strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Зміна клімату сприяє появі нових ризиків в Гренландії

Гренландія на шляху до змін Коли світові шахтарі, нафтовики, будівельники і промисловці через кілька років доберуться до Гренландії, щоб під швидко спадаючим крижаним покривом видобувати руду, викопне паливо і мінерали,  прем'єр-міністр Алека Хаммонд пильно за ними спостерігатиме. 

Інуїтський лідер країни з населенням усього 56 тис. людей, які живуть у віддалених, розміщенних на великих відстанях громадах в основному з рибного лову й полювання, знає, що приїзд десятків тисяч іноземних робітників буде як економічно важливим, так і культурно руйнівним, як і все в історії Гренландії.

"Шок буде великим. Але раніше ми вже зіткнулися з колонізацією, епідеміями та модернізацією," говорить вона. " Рішення, яке ми приймаємо (а саме, відкрити країну для видобутку та виробництва нафти) буде мати величезний вплив на наш спосіб життя та самобутню культуру ".

Читати також: Зміна клімату: Північний схід Гренландії починає танути 

"Але ми повинні триматися верхівки. Ми вразливі, але знаємо, як адаптуватись", - сказала вона під час останнього візиту до Норвегії.

Зміна клімату , за її словами, ставить Гренландію у саме серце геополітики 21-го століття . В час, коли льоди відступають, країна рухається від нейтралітету у світових справах до центру уваги в новій міжнародній гонитві за ресурсами. "Зміна клімату, і як результат, нова індустріалізація приносить нові ризики. Треба розуміти, що наслідки будуть як позитивними, так і негативними," - говорить вона.

Крім того, що відступ крижаного покриву зробив можливим видобуток корисних копалин в раніше недоступних районах, але колосальне танення морського льоду в Арктиці може протягом одного-двох поколінь перемістити Гренландію на досить прибутковий заполярний (трансарктичний) торговий шлях між Тихим і Атлантичним океанами.

прем'єр-міністр Алека Хаммонд Хаммонд, чий батько помер, провалившись під лід, коли їй було 7 і яка виросла без водопроводу і центрального опалення, зараз в центрі уваги світових лідерів, які бачать Арктику в якості нової стратегічної зони.

Китайські, американські, російські, британські, японські, корейські та інші компанії пред’явили свої претензії на її ресурси, і уряд вже видав понад 120 ліцензій на розвідку нафти і газу, залізної руди, урану, смарагдів та нікелю, а також і на найбільші за межами Китаю родовища рідкоземельних елементів, які є життєво важливими для цифрових технологій.

Гренландія, яка шукає незалежності від Данії, є політично і соціально розділена. Причому, багато хто говорить, що Хаммонд і її новий уряд рухаються занадто швидко.

"Якщо ви хочете стати багатим, це має свою ціну", говорить Аккалюк Лінге, гренландець, голова Іннуїтської Приполярної Ради, представник інуїтів Аляски, Гренландії та Канади в ООН і на інших форумах.

"Люди повинні уявляти наслідки припливу іноземної робочої сили. Бути меншістю у своїй власній країні - це те, що ви хочете? Ми повинні бути більш реалістичними. Ми повинні бути дуже обережні, запрошуючи іноземні гірничодобувні компанії . У нас вже є досвід, коли цілі міста були змінені під впливом датських підрядників. Нам не вистачає спеціалістів у багатьох областях, як, наприклад, охорона здоров'я. 56 тис. людей всього не зроблять,"- говорить він.

Гренландія

Кількість іноземних робітників необхідних, для видобутку мінералів у Гренландії коливається в діапазоні від 10 до 200 тисяч. Компанія «Ландн Майнін», яка підтримує відкладений проект по будівництву шахт залізної руди, як очікується, приведе 2000 – 3000 китайців.

"Ми побоюємося, що робітників буде забагато. Було б краще, якби заробітчани жили в таборах, але все одно буде взаємовплив", - сказав Лінге.

"Ми вже звикли до рибної промисловості, що прийшла у Гренландію, але ми не знаємо культуру шахтарів і скільки їх хлине до нас".

Але Хаммонд відповідає, що це тому, що тривалий час Гренландія була економічно і політично ізольована і тому впродовж останніх 30 років процесом модернізації не надто добре керували. Вона стверджує, що країна не має іншого вибору, окрім як швидко рухатися вперед і домагатися незалежності від Данії.

Хаммонд, колишній міністр сім’ї Гренландії, що працювала в громадах інуїтів в Канаді і вдома, бачила, як швидкі культурні та економічні перетворення спустошили полярні громади. Гренландія має найвищий рівень самогубств у світі, і молоді люди особливо страждають від серйозних психічних захворювань і депресії . Згідно з урядовими даними, кожна п’ята людина там намагалась вбити себе в якийсь момент свого життя.

Є багато причин, але зіткнення традиційної та сучасної західної культури вважається коренем багатьох спроб самогубства. "Ми так часто стикалися з самогубствами цими роками. Це завжди відбувається тоді, коли людина відчуває, що нічого не може дати суспільству,"- говорить вона.

І гонитва за ресурсами принесе з собою нові проблеми зі здоров'ям. "Ми повинні протидіяти хворобам індустріалізації, в тому числі діабету і хворобам серця. Наш спосіб життя посуватиметься до такого ж, як у Європі та Північній Америці", - сказала Хаммонд.

"Програма модернізації за останні 30 років допомогла не всім. Нові розробки матимуть значні наслідки для всіх, але вони спроектовані так, щоб зробити сильнішими домовласників. Нам потрібно знайти способи, щоб допомогти людям адаптуватися. Потрібні гроші, щоб бути в змозі допомогти домогосподарствам.

"Сто років тому ми всі жили в громадах менших ніж по 200 осіб. Зараз чверть населення живе в столиці Нук і тільки 20 відсотків живуть в селах. Традиційні цінності швидко втратилися за цей час", - говорить вона.

Для Кліматінфо переклала та підготувала Надія Хаєцька

Редактор: Марина Веселик

Поділитись в соціальних мережах: