strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Зміни клімату роблять навколишнє середовище «блакитнішим»

Екологи повідомляють, що навколишнє середовище змінює свій «колір» на блакитний, що може мати ризикові наслідки, пов’язані зі зникненням деяких видів тварин.

У масштабному дослідженні, під час якого було вивчено величезну базу даних, і недавно опублікованому у виданні Британської Екологічної Спілки у Журналі Екології Тварин, науковці дослідили наскільки швидко чи повільно змінюються популяції тварин та середовища їх існування з часом, який деякі екологи називають «кольором спектру».

Екологи дослідили зв’язок між коливаннями показників навколишнього середовища та коливаннями у популяціях тварин за останні 30 років. Для відображення цих коливань дослідники користались поняттям кольорового спектру. Червоний колір, зокрема, позначав повільні зміни популяції чи її середовища існування із плином часу (наприклад, температура океану). Блакитний колір означав порівняно швидші зміни (наприклад, температура повітря). Згідно із існуючими моделями та теоріями, спектральний колір навколишнього середовища визначає спектральний колір тваринних популяцій. Екологи вперше зібрали базу даних для підтвердження цих теоретичних моделей.

Бернардо Гарсіа-Каррерас та доктор Даніель Реуман з Імперського Коледжу Лондона дослідили три великих бази даних. Одною із них була База Даних Всесвітньої Динаміки Популяцій, звідки вчені взяли інформацію про зміни в популяціях 147 видів птахів, ссавців, комах, риб та ракоподібних за останні 30 років. Дві інші сукупності даних, які було досліджено – це температурні дані Кліматичного Дослідницького Союзу та Всесвітньої Мережі Історичної Кліматології. Остання містила дані погодних станцій всього світу, зібрані протягом ХХ століття.

Це дослідження не лише підтвердило взаємозалежність кольорів на карті природного середовища та змін у популяціях тварин, але і відкрило факт, що природа стає «блакитнішою», іншими словами – змінюється швидше з плином часу.

Доктор Реуман зазначає: «Використовуючи бази даних, ми вперше показали зв’язок зміни кольору на картах природного середовища зі змінами в популяціях: червоніші середовища населяють червоніші популяції, більш блакитні середовища заселяють більш блакитні популяції. Ми також дійшли висновку, що навколишнє середовище змінюється - стає блакитнішим - безсумнівно через зміни клімату».

«Зміна кольорів середовища спирається на зміни «спектральних кольорів», проте, це не означає, що червоніші території є теплішими. Спектральний колір дає змогу зобразити швидкість зміни температури з часом. Якщо коливання температури порівняно повільні, то це означає, що температура має «червоний» спектр, і якщо зміни швидкі, то температура має «блакитний» колір. Коли ми говоримо про те, що температура стає «блакитнішою», ми маємо на увазі, що коливання температури стають все швидшими із плином часу,» - зазначає Гарсіа-Каррерас.

Результати цього дослідження набули великої важливості, оскільки попередні дослідження показали, що спектральний колір популяції визначає ризик її зникнення. Згідно із деякими нескладними моделями, блакитніші популяції – ті, які змінюються швидше із плином часу – менше піддаються ризику зникнення. Це пов’язано із тим, що, як правило, після несприятливих умов існування швидше наступають сприятливі умови, якщо середовище має тенденцію швидко змінюватись. Доктор Реуман зазначає: «Трохи раніше стало відомо, що спектральний колір популяцій пов’язаний із ризиком зникнення популяцій, а наші результати показали, як зміни клімату впливатимуть на ризик зникнення популяцій, що визначається кольором популяції».

Проведене дослідження, здається, є гарною новиною для видів, що знаходяться на межі зникнення, проте дослідники попереджають, що існують також і інші загрози. «Ця гарна новина зводиться нанівець процесами втрати місць існування, надмірною експлуатацією та іншими факторами, які значно сильніше впливають на ризик зникнення популяції, ніж її колір,» - зазначає доктор Реуман.



]]> ]]>

 Для  КліматІнфо  переклала  ]]> Глиняна Софія ]]>

Поділитись в соціальних мережах: