strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Питання й відповіді: торгівля викидами

Квоти на викиди Друга стадія впровадження європейської схеми торгівлі викидами тривала у 2008-2012 рр. і плани щодо третьої стадії (2013-2020 рр.) щойно оголошені. Марк Мілнер пояснює, як працює ця система.

Що таке європейська схема торгівлі викидами?

Європейська схема торгівлі викидами (далі СТВ) була розроблена, щоб обмежити карбонові викиди від найбільших джерел забруднення в ЄС на зразок виробників електроенергії, сталі, цементу, кераміки. Міністри ЄС з питань довкілля минулого року ухвалили, що авіація увійде до цього списку з 2012 р.

Як вона діє?

СТВ — це система торгівлі квотами (cap and trade). Країнам призначені кількісні дозволи на викиди карбону національного масштабу, які потім розподіляють між собою компанії, зареєстровані в системі. Якщо компанії викидають більше, ніж дозволено, вони мають придбати дозволи на надлишок. Якщо вони викидають менше, то можуть продати невикористані квоти.

Коли схема почне діяти?

СТВ вже почала діяти. Сам початок припав на 2005 р., однак наступна стадія проекту стартувала 1 січня 2008 р. і має тривати 5 років.

Наскільки ефективною була система досі?

Першу стадію навряд чи можна оцінити як успішну. У перший рік кількість квот перевищила дозволене забруднення, перетворивши ціну на карбон — основу всієї системи — на майже незначний дріб’язок.

Що нового на другій стадії може зарадити цього разу?

Єврокомісія значно обмежила квотування. Вона стала вимагати скорочення на 5% відносно рівнів викидів 2005 р. — еквівалент близько 2 млн т СО2 щороку. Критиків, однак, хвилює те, що деякі шкідливі виробництва можуть «викрутитися» завдяки інвестуванню у проекти зі зменшення викидів поза ЄС.

Скільки коштують квоти?

Більшість квот дають промисловцям безкоштовно. Оскільки виробництва, які викидають менше, ніж встановлено в їхній квоті, можуть продавати невикористані квоти — які вони отримують безкоштовно — скептики стверджують, що деякі компанії отримали нагоду казково розбагатіти.

Що станеться, коли скінчиться друга стадія?

Єврокомісія вже розкрила плани щодо третьої стадії СТВ, яка триватиме з 2013 р. до 2020 р.

Що зміниться?

Її (Єврокомісії — прим. перекл.) пропозиції, що їх мають ще схвалити Європарламент і Рада Міністрів, полягають у розширенні обсягу системи, яка відтепер стосуватиметься викидів усіх парникових газів, а також багатьох промислових секторів, зокрема виробництва алюмінію та амонію.

Чи зменшиться забруднення?

План комісії розроблений так, щоб забезпечити суттєве скорочення рівнів дозволених викидів у секторах, яких стосується схема — на 21% менше у 2020 р., ніж у 2005 р. Комісія також розраховує на 10%-е скорочення в галузях, для яких СТВ не діє.

Хто керуватиме схемою?

Рішення щодо квот на викиди прийматимуть на загальноєвропейських засадах (участь братимуть усі країни-члени ЄС — прим. перекл.), а не на національних, як це відбувається нині.

Чи будуть надавати квоти промисловцям і надалі безкоштовно?

Виробникам електроенергії повідомили, що у разі прийняття плану вони повинні будуть купувати будь-які дозволи на забруднення за принципом аукціону з самого початку третьої стадії. Цей хід розробили, щоб зменшити неймовірні прибутки виробників електроенергії . Інші промисловці мали дочекатися 2010 р., щоб дізнатися, які квоти встановлені для них (див. п. 11 Директиви СТВ, зміненої 2009 р. — прим. перекл.).

Це подіє?

Якщо третя стадія принесе очікувані скорочення викидів, ціни на карбон зростуть. Багато залежить від прийняття цих пропозицій у майбутньому.

Для КліматІнфо переклала Юля Войтенко

Поділитись в соціальних мережах: