strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Зміна клімату відкриває двері смертельним захворюванням

Нові віруси через зміни клімату Науковці застерігають, що людство може зіткнутися із епідеміями небачених досі хвороб через те, що глобальне потепління змушує тварин і паразитів шукати нові середовища для проживання.  

За словами науковців, надзвичайні ситуації, пов'язані із хворобами, такі як спалах вірусу Ебола у Західній Африці або поширення лихоманки Західного Нілу у Північній Америці, можуть бути наслідками зміни клімату та навіть почастішати, якщо Земля продовжуватиме нагріватись.  

Причиною цього є те, що зміна кліматичних умов дозволяє комахам, які переносять хвороби, та їхнім тваринам-господарям, які слугують як природні резервуари інфекції, поширюватися на нові території.

Малярія, від якої щороку помирає близько 600 000 людей, поширилася на вищі широти та в гірські регіони в пошуках нових жертв.

Але, як стверджують вчені, цим проблема не обмежується. Легкість пересування, міжнародні перевезення продуктів рослинного та тваринного походження у великих обсягах, а також зростаюче руйнування людиною екосистем – ось усі фактори, що сприяють поширенню так званих нових інфекційних хвороб (НІХ).

Збудники хвороб  

Можливо, є ще одна причина: люди досі не усвідомлюють, наскільки швидко паразити або інші збудники захворювань пристосовуються до обставин.

Зоологи Деніел Брукс з Унверситету Небраски-Лінкольну та Ерік Хоберг, що працює у Національній колекції паразитів, стверджують у статті журналу «Філософські доробки Королівської спільноти», що зміни клімату призводять до зміни середовища проживання. А зміна середовища проживання означає, що тварини стають вразливими для нових патогенів – тобто будь-яких організмів, що можуть стати причиною захворювання - та паразитів.

Це означає, що л юдство поступово буде все менш захищеним від епідемій нових захворювань у небачених досі масштабах . Але, за словами професора Брукса, це не буде схоже на сюжет науково-фантастичного фільму 1971 року «Штам «Андромеда», де герої мали справу із однією глобальною інфекцією.

«На нас чекає багато локалізованих спалахів, що перш за все вдарять по системі охорони здоров'я як людей, так і тварин,– каже він. – Це буде повільний і болісний кінець».

Патогенні мікроби еволюціонують таким чином, щоб вижити в організмі господаря, час від часу знаходячи нового. Існувало припущення, що завдяки тому, що еволюція – процес поступовий, нові випадки зараження організмів-господарів інфекціями будуть рідкісним явищем. Але мікроорганізми виявилися набагато рішучими.  

Коли через людську діяльність павукоподібні мавпи та мавпи-капуцини зникли з Коста-Рики, їхні паразити миттєво перекинулися на місцевих мавп-ревунів. Коли у Канадській Арктиці змінилося температурне поле, легеневі нематоди рушили на північ, змінивши господарів з північноамериканських оленів на вівцебиків.  

Звідси можна зробити висновок, що патогени є більш мінливими та гнучкими, ніж будь-хто міг припустити. Тобто зі зміною клімату людство, скоріш за все, матиме справу зі ще більшою кількістю нових інфекційних захворювань.  

Двоє науковців пропонують «фундаментально змінити концепцію» мислення щодо хвороб.  

«Навіть не дивлячись на те, що в паразита можуть бути вельми специфічні відносини з одним конкретним господарем в одному конкретному місці, знайдуться й інші господарі, не менш сприйнятливі», – каже професор Брукс.  

Здатність опиратися інфекції теж може розвиватися, але це означає, що патогени зі збудників гострих захворювань перейдуть у категорію хронічних.

Неочікувані обставини  

Тож урядовці сфери охорони здоров'я та вчені-ветеринари будуть змушені працювати разом, щоб впоратися із надзвичайно неочікуваними обставинами, особливо враховуючи те, що зміни клімату починають переписувати основні правила.  

«Із результатів палеонтологічних досліджень видно, що види із великою географічною зоною проживання та високою здатністю до розсіювання по ній, найбільш успішно переживають масштабні зміни у навколишньому середовищі та випадки масового знищення», – підводять підсумки два автори.

«Таким чином, ті мікроорганізми, що успішніше за всіх переживуть глобальні зміни клімату, стануть першоджерелом нових інфекційних захворювань (НІЗ), тож навіть вимирання організмів-господарів не обмежить ризик виникнення НІЗ ».

  «Тож ця планета являє собою еволюційне та екологічне мінне поле, де мільйоні людей, їхні врожаї свійські тварини щодня наражаються на небезпеку НІЗ» – Climate News Network.

Для КліматІнфо переклала та підготувала  Еліна Сардалова

Редактор: Наталія Гуральчук

Поділитись в соціальних мережах: