strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

14 фактів, які варто знати про зміну клімату

14 facts abot IPCC 5th report До яких кліматичних змін слід готуватися людству у найближчому майбутньому – нещодавно озвучила Міжнародна група експертів з питань зміни клімату ( ]]> IPCC ]]> ). Раз на сім років вчені МГЕЗК готують спеціальну доповідь, яка буде використовуватися протягом багатьох років як життєво важливий ресурс для науки про клімат.

Основні аспекти цьогорічної доповіді були оприлюднені на брифінгу, організованому Climate Group. Троє провідних авторів оголосили основні тези своїх робіт. А ми пропонуємо 14 фактів, які варто знати звичайній людині.

Так, один з координуючих авторів доповіді Денніс Гартман (англ. Dennis Hartmann) заявив: «Потепління безсумнівно відбувається».

 «Враховуючи усі докази, ми дійшли висновку, що люди є домінуючою причиною змін у кліматичній системі », – підкреслив автор Натаніель Біндофф (англ. Nathaniel Bindoff).

Читайте також Новий етап в кліматичній війні: П’ята експертна доповідь зі зміни клімату 

«Океани все ще приймають тепло», – теза вченого Йохема Мароцке (англ. Jochem Marotzke ), котрий особливу увагу приділив оцінці кліматичних моделей.

 Що ж слід знати про звіт МГЕЗК пересічній людині?

 1. Зміни відбуваються зараз і здійснюємо їх ми: у доповіді йдеться, що Земля однозначно змінюється , і є докази того, що саме люди відіграли значну роль у її змінах протягом останніх 60 років.

 2. Вчені із 95-100-відсотковою впевненістю заявляють, що саме людина викликає зростання температур повітря : останні п'ять експертних звітів МГЕЗК доводять, що наука про клімат отримує все більше доказів нагрівання планети, а люди є основною причиною цього.

Читайте також У вчених більше немає сумнівів, що зміни клімату викликані людиною 

 3. Найтепліші 30 років: з 1880 по 2012 рік поверхня Землі нагрілася на 0,85°С, потепління на 0,6°С відбулося з 1950 року, а « період з 1983 по 2012 роки був, ймовірно, найтеплішим 30-річним періодом за минулі 1400 років ».

 4. Перерва? Яка перерва? У доповіді не згадується слово «перерва» , але дійсно описується довгострокове і короткострокове підвищення температури. У період з 1880 року 9 найтепліших років спостерігалися після 1998 року. Surface ocean Co2 and pH

5. Окислення океанів: чим нижчий рівень рН, тим вищий рівень кислотності . Рівень рН поверхні океану знизився на 0,1 від початку індустріальної ери, «відповідно, на 26% зросла концентрація іонів водню».

 6. Глобальне забруднення атмосферного максимуму: вперше провідні кліматологи офіційно вказали абсолютну верхню межу викидів парникових газів для обмеження потепління. Аби мати 66-% шанс обмеження потепління до 2°C, світ не може випромінювати більше 1000 гігатонн вуглекислого газу , або 800 гігатонн при обліку викидів метану та зміну землекористуванні. До слова, до 2011 року людством було випущено 531 гігатонну СО2. Відомі запаси викопного палива становлять 2795 гігатонн, тобто спалювання більше 10% з них спричиняє двоградусне потепління в усьому світі.

Global average sea level change  7. Зростання рівня моря і потепління: в океанах відбувається збільшення теплової енергії. З 1901 року рівень моря піднявся на 19 см , а «швидкість підвищення рівня моря, починаючи з середини ХІХ століття була більшою, ніж середня швидкість протягом попередніх двохтисячоліть».

 8. Доповідь МГЕЗК – один з найретельніших зі створених документів на планеті: більше 2000 вчених працювали над цією доповіддю , яка була розглянута урядом, промисловими та екологічними групами.

 9. Значний обсяг даних: автори доповіді проаналізували «9200 рецензованих досліджень, обсягом 2 млн. гігабайт числових даних » .

 10. Звіт для політиків: 110 країн вступили до процесу оглядів , що сприяють публікації доповіді, офіційно відомої як «П’ятий звіт Міжурядової групи експертів зі зміни клімату». Обсяг повного звіту складатиме більше, ніж тисячу сторінок. Остаточні рекомендації п'ятої доповіді будуть оприлюднені у 2014 році.

 11. « Черговий тривожний виклик ». Держсекретар США Джон Керрі (англ. John Kerry) сказав про доповідь: «Це ще один тривожний виклик. Ті, хто заперечує науку або шукає виправдань своїм діям, грають із вогнем, – заявив він. – Сама наука вимагає дій від усіх нас».

 12. Найдокладніша: радник з питань науки президента США Обами, Джон Холдрен (англ. John Holdren) сказав про звіт: « Ця доповідь – найповніший та найавторитетніший синтез наукових знань про всі глобальні зміни клімату ».

13. Скептики не можуть дати відповіді : почесний професор з метеорології Університету штату Пенсильванія Майкл Манн (англ. Michael Mann) відзначає, що скептики змін клімату не знайшли зачіпок, аби критикувати доповідь. Дехто вважає,що доповідь показує меншу загрозу і менше впевненості, а інші – що вона є занадто м'якою. Однак у доповіді міститься більше визначеності, а серйозний набір передбачень після аналізу великих потоків даних, вказує на стійкий консенсус у складному питанні.

 14. Стрімкі темпи: згідно з висновками доповіді у перспективі вчені Стенфордського університету Ноа Диффенбау (англ. Noah Diffenbaugh) та Кріс Філд (англ. Chris Field) виявили, що нинішні темпи потепління відбуваються у 10 разів швидше, ніж будь-коли за останні 65 мільйонів років .

Для КліматІнфо переклала Наталія Рубіш

Редактор: Інна Лиховид

 

Поділитись в соціальних мережах: