strict warning: Declaration of views_plugin_style_default::options() should be compatible with views_object::options() in /home/maxfotoi/public_html/climate/sites/all/modules/views/plugins/views_plugin_style_default.inc on line 0.

Зміна клімату сприяє спалахам холери та сальмонельозу

Бактерії під мікроскопом Щороку десятки мільйонів людей у всьому світі страждають від виснажливих отруєнь, спричинених сальмонелою, що іноді закінчуються госпіталізацією. Протягом останніх десяти років захворюваність на холеру стабільно зростала, сягаючи п'яти мільйонів випадків щороку, тож вона є наступною серйозною загрозою після природних катастроф.  Для цих двох бактерій, що спричиняють хвороби шлунково-кишкового тракту, а також для інших інфекційних агентів на зразок малярії, глобальне потепління створює чудові умови — вони люблять тепло.

Останнім часом зміна клімату спричинила збільшення кількості надзвичайних погодних явищ, включаючи теплі повітряні маси, затяжні посухи, інтенсивні опади, а також урагани, які, у свою чергу, провокують зрушення чутливого балансу екосистеми планети. Ці погодні явища, які вбивають десятки тисяч людей щороку, опосередковано сприяють поширенню інфекцій (найчастіше сальмонели та холери) внаслідок зараження води та продуктів.

Міграція населення, втрата медичної інфраструктури та недоїдання можуть зробити людей вразливішими до інфекцій.

Читати також:  Зміна клімату відкриває двері смертельним захворюванням

Так, спалахи холери зазвичай припиняються взимку та поновлюються влітку, створюючи світову проблему, оскільки спекотні сезони тепер тривають довше. Згідно з даними Центру з контролю та профілактики захворювань, холера щороку вбиває більш ніж 100 000 людей загалом у світі.

Зміна клімату також значно сприяє поширенню сальмонельозу . Екстремальна спека та сильні опади (які ще більше посиляться, якщо глобальне потепління триватиме такими темпами) значно збільшать небезпеку, особливо для мешканців узбережжя. Наукове дослідження, опубліковане у журналі Environmental International, підтвердило, що такі погодні умови підвищують ризик захворювань на сальмонельоз у людей, що живуть у прибережних поселеннях.

Узбережжя особливо вразливі до наслідків зміни клімату, а саме повеней та підняття рівня моря, котрі можуть спричинити зараження води сальмонелою. Мільйони людей опиняться у зоні ризику, оскільки прибережні поселення густіше заселені.

"Сальмонела передається через їжу та воду, а тепло сприяє її розмноженню," - каже Амір Сапкота, автор дослідження та ад'юнкт-професор університету Меріленд. - "Ось чому влітку трапляється більше випадків сальмонельозу. Екстремальна температура та сильні опади сприяють поширенню сальмонели, а зміна клімату збільшує частоту та інтенсивність таких погодних явищ. За таких умов ми очікуємо зростання кількості захворювань на сальмонельоз " .

Прибережні території зазвичай мають погані санітарні умови, тож інфекції передаються фекально-оральним шляхом, що підвищує ризик захворювань на холеру. Бурі та інтенсивні дощі лише збільшують ризик.

Парадоксально, але затяжні посухи також можуть спричиняти спалахи холери. Якщо спека триває надто довго, у ґрунті утворюються глибокі тріщини і рідина з вуличних вбиралень може просочуватися у джерела питної води.

Малярія — паразитарне захворювання, яке є головним убивцею дітей , особливо в Африці. Цей теплолюбний збудник 2013 року вразив 198 мільйонів людей, 500 тисяч з яких померли. Зв'язок між малярією та кліматом довго вивчався в Індії, де епідемії пов'язані з надмірними мусонними дощами та високою вологістю. Такі умови сприяють розмноженню та виживанню москітів.

До того ж ризик спалахів малярії зростає вп'ятеро наступного року після явища Ель-Ніньо. Малярія — хвороба теплої погоди.

Читати також:  Великобританія стикнулась із ризиком поширення малярії

Інші інфекційні патогени також є чутливими до клімату, але прогноз їхньої поведінки у спеку не є точним. Хвороби, що переносяться москітами (лихоманка денге, лихоманка Західного Нілу та енцефаліт) та іншими переносниками (кліщі, мухи цеце, гризуни) по-різному реагують на зростання температури та рівня моря. Клімат впливає на фактори, котрі визначають передавання, розмноження та ареал збудників та переносників, але динаміка складна і не завжди передбачувана.

Більшість науковців згодні, що глобальне потепління вплине на цю ситуацію; вони лише не певні, наскільки поганим буде цей вплив. Якщо клімат змінює один фактор, інші фактори також змінюються. Наприклад, холодна погода пригнічує москітів, тому вони краще себе почувають у теплі. Але спека здатна вбивати віруси, котрі переносяться москітами. У той же час, тепло може спричинити збільшення кількості рослин у деяких регіонах, забезпечуючи москітам сховок від птахів.

Найсерйозніший вплив зміни клімату на ситуацію з інфекційними хворобами — це нездатність протистояти їм. Ми можемо запобігати більшості інфекційних хвороб та лікувати їх, але у випадку з бурею та повінню доступ до медичної допомоги ускладниться. Тож зміна клімату зробить медичну допомогу дорожчою, проблематичною, а іноді взагалі неможливою.

Для КліматІнфо переклала та підготувала Ірина Стрельникова

Редактор: Ірина Коцюбинська

Поділитись в соціальних мережах: