strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Зміни клімату та новий етап розвитку енергетики

Результати досліджень: великі озера з талих льодовиків можуть постачати екологічну електроенергію.

Зовсім скоро усі льодовики в Альпах повністю розтануть – тому, вважають експерти, в Швейцарії з’явиться близько 40 нових озер. І вони стануть одночасно шансом та небезпекою.

Фото: Чи є плюси зміни клімату? Танення льодовика Фее в Саас Фее, Швейцарія

Замість атомної енергетики – енергетика з озер, що утворилися внаслідок танення льодовиків: саме цю можливість зараз досліджує команда на чолі з гляціологом   Вілфрідом Хеберлі (Wilfried Haeberli) з Інституту географії Цюрихського університету   в рамках національної дослідницької програми. Науковці стверджують, що в районі гірського масиву Альпи, завдяки досить швидкому таненню льодовиків, утвориться цілий ряд нових великих озер. В рамках Національної програми досліджень   (Nationales Forschungsprogramm NFP 61)   поряд з іншими розглядаються також і такі позитивні аспекти як, наприклад, використання цього явища для туризму та виробництва електроенергії.

"Нові озера можуть відігравати важливу роль у майбутньому енергопостачання, вони досить привабливі для накопичення струму з відновлюваних джерел", цитує видання " Sonntagszeitung " гляціолога Хеберлі. Завдяки новим озерам можна загачувати більше води та, відповідно, виробляти більше електроенергії, каже професор   ETH (Anton Schleiss)   в розмові з " Sonntagszeitung ". Водночас з’явиться можливість будувати більше гідроакумулюючих електростанцій для накопичення струму. Дослідник ETH розглянув також економічні аспекти нових гідроакумулюючих станцій. На його думку, навіть з урахуванням сьогоднішніх цін на енергоносії, такі станції є "досить цікавими інвестиціями".

Небезпека альпійського цунамі

Але такі озера створюють серйозну загрозу, оскільки порушується рівновага навколо них, пишуть на веб-сторінці дослідження, інформацію з якої опублікувала газета " Sonntagszeitung ". Відступаючі льодовики та багаторічні мерзлоти можуть спричинити зсуви гірських масивів в нові озера та буруни, долини, вірогідно, потерпатимуть від повеней. Зараз для науковців, економістів та політиків важливо вирішити питання, як знайти баланс між можливістю використання та можливими загрозами цього явища.

У дослідженні розглядалися такі аспекти як: підпірні потужності та гідроелектропотенціал озер; заходи для захисту від паводків; вплив на витрати донних наносів, а також вплив на екологію. Окрім того, обговорювалися правові питання стосовно власності, фізичної та юридичної відповідальності.

"Ми розраховуємо, що до 2050 року розтане половина льодовиків, які ми мали в 2000 році, а до кінця століття розтануть майже усі льодовики, і натомість з’явиться багато озер", пояснює Хеберлі у відео супроводі до дослідження. Ці нові озера мають зацікавити власників електростанцій, які шукають об’єкти концесії. Підприємства-виробники електроенергії повинні внести такі озера у свої стратегії розвитку.

Підпір талої води

Саме глобальне потепління дарує Швейцарії незвичайний потенціал розвитку гідроенергетики. У спільному дослідженні науковці з Федеральної політехнічної школи Лозанни та Цюрихського університету дійшли висновку, що за наступні кілька десятиліть виникне до сорока великих льодовикових озер, які будуть придатні для використання в галузі гідроенергетики.

Нові озера важливі, перш за все, взимку

Науковці розглядають кілька можливостей використання озер із талих льодовиків: "Протягом року ми можемо підпирати більше води і таким чином накопичувати електроенергію, а також ми можемо будувати гідроакумулюючі станції", говорить професор   Антон Шляйс , керівник лабораторії гідротехнічного будівництва Федеральної технічної школи Лозанни.

На такий сценарій Шляйс розрахував стосовно льодовика Corbassière у кантоні Вале. Саме там з талої води утвориться велике озеро. За допомогою штольні його можна з'єднати з водосховищем Mauvoisinsee, що знаходиться нижче. Таким чином, на гідроакумулюючій станції можна буде виробляти до 500 мегават струму. "Нове озеро з дамбою висотою до 40 метрів та об'ємом близько 50 мільйонів кубічних метрів буде досить зручним для виробництва електроенергії в роки з холодними зимами," каже Шляйс. Додаткова гідроакумулююча станція виправдає себе навіть за сьогоднішніх умов та цін на електроенергію.

Фахівець з льодовиків Хеберлі у підпірних спорудах для нових льодовикових озер вбачає додатковий ефект: "Розглядаючи реалістичні сценарії потепління, мусимо визнати, що до кінця століття ми побачимо вершини Альп без льодовиків." Зменшення багаторічної мерзлоти порушить стабільність скель та схилів. Таким чином, зростає ризик значних гірських зсувів у нові озера та небезпека бурунів. Долини можуть бути затоплені. "Завдяки тому, що ми підіпремо воду озер будівельними спорудами, ми зменшимо цю загрозу. Зможемо регулювати рівень води та спускати її, якщо, наприклад, виникла загроза зсуву. Якщо ми збудуємо ці мури для захисту від небезпеки, буде доцільним перевірити можливості використання гідрологічної сили", говорить Хеберлі.

Залишилося не так уже й багато часу. "Для проектування та втілення проектів гідроакумулюючих та гідроелектростанцій потрібні десятиліття. Та льодовики тануть дуже швидко", стверджує Хеберлі. "Якщо ми бажаємо втілити в життя такі проекти, етап проектування ми маємо розпочати вже зараз. Державні установи повинні, перш за все, в рамках концесій під електростанції вирішувати, чого саме вони бажають," говорить керівник проекту національного фонду.

Частина результатів досліджень буде опублікована на цьому тижні. Хеберлі та Шляйс переконані: мрії про те, що Швейцарія стане батареєю Європи, можуть стати реальністю завдяки новим льодовиковим озерам.

Президент партії CVP Крістоф Дарбелей (Christoph Darbellay)   не приховує радості: гідроелектроенергетика має досить великий потенціал, а зараз, як ніколи раніше. "Використання льодовикових озер стане зручним шансом", говорить він. Подібні дослідницькі проекти дуже важливі. "Я дуже сподіваюся, що завдяки таким дослідженням ми знайдемо цікаві рішення", стверджує голова партії. Також владні структури з питань енергетики впевнені, що в майбутньому льодовикові озера можуть бути використані кількома способами: варто перевірити можливість втілення цього проекту в життя.


ETH (Eidgenössische Technische Hochschule Zürich) - Федеральна вища технічна школа Цюріха, технічний університет в Цюріху, Швейцарія. Один з двох федеральних технічних університетів країни. Згідно з актуальними рейтингами університетів світу належить до кращих навчальних закладів у галузі технічних та природничих наук. - Християнсько-демократична народна партія Швейцарії

Для   КліматІнфо  переклала та підготувала   ]]> Оксана Дущенко ]]>

Редактор: Христина Копиця

Поділитись в соціальних мережах: