strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Бутан: уроки екології від гімалайського королівства

Бутанський Будда Статуя Будди прославляє вуглецевий нейтралітет. Чого ж може навчити ця країна зволікачів, які зберуться у Парижі вже у грудні? «Країна дракона-громовержця» — таку назву Бутан отримав через сильні шторми, які гуляли в Гімалаях, — орієнтується на показник «валового національного щастя».

На фото: Бутанський гігант висотою 51,5 метрів – статуя Будда Дорденма, яка височіє над Тхімпху, є однією з найбільших у світі (Flickr/ Michael Foley )

У Королівстві Бутан показники викидів парникових газів дорівнюють нулю, адже усі промислові викиди одразу ж поглинаються деревами, що покривають ¾ королівства.

У Конституції йдеться про те, що 60% території покрито лісами, отож парникові гази гармоніюють поруч із населенням та природою.  

«Ми, можливо, і маленька країна, і наш вплив не такий аж великий, але ми завжди стараємося запровадити нові природоохоронні проекти» ,  — говорить в інтерв’ю журналу RTCC (інтернет-журнал «Реагування на зміну клімату») Кінлей Дордж, мер міста Трімпху і чемпіон з розвитку міста.

«Мало наголосити на тому, що Бутан має проблеми з ресурсами, але навіть з цим ми не шукаємо вирішення нагальних питань з ресурсами через забруднення чи вирубування лісів ».  

Ще до конференції у Парижі 200 країн надіслали свої обіцянки знизити викиди вуглецю до Міжурядової групи експертів з питань зміни клімату.  Дослідники з чотирьох європейських науково-дослідницьких команд та радіолокаційна станція спостереження (Climate Action Tracker (CAT) вщент розбили політику, яка існувала з 2009 року.

Читати також: 2015-й – доленосний рік у боротьбі зі зміною клімату

На засіданні у Копенгагені, яке було ініційовано науковцями, держави домовилися обмежити глобальне підвищення температури до рівня нижче 2 градусів за Цельсієм.

За допомогою цього термометра радіолокаційна станція спостереження «CAT» визначає колір для кожної країни. Бутан світиться зеленим.

радіолокаційна станція спостереження «CAT»

Організація «CAT» найменувала Бутан «зразком для наслідування», адже Бутан одна із 24 країн (включно з блоком ЄС) слідкує за екологічними наслідками.

Коста-Рика, Ефіопія та Марокко досягнули  «достатньої»  позначки. Зобов’язання США і Китаю досягнули лише  «середньої»  позначки, поряд із ЄС. Дев'ять країн , у тому числі Австралію та Росію,  затаврували «невідповідними».

Читати також:  Коста-Рика вже 100 днів використовує лише 100% відновлювані джерела енергії

Навряд ситуацію в Бутані можна назвати типовою. З кількістю населення 760 000, де дохід на одну людину становить менше ніж 2 000 дол. США, 90% їхніх скромних потреб задовольняються  великими гідроенергетичними ресурсами . У першу чергу, освоюється потенціал річок Ванг і Пуна-Цанг, приток Брахмапутри.

Сам Бутан здатний фінансувати не більше 10% усіх витрат на капітальне будівництво. Решта коштів надходять від Індії, МВФ, ООН, Азіатського Банку Розвитку. Успіх п'ятирічних планів залежить від регулярності надходження індійських інвестицій та кваліфікації індійських фахівців.

Початок експортної гідроенергетики Бутану було покладено ГЕС в Чукхе потужністю 336 МВт  був повністю фінансований південним сусідом.  Натомість, Індія купує електроенергію ГЕС за досить низькими цінами.

Наступною сходинкою розвитку гідроенергетичного потенціалу країни стала  ГЕС «Тала"  на річці Ванг потужністю 1020 МВт. Зараз  на річці Пуна-Цанг триває будівництво двох великих ГЕС потужністю 1200 МВт і 990 МВт.  Гідроенергетичні плани маленького королівства дуже серйозні - в 2020 році планується мати 10 000 МВт орієнтованих на експорт ГЕС.

Чого ж може навчити ця крихітна країна гігантів економіки?

«Чесних угод» ,  — говорить Ніклас Хоне, член Інституту досліджень зміни клімату в Німеччині та працівник радіолокаційної станції спостереження.

Учений також нагадує про обіцянки Бутану, які пролунали у 2010 році після саміту, який відбувся у Копенгагені, і зараз країна передає свій план Парижу.  «У той час не було ніяких зобов’язань, не існувало вуглецевої нейтральності, — говорить науковець, — і це було феноменально, що така маленька країна взяла на себе такі зобов’язання».  

Для Бутану, який перейшов від абсолютної монархії до конституційної  монархії та  парламентської демократії у 2008, але у якому монархія досі відіграє чималу роль, озеленення залишається серйозним питанням

Наприклад, згідно з Reuters , який у свою чергу посилається на державний реєстр транспортних засобів, електромобілі були введені в користування у країні у 2014 році і становлять близько однієї десятої від загального числа автомобілів.

А вже у червні у книзі Рекордів Гінесса бутанці прославився новим рекордом:  100 чоловік насадили 49 672 насаджень  за 1 годину.

Бутанський рекорд

Виконавчий Секретар Рамкової Конвенції ООН із зміни клімату Крістіна Фігарес визнала це «натхненням для світу».

Читати також:  Чому кожна країна могла б повчитися в Еквадору

І як статуя Будди споглядає на все місто, так і Бутан зараз лишається маяком для багатьох країн.  

Для КліматІнфо переклала та підготувала Надія Грица

Редактор: Ірина Коцюбинська

Поділитись в соціальних мережах: