлям"?

  • Поліпшення клімату

Озеленення дахів зволожує повітря та створює природну прохолоду, до того ж, зменшуються витрати на кондиціювання.

  • Очищення повітря, поглинання пилу та шкідливих речовин

Завдяки великій площі озеленення, покрівельна рослинність поглинає з повітря 10-20% пилу. Вона також затримує та засвоює нітрати й інші речовини, що містяться в повітрі та в опадах.

  • Шумо- і звукоізоляція

Завдяки рослинному покриттю дані конструкції покращують звукоізоляцію до 8 Дб. Це особливо важливо для тих будівель і споруд, які знаходяться поблизу аеропортів або поруч з іншими підвищеними джерелами шуму.

  • Флора і фауна

Озеленення дахів компенсують в значній мірі частину зелених насаджень, знищених в ході будівництва.

  • Використання перероблених матеріалів

Для виробництва дренажної системи широко застосовуються і використовуються гума, поліетилен і пінополістирол.

Зелені стіни

http://ecology.com/ecology-today/wp-content/uploads/2011/02/WC_GreenWall_Paris_scaled.gif

Новітні технології «живих» стін , також відомих як біостіни або зелені стіни , забезпечують сучасний підхід до прикрашання стін листям. При цьому рослини не завдають шкоди архітектурі будинку, на відміну від лози, та не стають джунглями-лабіринтами для гризунів.

 З розвитком тренду зелених будинків, нарешті, набирають силу компанії, що пропонують власні системи, такі як ґрунтовий субстрат і внутрішня дренажна система, яка може підтримувати різні типи рослин, навіть їстівні. Щільніше розташовані одна до одної, рослини часто повністю приховують стіни позаду. Якщо система розроблена правильно, то вона несе низькі затрати та вимагає мінімальної кількості води.

Зелені поради для дому

В будинку із зеленими стінами і дахом і жити варто екологічно.

1. Вода
Коли йдеться про збереження здоров’я нашої сім'ї, найбільш важливими чинниками є вода та повітря.

  Якісні фільтри очищують воду від хлору та свинцю. Більшість людей просто купують невеликий фільтр для кухонного  крану, але фільтри необхідні не лише для питної води, оскільки приймаючи душ ми поглинаємо близько восьми склянок води, а отже й токсичні речовини через шкіру.

І, до речі, краще фільтрувати воду, ніж купувати її в пляшках , оскільки транспортування води в край марнотратно, та й пляшки потрібно переробляти.

Крани й туалети повинні бути замінені на нові, водозберігаючі , для економії води. Також, для збереження водних та енергоресурсів, можна використовувати дощову воду для поливу зелених насаджень, а за допомогою лише однієї панелі сонячних колекторів на даху – нагрівати воду в усьому будинку. 

2. Оздоблювальні матеріали
Матеріали, які ми  використовуємо в нашому інтер’єрі, значно впливають на якість повітря.

Застосування ДСП може спричинити «вивільнення» газів, що загрожують здоров’ю. Крім того, меблі з м'якою поверхнею, такі як дивани, стільці, подушки містять токсичні хімічні речовини. Тому краще надавати перевагу натуральними тканинами -  вовні, коноплі, бавовні – які не є токсичними. Для стану повітря першочергове значення має нетоксична фарба.

З цієї ж причини вживання органічних матеріалів для постільної білизни має особливе значення.

Використання меблів вдруге та їх ремонтування нетільки дозволяє уникнути токсинів, але й зменшити енергію, яка використовується для виробництва нових меблів. Частини меблів можна використовувати навіть для ванних кімнат.

Килими і килимки є великим джерелом токсичних парів, а також бруду та пилових кліщів. Потрібно обирати дійсно «зелений» килим , або, ще краще,  міцний жорсткий матеріал, який легко чистити. Знявши взуття при вході в будівлю, ви також  уникнете зайвого розповсюдження бруду та хімічних речовин у вашому домі.

3. Освітлення
Денне світло важливе не тільки для енергозбереження, але й для нашого фізичного та психічного стану. Вікна є найбільшим джерелом природного освітлення. Місце розташування вікна так само важливо, як і їх кількість в будинку.

Компактні флуоресцентні лампи використовують вчетверо менше енергії ніж звичайні, хоча дають той же результат і мають термін використання набагато більший. Для затемнення й більш високої якості світла можуть бути використані галогенні лампи.

4. Засоби для чищення

Зазвичай, всі продукти очистки токсичні та не піддаються біологічному розкладу. Майте на увазі, що дотик або вдихання цих засобів дорівнює їх вживанню . Отже, обирайте з багатьох засобів очищення природні, які не шкодять вашому здоров’ю!

5. Озеленення
Залишки добрив і пестицидів з саду можуть бути відслідковані й у ваших будинках чи в повітрі біля нього, тому важливо використовувати лише органічні добрива і пестициди . Висадка фруктових  дерев та овочів не тільки дає більш смачні продукти, це є кориснішим для вашого здоров’я та дешевшим для гаманця!

Дотримання деяких з цих простих порад здорового способу ведення домашнього господарства може коштувати трохи більше, ніж звичайне, але, безумовно, це компенсується через певний час, і ваш організм подякує вам міцним здоров’ям!

Для КліматІнфо переклала ]]> Анастасія Костриця ]]>

Редактор Марія Богомирова

Поділитись в соціальних мережах: