strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Швидке танення Арктики може стати бомбою з годинниковим механізмом

танення вічної мерзлоти навколо Ліверпульської затоки Метан, що виділяється при таненні вічної мерзлоти, може спричинити катастрофічні зміни клімату і коштувати світові 60 трильйонів доларів. Знімок із супутника демонструє  танення вічної мерзлоти навколо Ліверпульської затоки у північно-західній приарктичній частині Канади. Група економістів та полярних дослідників стверджує, що швидке танення Арктики може запустити відлік годинника «економічної бомби сповільненої дії», здатної принести трильйони доларів збитків і підірвати світову фінансову систему.

Уряди і підприємства очікували , що потепління в Арктиці , яке спостерігалося протягом останніх 20 років, стане благословенням для економіки, бо відкриє доступ до нових газових та нафтових родовищ і дозволить прокласти короткі маршрути з Європи до Азії. Однак за висновками дослідників, які вперше підрахували наслідки танення арктичної вічної мерзлоти для світової економіки , один-єдиний викид метану у районі Східно-Сибірського моря « може коштувати 60 трильйонів доларів (39 трильйонів фунтів стерлінгів)».

Вчені стверджують, що навіть повільне виділення набагато меншої кількості метану із його величезних покладів у вічній мерзлоті може спровокувати катастрофічні зміни клімату і «карколомні» економічні збитки .

Читати також: Танення вічної мерзлоти підвищує температуру на Землі 

Площа арктичних морських льодів, які з кожним роком дедалі швидше тануть, зменшується небаченими досі темпами. У середині вересня 2012 року вона зменшилася до 3,5 млн. км2, що становить 40% її площі у 1970-х роках. Не тільки площа, але й товщина льодового покриття зменшується, а відтак деякі дослідники прогнозують до 2020 року повне очищення Північного Льодовитого океану від плавучих льодів влітку.

Танення вічної мерзлоти

Збільшується небезпека того, що з відходом плавучих льодів потеплішають моря і з прибережної вічної мерзлоти вивільниться ще більше метану . Дослідники говорять, що парниковий газ зі Східного Сибірського шельфу – величезного резервуара – або виділятиметься повільно протягом 50 років, або катастрофічно швидко протягом меншого періоду.

Читати також:   Дослідники спостерігають танення вічної мерзлоти

Крім того, результати зникнення льоду дадуться взнаки і на великій відстані від полюса, адже цей регіон відіграє ключову роль для всієї Землі і таких її підсистем, як океани і клімат. «Неминуча втрата арктичних морських льодів на період літа матиме величезні наслідки як для пришвидшення кліматичних змін, так і для виділення метану з прибережних вод, адже тепер влітку вони нагріватимуться», – говорить кембриджський професор Пітер Ведхемс, який очолює Групу фізики полярних територій океанів і є одним із авторів дослідження, опублікованого у журналі Nature.

зникнення льоду

«Цей потужний викид метану суттєво позначиться на світовому соціумі та економіці . Велика частина цього тягаря припаде на країни, що розвиваються: їм доведеться зазнати екстремальних погодних умов, повеней, проблем зі здоров’ям населення та сільським господарством», – стверджує він.

Автори, використовуючи «Звіт економічних наслідків зміни клімату» Ніколаса Стерна, вирахували, що 80% усіх спричинених глобальним потеплінням витрат доведеться понести небагатим економічним системам Африки, Азії та Південної Америки . «Затоплення низинних територій, жорстока спека, посухи та урагани – усе це посилюється від додаткових викидів метану», – зазначають автори. Вони наголошують на тому, що світові економічні інституції не взяли до уваги загрози, пов’язані зі швидким таненням льоду, і що єдиний негативний економічний наслідок потепління Арктики, який було наразі враховано, – це ризик виливів нафти.

Однак учені говорять, що економісти не бачать загальної картини. Співавтор дослідження, професор Ґейл Вайтмен із Роттердамської школи менеджменту, зазначає: «Ані Всесвітній економічний форум, ані Міжнародний валютний фонд не визнали небезпеки перетворень в Арктиці для економіки. [Вони мають] звернути увагу на цю бомбу із годинниковим механізмом. Вартість лише одного величезного викиду метану у 2012 році для світової економіки наближається до 70 трильйонів доларів».

Звіт у журналі Nature було опубліковано саме в той час, коли світові судноплавні компанії готувалися відправити рекордну кількість суден через північні територіальні води Росії, скорочуючи шлях між Азією та Європою більше ніж на 35% і зменшуючи вартість майже на 40%.

танення льодовиків За інформацією російських офіційних джерел, наразі 218 суден із Кореї, Китаю, Японії, Норвегії, Німеччини та інших країн звернулися по дозвіл скористатися Північним морським шляхом. У цьому коридорі використовується Берингова протока між Сибіром та Аляскою. Він відкривається лише на декілька місяців впродовж року, і то за допомогою криголама.

Читати також: Зменшення викидів сажі та метану може пригальмувати глобальне потепління  

Однак після рекордного танення арктичних морських льодів судноплавні компанії налаштовуються на використання цього шляху. У 2012 році по всій довжині шляху від Атлантичного до Тихого океану пройшли 46 суден, тоді як у 2011 році – лише 4. На маршруті від Норвегії до Китаю навіть для стандартного транспортного судна цей коридор може заощадити 10-15 днів шляху і сотні тонн палива.

Інформація за цей тиждень із супутника Національного інформаційного центру з досліджень снігу і льоду в Боулдері, штат Колорадо, засвідчує, що лід зникає швидше і площа втрат – 8,2 млн. км2 або 3,2 млн. кв. миль – наближається до рекордної відмітки за минулий рік. 130 000 км2 розтануло з 1 по 15 липня. «Якщо порівняти площу льодової поверхні за 1981 та 2010 роки, то на 15 липня площа льодової поверхні зменшилася на 1,06 км2 (409 000 кв. миль)», –заявив представник Національного інформаційного центру.

Для КліматІнфо переклала Ірина Серебрякова

Редактор: Марина Веселик

Поділитись в соціальних мережах: